Ar išmaniųjų technologijų prijaukinimas namuose yra saugus?

 (1)
Ar kas klausė savęs, ką reikėtų daryti, jeigu išmanieji namai imtų ir išprotėtų, t. y. mums sukurta patogi gerovė imtų ir nebepaklustų namų šeimininkui, kaip tame „Disney Channel Original“ filme „Išmanieji namai“ (sukurtame dar 1999 m.). Jame kompiuterinė namų sistema „Pat“, demonstruodama savo perdėtą rūpestį, įkalina namų šeimininkus name. Jeigu kam nors kiltų klausimas, ar tokia situacija apskritai realybėje įmanoma, atsakymas būtų: „Šiandien ne, bet tik šiandien.“
Ar išmaniųjų technologijų prijaukinimas namuose yra saugus?
© Fotolia nuotr.

Dirbtinio intelekto pagrindu veikiančių sistemų laimėjimai verčia sunerimti, kas gi laukia ryt, po mėnesio, metų, dešimties ar dvidešimties. Ar galime būti tikri, kad, populiarėjant išmaniesiems namams, vieną dieną jų šeimininkai nesulauks dirbtinio intelekto sistemos pasipriešinimo arba kito aktyvaus veikimo, kuris nors ir būtų iš esmės tinkamas ir teisingas, tokių namų šeimininkui nebūtų priimtinas.

Tarkime, išmaniųjų namų buities ir namų apyvokos prietaisai, įvertinę, kad namų šeimininkas X turi antsvorio, keliančio pavojų asmens sveikatai ir galbūt net gyvybei, priimtų sprendimą vykdyti namų šeimininko sveikatinimo programą. Dėl to išmaniųjų namų elektroninės svarstyklės su išmaniąja apyranke, stebinčia asmens širdies ritmą ir kraujo spaudimą, bendradarbiaudamos su namų šaldytuvu ir sandėliavimo lentynomis, atsakingomis už šviežio maisto laikymą, išsiųstų nurodymus asmens elektroninės bankininkystės sistemai, kad ši užsiblokuotų kiekvieną kartą asmeniui norint įsigyti nesveiko maisto. Taip išmaniųjų namų sistema, veikdama išimtinai pagal namų šeimininko interesus ir jį sveikatindama, gal net gelbėdama asmens gyvybę, apribotų jo veiksmus ir laisvą valią, neleisdama jam pačiam spręsti, kokią gyvenseną pasirinkti.

Vertinant pateiktą pavyzdį pagal 2015 m. vyraujančias tendencijas, visa ši tragikomiška situacija, labiau primenanti ne realybę, o epizodą iš fantastinės knygos, gali tapti tikra arba artima realybei. Dėl šiandien stebimos sparčios dirbtinio intelekto sistemų pažangos netolimoje ateityje sulauksime situacijų, kai autonominės dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios sistemos, įvertinusios galimas grėsmes ir pavojus asmenims, priims sprendimus, kurie nors ir nesutaps su pačių asmenų valia, tačiau atitiks jų interesus. O kas tuomet?

Išmanioji revoliucija

Dar palyginti visai neseniai skaičiavome paskutines XX a. saulėlydžio minutes ir su nerimu žvelgėme į XXI a. priešaušrį – tą blankią šviesą, kuri ima ryškėti saulei kylant vis aukščiau. Save laikome ypatingos epochos karta, išgyvenusia šimtmečio ir tūkstantmečio sandūrą bei dvi tariamas pasaulio pabaigas 2000 ir 2012 metais. Ir galų gale atsitokėję po visų šių įvykių pradėjome dairytis į aplinką, kurioje atsidūrėme. O ši aplinka mus pasitiko su dideliu trenksmu, į kiekvieno gyvenimą atnešdama išmaniųjų technologijų ir jų lydimą „išmaniosios revoliucijos“ formuojamą išmaniąją kultūrą. Tarsi jos tik ir laukė tūkstantmečių sandūros tam, kad su naujo amžiaus ir tūkstantmečio pradžia galėtų pradėti skaičiuoti savo epochos pradžią.

Nepaisant iššūkių, su kuriais susiduriame žingsnis po žingsnio keisdami sociumo veidą (sąrangą), pradėtą formuoti dar pramonės revoliucijos laikais, tampame tinklų visuomene, gyvenančia sėlinančios finansų pramonės revoliucijos ir ryškiai šviečiančios, kiekvieną kartą priverčiančios aiktelėti ir stebėtis išmaniųjų technologijų revoliucijos laikais. Kas laukia šio etapo pabaigoje, dabar galime tik spėlioti, o gal net lažintis, jeigu tik lošimų ir lažybų operatoriai leistų atlikti tokius statymus. Aišku tik viena, kad technologijos tobulinamos ir pačios tobulėja kiekvieną dieną, o mes turime galimybę tai stebėti ir netgi dalyvauti vis atsinaujinančių technologijų gyvavimo etapuose.

Ir nors XVIII–XIX a. sandūroje vykusią pramonės revoliuciją didžioji masė pasitiko priešiškai, XXI a. išmanioji revoliucija laukiama plačiai atvertomis durimis. Tarsi patys net nepastebėdami leidžiamės būti prijaukinami išmaniųjų technologijų:

- į savo gyvenimus lengvai įsileidžiame išmaniuosius telefonus, nors puikiai žinome, kad būti jų savininku tolygu privataus gyvenimo atskleidimui, o gal net neturėjimui;
- džiaugiamės robotikos laimėjimais, kai vienarankis robotas įveikia samurajų kovodamas kardu;
- laukiame, kada galėsime įsigyti virtualiosios realybės akinius, nors jų naudojimas gali paskatinti apleisti savo tikrąją realybę;
- su nekantrumu stebime mintimis valdomų technologijų vystymą, nors vien galimybė nuskaityti žmogaus mintis turėtų versti sunerimti;
- diskutuojame apie bepiločius automobilius, vildamiesi netolimoje ateityje jiems perleisti visą atsakomybės naštą;
- susidomėję stebime dirbtinio intelekto sistemų laimėjimus, šioms vis sparčiau mokantis ir kaupiant savo individualią patirtį, pratinamės prie „dirbtinio intelekto“ sąvokos, nors patys sau retai atsakome, ką gi apskritai tas „dirbtinis intelektas“ reiškia ir kokias pasekmes gali sukelti jo gebėjimas priimti autonomiškus sprendimus;
- patikime savo sveikatos duomenis išmaniajai apyrankei ar laikrodžiui ant rankos, nors, būdami daiktų interneto dalimi ir sąveikaudami su kitais įrenginiais, surinktus duomenis jie atskleidžia siekiantiesiems iš to pasipelnyti;
- su jauduliu stebime išmaniųjų namų evoliuciją, vildamiesi, kad ir mūsų namai greitai taps išmanūs ir juose esančius įrenginius bus galima valdyti vienu mygtuko paspaudimu esant už šimtų kilometrų, nors net nepagalvojame, kad tas mygtuko paspaudimas ne tik atliks mūsų norimą funkciją, bet ir nusiųs duomenis juos renkantiems ir analizuojantiems žmonėms, nustatantiems kiekvieno mūsų charakteristiką ir įpročius;
- ką jau kalbėti apie tokių technologijų kaip trimačiai (3D) spausdintuvai bei teleportacijos keliamas grėsmes. Nors kol jie plačiu mastu neperžengė laboratorijų slenksčių, šias temas galima trumpam atidėti. Bet tik trumpam.

Gal ir gerai, kad nesame tokie technofobiški, kaip buvome (visuomenė) prieš daugiau nei porą šimtų metų, prasidėjus pramonės perversmui. Tapome tolerantiškesni ir supratome, kad priešintis naujų technologijų teikiamai pažangai nėra prasmės. Tą energiją, kuri būtų skirta nepasitenkinimui ir pasipriešinimui išreikšti, būtų galima panaudoti kur kas tinkamiau ir efektyviau.

Technologijos bus tobulinamos ir tobulės. Tai daryti skatina rinka ir smalsi bei ambicijų kurstoma žmogaus prigimtis. Naujovės į kiekvieno mūsų gyvenimą brausis, kaip ir brovėsi, ir tik nuo mūsų priklausys, kaip greitai tapsime išmaniosios kultūros dalimi. Svarbiausia nepamesti dėl to galvos ir kiekvieną naujovę pasitikti atsakingai – tiek kiekvienam individualiai, tiek visai visuomenei bendrai. Tai mes esame tie, kurie turi prijaukinti išmaniąsias technologijas prie savo aplinkos, nes būtent jos į mūsų aplinką įsiveržia, o ne atvirkščiai. Juk ir šunys buvo sunkiai prijaukinami, kol mūsų protėviai to nesiėmė.

Tik ką gi reiškia tas išmaniųjų technologijų prijaukinimas? Tai ne tik pripratimas ir įsileidimas į savo kasdienybę, tai ir saugus bei atsakingas kūrimas, naudojimas, nuolatinis domėjimasis galimybėmis ir grėsmėmis ir, svarbiausia, suvaldymas. Liaudies išmintis sako: jei žinotum, kur krisi, pagalvę pasidėtum. Tad jau dabar turėtume „pasidėti pagalvę ten, kur numanomai krisime“, t. y. ruoštis tam, kas mūsų laukia „ryt“, kad technologinio intelekto sprogimą pasitiktume tam pasirengę. Tačiau ar mes tai darome?

Žurnalas „Structum“
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.