Ar egzistuoja namas, kuriame galima įsikurti po dviejų mėnesių?

Ekologiškas, taupus ir ergonomiškai suprojektuotas namas šiandien jau nėra prabangos objektas. Bent jau tai deklaruoja Rumunijos nekomercinė žaliųjų technologijų kompanija „Justin Capra Foundation for Sustainable Technologies and Inventions“ (FITS), pristačiusi pasyviųjų modulinių gyvenamųjų namų seriją „Soleta zeroEnergy“.
Ar egzistuoja namas, kuriame galima įsikurti po dviejų mėnesių?
© Shutterstock nuotr.

Blokada neišgąsdintų

Šis projektas pozicionuojamas kaip novatoriška ekologiško, modernaus, protingo ir daugiafunkcio aukščiausios klasės (premium) būsto koncepcija. O kad šis objektas gali egzistuoti ne tik vizijose ir brėžiniuose, kompanija pasirūpino ir „Soleta zeroEnergy“ prototipu. Jis iškilo Bukarešto centre ir yra atviras lankytojams septynias dienas per savaitę.

Rumunų kompanijos šūkis užmiršti sąskaitas patiktų ne tik kosmines sumas už būsto šildymą šaltuoju metų laiku sumokantiems Lietuvos gyventojams. Projekto „Soleta zeroEnergy“ autoriai tvirtina, kad tai yra realu, ir pateikia nemažą paketą siūlymų, kaip įdarbinti gamtą. Šiai namų serijai pasirinktas pavadinimas ne veltui byloja, kad jie gali funkcionuoti nepaisant centralizuoto energijos tiekimo. O pasitelkus protingus statybų sprendimus, sutaupytas lėšas galima investuoti į pažangiausias žaliąsias technologijas.

Valdymas – telefonu

Priklausomai nuo poreikio ir biudžeto bet kuriame „Soleta zeroEnergy“ pastate gali būti įdiegtas visas spektras atsinaujinančių – saulės, vėjo, vandens – energijos šaltinių, tarp jų – ir geoterminis šildymas. Tai užtikrina šimtaprocentinį energinį pastato aprūpinimą tiesiog iš gamtinių resursų. Teigiama, kad išgaunamos energijos pakanka ir nemažai jos sąnaudų reikalaujančioms funkcijoms, tokioms kaip grindų šildymas. Žinoma, „Soleta zeroEnergy“ būsto šeimininkai turi galimybę prisijungti ir prie centralizuotų tinklų.

Vitrininiai namo langai ir šviesos liukai suprojektuoti taip, kad į patalpas patektų maksimalus dienos šviesos srautas. Nors patalpoms šildyti siūloma kombinuota saulės energijos ir geoterminė sistema, kaip papildomas šilumos šaltinis gali būti įrengiama krosnis ar židinys. Pastato struktūros dalimi tapęs lietaus vandens surinkimo mechanizmas nereikalauja atskiros techninės priežiūros. Galimybė temperatūros ir ventiliacijos valdymo sistemą kontroliuoti tiesiog mobiliaisiais įrenginiais leidžia ekonomiškai naudoti energinius išteklius bet kurioje vietoje ir bet kuriuo paros metu.

Taupūs sprendimai

Patys kompanijos atstovai įvardija, kad „Soleta zeroEnergy“ serijos pastatų architektūra – futuristinė ir sykiu labai elegantiška. Tad šio projekto autoriai ne tik apsiginklavo pažangiausiomis išmaniosiomis technologijomis, bet ir pasitelkė novatoriškus architektūrinius sprendimus. Jie ne tik padeda kurti savitą statinio veidą, bet ir atliepia projekto filosofiją.

Tarsi stogo tęsiniu tapusios statinio sienos optimaliai saugo jį nuo vėjo poveikio, be to, gerokai sumažino konstrukcijos kainą.

Pageidaujant „Soleta zeroEnergy“ statinį galima ręsti ir ant tradicinio betoninio pagrindo. Tačiau vietoj jo siūlomas medinis pamatas namo statybai irgi padės sutaupyti ženklią sumą. Be to, toks sprendimas leidžia užtikrinti ir efektyvią medinės statinio konstrukcijos ventiliaciją, o tai, be abejo, prailgina šios medžiagos eksploatavimo laiką.

Šios serijos namams statyti projektuotojai pasitelkė tik natūralius produktus. Karkasas gaminamas iš laminuoto medžio sijų ir kolonų, ši medžiaga naudojama ir grindų bei stogo dangoms. Kai kuriems elementams projekto autoriai rinkosi perdirbtas medžiagas.

Erdvė – aukso vertės

Kompanija siūlo ne tik skirtingų dydžių bei tipų namus, bet ir įvairius papildomus priedus, tokius kaip garažas, žiemos sodas, baseinas, pirtis, terasos ir panašiai.

Bendras paties mažiausio namo – „Soleta zeroEnergy One“ – plotas siekia vos 48 kvadratinius metrus, iš jų 22 tenka terasai ir 9 palėpei. Šiame būste įrengti du miegamieji ir vienas vonios kambarys. Išmoningi ir racionalūs erdvės planavimo sprendimai kiekvieną centimetrą paverčia naudingu. Štai vienas miegamasis kambarys pastate įrengtas nedidelėje palėpėje, kurią veikiau būtų galima pavadinti antresole. Į ją vedantys laiptai gali tarnauti ir kaip daiktų sandėliavimo sistema. Pačių projekto autorių tvirtinimu, siekta, kad ir tokioje kompaktiškoje erdvėje žmogus galėtų jaustis gana erdviai bei komfortiškai.

Modulinis statinys pagal poreikį nesunkiai transformuojamas – norint padidinti erdvę, pakanka pridėti vieną ar kelias papildomas sekcijas. Jas galima sumontuoti bet kuriuo metu, nepakenkiant jau stovinčiam pastatui. Taigi toks statinys vienodai sėkmingai gali būti pritaikytas įvairioms funkcijoms. Projekto autoriai sufleruoja, kad tai galėtų būti ir vasarnamis, ir gyvenamasis namas, biuras, sporto klubas ar vaikų darželis.

Įkurtuvės – po dviejų mėnesių

Dar vienas „Soleta zeroEnergy“ privalumas – spartus ir nesudėtingas transportavimo bei statybų procesas. Kompanija FITS tikina, kad pasirašę sutartį naujieji šeimininkai įkurtuves galės švęsti jau po dviejų mėnesių.

Didžiausio siūlomo „Soleta zeroEnergy“ serijos namo plotas siekia per 100 kvadratinių metrų – tokiame būste gali komfortiškai gyventi 5 žmonių šeima. Mažiausias, 48 kvadratinių metrų ploto, „Soleta zeroEnergy“ serijos blokas įvertintas 25 tūkst. eurų (kiek daugiau kaip 86 tūkst. litų). Tiesa, į šią sumą neįskaičiuotos visos išmaniosios energiją taupančios technologijos. Taip pat kompanija savo namams įsipareigoja suteikti 10 metų garantiją.

„Soleta zeroEnergy“ vertinę ekspertai buvo vieningos nuomonės: rumunų projektas šiandien neturi analogų ir gali būti laikomas unikaliu energijos išteklius tausojančiu modernių pastatų pavyzdžiu.

Namo nuotraukas galite rasti ČIA

Žurnalas „Statyba ir architektūra“
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.