Ar egzistuoja namas, kuriame galima įsikurti po dviejų mėnesių?

Ekologiškas, taupus ir ergonomiškai suprojektuotas namas šiandien jau nėra prabangos objektas. Bent jau tai deklaruoja Rumunijos nekomercinė žaliųjų technologijų kompanija „Justin Capra Foundation for Sustainable Technologies and Inventions“ (FITS), pristačiusi pasyviųjų modulinių gyvenamųjų namų seriją „Soleta zeroEnergy“.
Ar egzistuoja namas, kuriame galima įsikurti po dviejų mėnesių?
© Shutterstock nuotr.

Blokada neišgąsdintų

Šis projektas pozicionuojamas kaip novatoriška ekologiško, modernaus, protingo ir daugiafunkcio aukščiausios klasės (premium) būsto koncepcija. O kad šis objektas gali egzistuoti ne tik vizijose ir brėžiniuose, kompanija pasirūpino ir „Soleta zeroEnergy“ prototipu. Jis iškilo Bukarešto centre ir yra atviras lankytojams septynias dienas per savaitę.

Rumunų kompanijos šūkis užmiršti sąskaitas patiktų ne tik kosmines sumas už būsto šildymą šaltuoju metų laiku sumokantiems Lietuvos gyventojams. Projekto „Soleta zeroEnergy“ autoriai tvirtina, kad tai yra realu, ir pateikia nemažą paketą siūlymų, kaip įdarbinti gamtą. Šiai namų serijai pasirinktas pavadinimas ne veltui byloja, kad jie gali funkcionuoti nepaisant centralizuoto energijos tiekimo. O pasitelkus protingus statybų sprendimus, sutaupytas lėšas galima investuoti į pažangiausias žaliąsias technologijas.

Valdymas – telefonu

Priklausomai nuo poreikio ir biudžeto bet kuriame „Soleta zeroEnergy“ pastate gali būti įdiegtas visas spektras atsinaujinančių – saulės, vėjo, vandens – energijos šaltinių, tarp jų – ir geoterminis šildymas. Tai užtikrina šimtaprocentinį energinį pastato aprūpinimą tiesiog iš gamtinių resursų. Teigiama, kad išgaunamos energijos pakanka ir nemažai jos sąnaudų reikalaujančioms funkcijoms, tokioms kaip grindų šildymas. Žinoma, „Soleta zeroEnergy“ būsto šeimininkai turi galimybę prisijungti ir prie centralizuotų tinklų.

Vitrininiai namo langai ir šviesos liukai suprojektuoti taip, kad į patalpas patektų maksimalus dienos šviesos srautas. Nors patalpoms šildyti siūloma kombinuota saulės energijos ir geoterminė sistema, kaip papildomas šilumos šaltinis gali būti įrengiama krosnis ar židinys. Pastato struktūros dalimi tapęs lietaus vandens surinkimo mechanizmas nereikalauja atskiros techninės priežiūros. Galimybė temperatūros ir ventiliacijos valdymo sistemą kontroliuoti tiesiog mobiliaisiais įrenginiais leidžia ekonomiškai naudoti energinius išteklius bet kurioje vietoje ir bet kuriuo paros metu.

Taupūs sprendimai

Patys kompanijos atstovai įvardija, kad „Soleta zeroEnergy“ serijos pastatų architektūra – futuristinė ir sykiu labai elegantiška. Tad šio projekto autoriai ne tik apsiginklavo pažangiausiomis išmaniosiomis technologijomis, bet ir pasitelkė novatoriškus architektūrinius sprendimus. Jie ne tik padeda kurti savitą statinio veidą, bet ir atliepia projekto filosofiją.

Tarsi stogo tęsiniu tapusios statinio sienos optimaliai saugo jį nuo vėjo poveikio, be to, gerokai sumažino konstrukcijos kainą.

Pageidaujant „Soleta zeroEnergy“ statinį galima ręsti ir ant tradicinio betoninio pagrindo. Tačiau vietoj jo siūlomas medinis pamatas namo statybai irgi padės sutaupyti ženklią sumą. Be to, toks sprendimas leidžia užtikrinti ir efektyvią medinės statinio konstrukcijos ventiliaciją, o tai, be abejo, prailgina šios medžiagos eksploatavimo laiką.

Šios serijos namams statyti projektuotojai pasitelkė tik natūralius produktus. Karkasas gaminamas iš laminuoto medžio sijų ir kolonų, ši medžiaga naudojama ir grindų bei stogo dangoms. Kai kuriems elementams projekto autoriai rinkosi perdirbtas medžiagas.

Erdvė – aukso vertės

Kompanija siūlo ne tik skirtingų dydžių bei tipų namus, bet ir įvairius papildomus priedus, tokius kaip garažas, žiemos sodas, baseinas, pirtis, terasos ir panašiai.

Bendras paties mažiausio namo – „Soleta zeroEnergy One“ – plotas siekia vos 48 kvadratinius metrus, iš jų 22 tenka terasai ir 9 palėpei. Šiame būste įrengti du miegamieji ir vienas vonios kambarys. Išmoningi ir racionalūs erdvės planavimo sprendimai kiekvieną centimetrą paverčia naudingu. Štai vienas miegamasis kambarys pastate įrengtas nedidelėje palėpėje, kurią veikiau būtų galima pavadinti antresole. Į ją vedantys laiptai gali tarnauti ir kaip daiktų sandėliavimo sistema. Pačių projekto autorių tvirtinimu, siekta, kad ir tokioje kompaktiškoje erdvėje žmogus galėtų jaustis gana erdviai bei komfortiškai.

Modulinis statinys pagal poreikį nesunkiai transformuojamas – norint padidinti erdvę, pakanka pridėti vieną ar kelias papildomas sekcijas. Jas galima sumontuoti bet kuriuo metu, nepakenkiant jau stovinčiam pastatui. Taigi toks statinys vienodai sėkmingai gali būti pritaikytas įvairioms funkcijoms. Projekto autoriai sufleruoja, kad tai galėtų būti ir vasarnamis, ir gyvenamasis namas, biuras, sporto klubas ar vaikų darželis.

Įkurtuvės – po dviejų mėnesių

Dar vienas „Soleta zeroEnergy“ privalumas – spartus ir nesudėtingas transportavimo bei statybų procesas. Kompanija FITS tikina, kad pasirašę sutartį naujieji šeimininkai įkurtuves galės švęsti jau po dviejų mėnesių.

Didžiausio siūlomo „Soleta zeroEnergy“ serijos namo plotas siekia per 100 kvadratinių metrų – tokiame būste gali komfortiškai gyventi 5 žmonių šeima. Mažiausias, 48 kvadratinių metrų ploto, „Soleta zeroEnergy“ serijos blokas įvertintas 25 tūkst. eurų (kiek daugiau kaip 86 tūkst. litų). Tiesa, į šią sumą neįskaičiuotos visos išmaniosios energiją taupančios technologijos. Taip pat kompanija savo namams įsipareigoja suteikti 10 metų garantiją.

„Soleta zeroEnergy“ vertinę ekspertai buvo vieningos nuomonės: rumunų projektas šiandien neturi analogų ir gali būti laikomas unikaliu energijos išteklius tausojančiu modernių pastatų pavyzdžiu.

Namo nuotraukas galite rasti ČIA

Žurnalas „Statyba ir architektūra“
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.