Butų nuoma: kada pasirinkimas gali „apkarsti“?

 (12)
Nuomininkai nuolatos skundžiasi, kad nėra kur gyventi, nuomotojai – kad neranda, kas norėtų apsistoti jų turimuose butuose. Atrodo sudėti svarstykles taip, kad abiejose pusėse būtų tolygus laimės svoris – nesunku. Deja, dažniausiai vienoje svarstyklių pusėje dedamas komfortas, kitoje – finansai. Kas konkrečiai Jums sveria daugiau?
Butų nuoma: kada pasirinkimas gali „apkarsti“?
© DELFI (M.Ažušilio nuotr.)

Kodėl ant senos kėdės kartais geriau nesėsti?

Nors rusiški kilimai ant sienų jau neberandami beveik kiekviename bute, visgi, dalis nuomininkų net neplanuoja pakeisti baldų, kuriuose dažnai gyvena mini erkutės ir kitokio pobūdžio mikroorganizmai naktimis gebantis ant kūno palikti raudonas dėmes. Jei išsinuomavęs neplanuosite pasinaudoti profesionalių valytojų paslaugomis – atmeskite tokio buto variantą apskritai. Utėles išsinaikinti gali būti kur kas sunkiau ir brangiau, nei susiieškoti kokybiškus baldus turintį butuką.

Koks plotas yra būtinas?

Daugelis būsto išplanavimo nesureikšmina, o tikrai vertėtų. Žinoma, viskas priklauso nuo to, kiek žmonių planuoja gyventi namuose. Jei kartu gyvenantys žmonės nejaučia jokio diskomforto pusnuogiai susitikti bendrai naudojamoje patalpoje – rinkitės butą su pereinamu kambariu. Jei kuklumas jūsų palydovas – nuomai pasirinkite kelių atskirų kambarių variantą.

Kodėl vėl verkia taupyklė?

Kad ir kaip stipriai eurai plėšytų mūsų pinigines, visgi, detaliai susiskaičiuoti, kokius mokesčius nepriklausomai nuo mūsų kasdieninių įpročių, reikės mokėti kiekvieną mėnesį – labai svarbu. Pavyzdžiui, viename konkretaus miesto rajone šildymas gali kainuoti vieną pinigų sumą, kitame mikrorajone lygiai tos pačios kvadratūros bute – visiškai kitą, net kelis kartus didesnę. Neaišku, ar viename bute galima džiaugtis nemokama pirtimi, o kitame – eketėje gaudyti žuvis, tačiau akivaizdu, kad komunaliniai skiriasi. Būtinai išsianalizuokite visas sąskaitas prieš pasirašydami nuomos sutartį.

Kodėl ramiame rajone ne visi miega?

Priklausomai nuo to, kuriame žaliosios gimtinės mieste gyvenate ir koks konkrečiai rajonas labiausiai jus domina – pasirinkite atitinkamą variantą. Auginantiems atžalas miegamieji rajonai visada yra geriausias pasirinkimas. Natūralu. Lygiai taip pat kaip iš pašėlti mėgstantys asmenys dažniausiai renkasi centrą. Nuo rajono priklauso ir nuomos kaina, tad užduokite sau klausimą: kiek eurų kiekvieną mėnesį išleidžiate taksi paslaugoms, kuomet reikia naktį iš klubo grįžti namo? Gal gyventi miesto centre labiau apsimoka?

Kodėl šeimininkai kartais kandžiojasi?

Nuomotojai yra labai opus aspektas, kuriam reikia bene skirti daugiau dėmesio nei baldų senumui. Tiesa, patirtis rodo, kad baldų senumas tolygiai proporcingas ir nuomininkų amžiui. Jau nekalbame, kad gyventi su šeimininkais yra vienas netinkamiausių sprendimų, tačiau tuo pačiu ir nuomotis iš sovietinį požiūrį ant pjedestalo pastatančių žmonių – nerekomenduojame. Tokiu atveju gali net sutartys nepadėti. Negalima dėti lygybės tarp jaunas žmogus – geras žmogus, tačiau bent jau susitarti dėl tam tikrų pakeitimų, smulkmenų yra įmanoma.

Kodėl nuomininkas neparduodamas su butu?

Gyveni sau ramiai ir vieną dieną pranešama, kad butas bus parduodamas. „Labà dienà, o negalėjote anksčiau užsiminti, kad pardavimo skelbimas yra viešojoje erdvėje?“ Būtinai paklauskite nuomotojų, ar jie neplanuoja parduoti nekilnojamo turto. Vos tik spėsite susivežti visas kojines, tuoj ir paprašys su jomis keliauti į gatvę atgal.

Aplinkinis šurmulys

Kadangi nuosavos kojos ne valdiškos, natūralu, kad dažniausiai norima, jog butas nebūtų 5 aukšto daugiabutyje, kur nėra lifto. Visgi, 1-asis aukštas bene pats blogiausias pasirinkimas. Tuo pačiu įvertinkite ir akustinius būsto rodiklius, nes nieko nėra nemaloniau, kaip troleibusų garsas nuo 5-tos valandos ryto.

Sakoma, kad tuščiu skrandžiu geriau neiti į maisto prekių parduotuvę. Lygiai taip pat nebeturint kur gyventi – nerekomenduojame keliauti ieškoti būsto. Nors namai – visas pasaulis, juk visai neblogai būtų turėti ir stogą nuo lietaus.

Parengė Rūta Striškaitė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.