Daugiau laisvės: statybos užbaigimo įforminimo nauda

 (14)
Teisės aktai nedraudžia naudoti gyvenamojo namo pagal paskirtį neįforminus jo statybos užbaigimo, tačiau to nedeklaravę, negalėsite įregistruoti pastato registrų centre ir įgyti nuosavybės į susikurtą nekilnojamąjį turtą. Neturėdami nuosavybės teisių, negalėsite ir jo apdrausti ar parduoti.
Daugiau laisvės: statybos užbaigimo įforminimo nauda
© Shutterstock nuotr.

Neįforminus statybos užbaigimo iškyla dar viena nemaloni problema – statyboms užsitęsus pakankamai ilgai ir laikui bėgant panorėjus pakeisti keletą esminių pastato sprendinių, pavyzdžiui, paaukštinti palėpę ar pakeisti stogo nuolydį, kai statybą leidžiančio dokumento galiojimo terminas yra pasibaigęs, savivaldybė jums neišduos specialiųjų architektūros reikalavimų statinio rekonstrukcijai. Jums teks iš naujo rengti naujo statinio statybos projektą – ir viskas tik todėl, kad registro dokumentuose nėra užfiksuotas 100 proc. baigtumas. Šie faktai byloja, kad užbaigus statybą, delsti nevertėtų, o deklaracija nėra toks jau baisus dalykas. Pasiaiškinkime, kokia yra statybos užbaigimo procedūra, kas ją vykdo, kokie dokumentai reikalingi.

Pasistačius 1–2 butų gyvenamąjį namą statytojui reikia užpildyti deklaraciją apie statybos užbaigimą. Tai yra statytojo pasirašytas dokumentas, kuriuo paskelbiama, kad statybos darbai užbaigti ar statinio (patalpų) paskirtis pakeista pagal statinio projekto sprendinius. Jeigu statinio projektas nebuvo rengiamas, deklaracijoje patvirtinama, kad statyba atlikta laikantis teisės aktų reikalavimų. Deklaracija pildoma ne tik vienbučiams ir dvibučiams gyvenamiesiems namams, bet ir užbaigus ypatingo ar neypatingo pagalbinio ūkio paskirties pastato statybą ar vykdant šių pastatų rekonstrukciją. Kitais atvejais, deklaracija netvirtinama. Tai reglamentuoja STR 1.11.01:2010 „Statybos užbaigimas“ 35 punktas. Deklaracijos formą galima rasti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) teritorinio skyriaus padalinyje arba šios institucijos internetinėje svetainėje. Užpildytą deklaraciją su prašymu ją užregistruoti ir patvirtinti galima priduoti tiesiogiai tam VTPSI teritoriniam padaliniui, kurio apskrities teritorijoje yra jūsų statinys, arba pateikti nuotoliniu būdu, pasinaudojant informacine sistema „Infostatyba“. Statytojo pasirašytą deklaraciją gali priduoti pats statytojas arba jo paprasta rašytine forma įgaliotas asmuo.

Prašymo įregistravimui būtina priduoti visus konkrečiai statybai privalomus dokumentus, kurie yra išvardinti deklaracijos formos pabaigoje. Kartu su deklaracija nepamirškite pridėti statybą leidžiančio dokumento kopijos, skaitmeninės statinio projekto kopijos, sudarytos pagal STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ reikalavimus, statinio kadastro duomenų bylos kopijos, žemės sklypo bendraturčių rašytinių sutikimų kopijų, rašytinių pritarimų kopijų, kitų žemės sklypų savininkų rašytinių sutikimų kopijų, statytojo įgaliojimo pateikti prašymą kopijos. Sklypo su statiniais geodezinės nuotraukos pateikiamos tuo atveju, kai statinių kadastro duomenų bylose nėra nurodyti atstumai nuo statinių iki sklypo ribų ir statinių aukštis. Jeigu pateiktoje skaitmeninėje statinio projekto versijoje nėra žymos „Taip pastatyta“ arba ji nėra patvirtinta elektroniniais parašais, papildomai VTPSI pateikiama statytojo pažyma apie statinio atitiktį projektui. Ši galimybė leidžia statytojui surašyti deklaraciją, kai statant pastatą nebuvo vykdoma jo techninė priežiūra ir nebuvo paskirtas statybos vadovas. Pažymos apie statinio atitiktį projektui formą galima nesunkiai rasti toje pačioje VTPSI internetinėje svetainėje. Nusitiesę požeminius inžinerinius tinklus, statytojai dažnai pamiršta užsisakyti jų kontrolines geodezines nuotraukas, kurias rengia atitinkamą kvalifikaciją turinys matininkai. Šių dokumentų kopijas taip pat reikia pridėti prie pateikiamos deklaracijos dėl statybos užbaigimo. Dar vienas svarbus dokumentas – pastato energinio naudingumo sertifikatas, kuris nuo 2006 metų yra privalomas naujai statomiems pastatams. Statybos įstatymo 431 straipsnio 3 dalyje patikslinama, kada reikalingas energinio naudingumo sertifikatas, o to paties straipsnio 2 dalyje – kuriems pastatams šio sertifikato nereikia. Šios procedūros metu yra įvertinama pastato ar jo dalies energinio naudingumo klasė, kuri išreiškiama devynių klasių sistema – nuo A++ iki G. Šiuo metu minimalūs energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams, kuriems statybą leidžiantis dokumentas išduotas po 2014 m. sausio 1 d., yra B klasė. Garso klasifikavimo protokolu papildomai pasirūpinti teks statantiems dvibutį gyvenamąjį namą. Pažymėtina, kad energetikos inspekcijos pažyma apie energetikos (elektros, šilumos, dujų) įrenginių techninės būklės patikrinimą nuo 2014 m. gruodžio 31 d. nebeprivaloma, tačiau nepamirškite, kad norint sudaryti sutartį su elektros tiekėjais, jums prireiks varžų matavimo protokolo, kuris įvertins vidaus elektros tinklo patikimumą.

Pateikus visus šiuos dokumentus Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI), jos padalinio įgaliotas pareigūnas patikrina žemės sklypo nuosavybės dokumentus: ar yra statybą leidžiantis dokumentas, kurio, beje, galiojimas gali būti ir pasibaigęs, ar teisingai užpildytas prašymas, ar nurodyti visi naujai pastatytų pastatų rodikliai ir, galiausiai, ar su prašymu priduoti visi privalomi pateikti dokumentai. Nustačius trūkumų, pareigūnas ne vėliau kaip kitą darbo dieną apie tai raštu informuoja prašymo pateikėją, o jeigu visi reikalavimai įvykdyti, ne vėliau kaip kitą darbo dieną deklaracija užregistruojama. Prieš ją patvirtinant VTPSI darbuotojas dar papildomai patikrina, ar statinio projekto sprendiniai atitinka faktinius ir ar nepažeisti teisės aktų reikalavimai dėl statinių išdėstymo sklype ir atstumų nuo statinių iki sklypo ribų. Jeigu nustatomas bent vienas minėtas neatitikimas arba jei deklaracijoje nurodytam statiniui yra surašytas savavališkos statybos aktas, prašymo pateikėjas per 10 darbo dienų informuojamas raštu apie deklaracijos nepatvirtinimą, grąžinant jam pateiktus dokumentus. Priešingu atveju, nenustačius jokių neatitikimų, padalinio vadovas ar kitas įgaliotas pareigūnas, deklaraciją patvirtina.

Po visų šių procedūrų statytojui belieka patvirtintą deklaraciją kartu su statinio kadastro duomenų byla pristatyti Registrų centrui. Pastarajame galiausiai įregistruojama asmens nuosavybės teisė į užbaigtą statyti statinį, kuriuo dabar galima visapusiškai disponuoti – apdrausti, parduoti, rekonstruoti ir pan.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.