Balkonas – atviras ar įstiklintas?

 (12)
Įstiklinti ar visgi palikti atvirą daugiabučio namo balkoną – šis klausimas turbūt iškyla dažnam gyventojui. Be abejo, vienareikšmiškos nuomonės nėra, nes kiekvienas sprendimas turi savų privalumų ir trūkumų, bet nepriklausomai nuo pasirinkimo prieš imantis konkrečių veiksmų pravartu nusistatyti savo prioritetus ir tada teisingai nuspręsti, kokį balkoną pasirinkti, ir kokių remonto darbų reikės, norint visa tai įgyvendinti.
Balkonas – atviras ar įstiklintas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Visų pirma, reikėtų pagalvoti, kam naudosite balkoną – ar jis bus skirtas daiktų sandėliavimui, ar labiau norėsite jame įsirengti poilsio zoną. Svarbi ir balkono orientacija pasaulio šalių atžvilgiu bei vaizdas pro langą. Jeigu balkonas nukreiptas į šiaurę, jis nebus pati tinkamiausia vieta augalams ar juo labiau malonus kampelis leisti popietes. Lygiai taip pat, jeigu jūsų balkonas atsiveria į triukšmingą gatvę, greičiausiai nepraleisite galimybės jį įsistiklinti. Kita vertus, jeigu aplinkui ramu, o prieš langus daug žalumos ar atsiveria graži miesto panorama, balkonas gauna pakankamai saulės, o jūs svajojate apie mažytį gėlių ar prieskonių darželį po langais, atviras balkonas, šiuo atveju, didelis privalumas. Be to, jis niekada netaps kaitriu ir tvankiu šiltnamiu, kokiu gali pavirsti įstiklintas balkonas vasarą. Kalbant apie trūkumus, vienas iš pagrindinių minusų, tai mūsų klimatinėmis sąlygomis atviro balkono sezoniškumas – žiemą jis praktiškai nenaudojamas. Įstiklintas balkonas yra apsaugotas nuo kritulių, todėl gali būti eksploatuojamas visus metus.

Kad ir kurį sprendimą pasirinktumėte, visiškai išvengti remonto darbų nepavyks. Žinant, kad senieji daugiabučiai stovi jau gerą pusšimtį metų ir retas kuris yra patyręs renovacijos malonumą, balkonų ir lodžijų būklė juose nėra pati geriausia. Šie architektūriniai elementai yra labiausiai veikiami išorės veiksnių – lietaus, vėjo, šalčio, todėl ir jų konstrukcijos yra labiausiai nusidėvėjusios. Norėdami turėti kokybišką atvirą balkoną, turėtumėte susitvarkyti grindis, lubas, sienas. Atkreipkite dėmesį į sunykusį hidroizoliacijos sluoksnį ir apskardinimo detales.

Tinkamai parinkti turėklai taip pat svarbi balkono įrengimo detalė – ažūriniai praleis daugiau šviesos, bet kartu vers nuolat palaikyti tvarką, nes balkono vidus bus gerai matomas pašaliniams, o uždaro tipo atitvaras apsaugos nuo vėjo bei uždengs balkone saugomus daiktus. Nepamirškite, atsižvelgti ir į bendrą pastato stilistiką, nes vis tik gyvenimas daugiabutyje nesuteikia visiškos laisvės ir verčia išlaikyti vieningą pastato išorės vaizdą.

Balkonas – atviras ar įstiklintas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvendami stambiaplokščiame daugiabutyje, kurio visų butų balkonų atitvarai įrengti iš aklinų betoninių plokščių, neturėtumėte svarstyti galimybės įsirengti ažūrinį turėklą ar įsistiklinti balkoną iki pat žemės. Tokiu savo sprendimu sudarkytumėte pastato fasadą ir jis prarastų savo pradinę išvaizdą, kad ir kokia diskutuotina ji bebūtų.

Jei pasiryžote įsistiklinti balkoną, pamąstykite, kokiam tikslui jį naudosite – ar jums tiesiog reikalinga papildoma sandėliavimo vieta bute, o gal norite balkone įsirengti atskirą patalpą žiemos sodui ir pan.? Nuo šio sprendimo priklausys ir pats balkono įstiklinimas. Norėdami apsaugoti balkoną nuo kritulių poveikio, kad jame būtų galima laikyti sezoninius daiktus, taip pat įstiklintą balkono erdvę panaudoti kaip papildomą šilumos izoliaciją ir garso barjerą, jums užtektų paprasčiausiai apsaugoti balkono konstrukcijas nuo drėgmės ir įstiklinti berėme arba viengubo stiklo konstrukcija. Balkono erdvė bus gerai ventiliuojama, apsaugota nuo vėjo, sniego ir lietaus, tačiau šaltesniais periodais temperatūra vis tiek nukris žemiau nulio.

Tiesiog dėl mažesnės oro cirkuliacijos įstiklintas balkonas greičiau prišils saulėtą dieną ir apsaugos vidines buto patalpas nuo šilumos praradimo. Visiškai išvengti drėgmės taip pat nepavyks, todėl apdailai rinkitės drėgmei atsparias medžiagas ir nelaikykite drėgmės bijančių daiktų.

Balkonas – atviras ar įstiklintas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Sugalvoję balkoną įsirengti kaip atskirą patalpą, jums prireiks kur kas daugiau pastangų, nes reikės apšiltinti visas išorines konstrukcijas (grindis, sienas ir lubas), pasirūpinti tinkama hidroizoliacija, o balkono įstiklinimui naudoti stiklo paketus su plastikine rėmine arba lengvesne aliuminio konstrukcija. Izoliavę atitvaras tokiame balkone galėsite įsirengti žiemos sodą ar netgi pasisėdėjimo erdvę, tinkamą naudoti tiek žiemą, tiek vasarą, kadangi šioje patalpoje teigiama temperatūra laikysis ištisus metus. Norint išvengti langų rasojimo ir pelėsių atsiradimo patalpoje, būtina balkone įrengti varstomus langus ir patalpą profilaktiškai vėdinti.

Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus aspektas, tai statybą leidžiančio dokumento privalomumas sugalvojusiems įsistiklinti balkoną. Šis reikalavimas galioja visiems be išimties daugiabučių namų gyventojams, kadangi pagal statybos techninį reglamentą „Statybą leidžiantys dokumentai“ įstiklinant balkoną keičiama pastato išvaizda, o tam reikalingas suderinimas su vietos savivaldybės administracija. Jeigu nesiruošiate keisti statinio laikančiųjų konstrukcijų, užteks parengti paprastojo remonto aprašą, kurį, beje, statytojas gali pasirengti ir pats. Trumpai aprašęs vykdomus statybos remonto darbus aiškinamajame rašte, užfiksavęs esamo fasado išvaizdą nuotraukose bei pateikęs būsimo įstiklinto balkono vaizdus ar brėžinius, statytojas kartu su prašymu pateikia šį paprastojo remonto aprašą derinančiai institucijai ir, gavęs statybą leidžiantį dokumentą, gali drąsiai imtis balkono įstiklinimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kad grįžus po atostogų netektų nustebti: kaip išvykstant apsaugoti namus nuo pavojų

Vasaros metu kone kiekvienas mėnesiui, savaitei ar bent ilgajam savaitgaliui palieka savo namus ir išvyksta ilsėtis. Tačiau tinkamai nepasiruošus, namus gali užklupti ne tik įvairūs gedimai ar parazitai, bet ir vagys. Kokie pavojai tyko tuščiuose namuose ir ką daryti, kad jums išvykus jie liktų tokie pat saugūs?

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.