Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą

 (1)
Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.
© Shutterstock

Žinokite ko norite

Bet koks projektas turi prasidėti nuo tvirto žinojimo, ko jūs iš tiesų norite. Tad dar prieš pradedant ieškoti rangovų kontaktų ir imant telefoną į rankas, susidarykite planą. Tokio plano svarbiausi aspektai: projekto dydis, projekto laikotarpis ir projekto biudžetas. Kuo konkretesnius atsakymus turėsite, tuo lengviau bus renkantis rangovą.

Rangovą rinkitės pagal rekomendacijas arba atliktų darbų pavyzdžius

Didžiausia klaida kurią galite padaryt rinkdamiesi rangovą, samdyti žmogų apie kurį neturite jokios patikimos informacijos. Renkantis rangovą, geriausia vadovautis kitų žmonių atsiliepimais arba įvertinus atliktų darbų pavyzdžius.

Pirmuoju atveju geriausia yra pasiklausinėti draugų ir pažįstamų, kurie neseniai įsirenginėjo savo namus, kaip jiems sekėsi bendradarbiauti su savo rangovu, ar galima juo pasitikėti, ar jis gebės įgyvendinti jūsų sumanymus ir panašiai. Antruoju atveju patiems reikia leistis į paieškas ir ieškoti rangovų, kurie savo internetiniuose puslapiuose turi atliktų darbų pavyzdžius. Įvertinę darbus, galėsite nuspręsti, ar norite su rangovu bendradarbiauti.

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą
© Shutterstock

Renkantis rangovą, nebijokite klausti svarbių klausimų

Pagaliau atradus jums patinkantį rangovą, ateina metas su juo susisiekti. Pokalbio metu nebijokite klausti įvairiausių klausimų. Pateikiame galimų klausimų sąrašą, kuris padės atskleisti kaip rangovas bendrauja ir bendradarbiauja.

Telefoninio pokalbio metu galite paklausti šių klausimų:

Kaip ilgai Jūs dirbate šiame versle?

Ar esate licencijuoti pagal valstybės įstatymus?

Kada galėtumėte pradėti?

Iš kur gaunate savo medžiagas?

Po tokios skambučio turėtumėte susidaryti bendrą įspūdį. Tada ateina metas gyvam susitikimui, kurio metu galite užduoti tokius klausimus:

Ar galima aplankyti dabartinę darbų vietą, kad sužinotumėme, kaip Jūs dirbate?

Kiek darbų atliks subrangovas?

Ar galima sulaukti išsamaus pasiūlymo?

Ar tokio pasiūlymo kaina yra fiksuota?

Koks bus mokėjimų tvarkaraštis?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą
© Shutterstock


Sutarties sudarymas

Jeigu atsakymai į klausimus jus tenkina, tada ateina metas sutarties sudarymui. Šis žingsnis yra be galo svarbus. Prašykite detalaus pasiūlymo, sutarties ir mokėjimo plano. Plane turėtų būti nurodyta kiek nurodytos sumos bus skirta medžiagoms, įrangai, darbo jėgai. Sutartis turėtų apimti absoliučiai viską (darbus, terminus, tvarkaraštį, įmonės kontaktinę informaciją ir draudimo informaciją, visas medžiagas, kurios bus naudojamos, sutartą mokėjimo planą ir panašiai).

Paruošta pagal statybairapdailosdarbai.lt informaciją

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.