Geologiniai tyrimai, kurie gali padėti sutaupyti daug pinigų

 (6)
Inžineriniai geologiniai tyrimai – tai žemės gelmių tyrimai, kurių metu gaunama informacija apie statybos aikštelės geologines ir hidrogeologines sąlygas, reikalingas statinių pamatams projektuoti – siekiant pagrįsti statinio statybą, norint rengti statinio projekto konstrukcinę dalį, tiksliau, parinkti tinkamiausius statinio pamatų ir/ar atraminių konstrukcijų geotechninius sprendinius, rengti statybos darbų technologijos projektą, vertinti geologinių procesų ir reiškinių poveikį statiniams, kultūros paveldui ir aplinkai, atlikti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą, rengti statinio projekto aplinkos apsaugos dalį, statinių avarijoms, susijusioms su konstrukcijų griūtimis, tirti bei statinio ekspertizės reikmėms.
Geologiniai tyrimai, kurie gali padėti sutaupyti daug pinigų
© Shutterstock nuotr.

Nors teisės aktai ir numato inžinerinių geologinių tyrimų būtinybę prieš įrengiant individualaus gyvenamojo namo pamatus, tačiau šių darbų kontrolė yra nepakankama arba jos visai nėra. Dažnai užsakovai nėra nusiteikę išlaidauti inžineriniams geologiniams tyrimams, tačiau būtent pinigai gali būti vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl reikėtų jais pasirūpinti.

Inžineriniai geologiniai tyrimai gali padėti sutaupyti nemažai pinigų įrenginėjant pamatus, kadangi turima detali informacija apie sklype esančius gruntus leis suprojektuoti ekonomiškus ir racionalius pamatus. Iš kitos pusės, kalbant apie projektavimą, joks pamatų konstruktorius nesiryš projektuoti pamatų statiniui, kuriam nėra padaryti grunto tyrimai.

Neturint informacijos apie gruntus, slūgsančius po statomu pastatu, įrengti pamatai gali būti tiek per silpni, tiek per stiprūs. Pirmuoju atveju, rizikuojama, kad statinys nevienodai sės ir dėl to supleišės, o gal net nugrius, antruoju atveju – bus panaudota per daug medžiagų ir dėl to išaugs projekto sąmata. Yra užfiksuotas ne vienas įvykis, kuomet statomi namai, dažniausiai individualūs, ima deformuotis ir skilinėti. Tikėtinos priežastys, neatlikti inžineriniai geologiniai tyrimai ir dėl to netinkamai parinkti pamatai. Toks pinigų taupymas tyrimų sąskaita yra neprotingas ir nuostolingas. Nevertėtų susigundyti ir pigiai savo paslaugas siūlančiomis įmonėmis, kadangi pasitaiko atvejų, kai tokių paslaugų teikėjai tiesioginių inžinerinių geologinių tyrimų neatlieka, o geologines sąlygas aprašo remdamiesi gretimybėse ar rajone atliktų tyrimų duomenimis. Pagal tokius duomenis parengtos ataskaitos bus nieko vertos, nes neatitiks realių geologinių sąlygų, tad galiausiai tyrimus teks perdaryti iš naujo ir dėl to kentės užsakovo kišenė. Ieškant patikimų inžinerinių geologinių tyrimų specialistų, reikėtų rinktis reglamentuotai veikiančias įmones, priklausančias Geologijos įmonių asociacijai.

Kita vertus, kokybiškai atlikti žemės tyrimai dar negarantuoja ekonomiško pamatų įrengimo, kadangi ne visi projektuotojai turi pakankamai patirties ir moka projektuoti optimalius pamatus pagal inžinerinių geologinių tyrimų duomenis. Tokiais atvejais, bijant, kad statinys nenugriūtų, dažnai pamatai įrengiami su didele atsarga, pridedant papildomų saugos koeficientų. Tam sunaudojama žymiai daugiau medžiagų negu jų reikėtų ir dėl to smarkiai išauga pamatų įrengimo kaina. Akivaizdu, tikrai ne kiekvienas užsakovas yra pakankamai kompetentingas, kad galėtų objektyviai įvertinti sunaudotų medžiagų būtinybę. Dėl šios priežasties kartais už pamatų įrengimą sumokama net kelis kartus brangiau. Būtent dėl to svarbu pasirinkti ir tinkamus pamatų projektavimo specialistus.

Inžineriniai geologiniai tyrimai reikalingi ne tik pamatų projektavimui būtinoms grunto fizinėms ir mechaninėms savybėms nustatyti, bet ir hidrogeologinėms sąlygoms įvertinti. Tai svarbu, parenkant pamatų įrengimo technologiją, hidroizoliacijos reikalingumą rūsyje ar požeminiuose aukštuose. Jeigu projektuojami pamatai remsis į vandeningą sluoksnį arba kirs jį, labai svarbu žinoti gruntinio vandens agresyvumą betonui ar atitinkamai parinkti jo charakteristikas. Hidrogeologinės sąlygos nusako vandeningų sluoksnių buvimą/nebuvimą, jų gylį, storį, ir pan. Įsirengiant vietinių buitinių nuotekų valymo įrenginius su nuotekų infiltracija į gruntą be inžinerinių geologinių tyrimų taip pat neapsieisime. Šie žemės tyrimai nustato ne tik grunto stiprumines, bet ir filtracines savybes, o tai naudinga ketinantiems išvalytas buitines nuotekas išleisti į gruntą. Toks buitinių nuotekų išleidimo būdas netiks, jeigu jūsų sklype slūgso molingi gruntai, nes pastarieji yra nelaidūs vandeniui. Kita kalba, jeigu valymo įrenginiai pastatyti ant smėlinių gruntų. Negalima nuotekų infiltruoti į gruntą ir tuomet, kai negiliai slūgso gruntinis vanduo.

Iš daugybės pavyzdžių matyti, kad inžinerinių geologinių tyrimų nauda statybose yra be galo didelė. Inžinerinė geologinė informacija daro didelę įtaką būsimų pamatų įrengimo kainai, o nevykdant tyrimų gali kilti didelių problemų pamatų statybų ar statinio eksploatavimo metu. Šiuolaikinės inžinerijos tikslas yra užtikrinti statinių saugą, pastovumą ir ekonomiškumą. Laikantis šių principų laukiamo rezultato nebus įmanoma pasiekti, jeigu visoje šioje grandyje nedalyvaus inžinerinė geologija.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.