Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?

 (16)
Verda daugybė diskusijų apie tai, kokį namą statyti – vienaukštį ar dviaukštį? Kiekvienas pažeria daugybę svarių argumentų ir įnirtingai tvirtina, kodėl vienoks namas, jų požiūriu, yra pigesnis, patogesnis ar netgi gražesnis už kitą. Tačiau vienos tiesos nėra ir kategoriškai teigti, kad vienaukštis namas visada bus patogesnis, o dviaukštis – pigesnis, negalima. Priklausomai nuo aplinkybių tam tikrais atvejais patartina statyti vienaukščius, o kitais – kelių aukštų gyvenamuosius namus. Toliau pabandysime pateikti objektyvius faktus, kada kurį variantą derėtų rinktis, o statytojas, atsižvelgęs į juos, savo nuožiūra pasirinks jį tenkinantį sprendimą.
Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.

Niekada nepradėkite kurti savo svajonių gyvenamojo namo tiesiog ant tuščio popieriaus lapo. Žinoma, egzistuoja tipiniai namų projektai, tačiau net ir jie ne visada gali būti pritaikyti bet kuriai situacijai. Juk namui šlaite vargu, ar tiks įprastinis namo lygiame sklype projektas ir, atvirkščiai. Todėl svarbiausia, rengiant projektą ir planuojant patalpas, atsižvelgti į turimą sklypą – jo vietą (mieste ar vienkiemyje), dydį, formą (siauras ir ilgas, ar kvadratinis), orientaciją ir supančią teritoriją (išilgai gatvės ar su vaizdu į ežerą), gretimą užstatymą (tankiai apsuptas kitų statinių ar esantis miške) ir pan. Tai yra svertiniai veiksniai, turintys daugiausiai įtakos būsimam jūsų namo projektui.

Todėl, jeigu turite mažesnį nei 6 arų sklypą, vieno aukšto namą jame įtalpinti iš tiesų bus sunku – maksimaliai išnaudojus tokio sklypo užstatymo plotą, gyvenamasis namas jame užims trečdalį viso žemės ploto. O kur dar privažiavimas, automobilių stovėjimo aikštelė, praėjimo takai, sodas, daržas, gėlynai... Be abejo, dar vienas svarbus veiksnys, tai pageidaujamas namo dydis arba, kitaip tariant, kelių asmenų šeima jame gyvens. Galbūt vieni pasitenkintų ir 80 kv.m. dydžio nameliu, tačiau optimalus orientacinis 4 asmenų šeimos namo bendras plotas siekia 150-250 kv.m. Namo dydis ir patalpų skaičius jame priklauso ir nuo specifinių gyventojų poreikių – gal jūs muzikantas ir pageidaujate atskiros patalpos repeticijoms su grupe, o gal esate keramikas ir jums privalu turėti savas dirbtuves, galbūt jūsų šeimos nariai mėgsta pasikaitinti pirtelėje, o gal jums tiesiog užtenka atskiro darbo kambario su kompiuteriu. Yra žmonių, kurie statydamiesi gyvenamąją namą, klaidingai įsivaizduoja, kad išsikraustę su visa šeima iš 56 kv.m. buto į 120 kv.m. ploto individualų namą, jame turės užtektinai vietos. Deja, neilgai trukus paaiškėja, kad vietos vis dėlto trūksta, mat nebuvo numatyta pakankamai erdvės įvairiems buities rakandams ir pamažu prie esamo gyvenamojo namo pradedami lipdyti sandėliukai, pašiūrės ir pan. Individualus namas reikalauja kur kas daugiau pagalbinio ploto vidaus ir aplinkos tvarkymo priemonėms sandėliuoti nei to reikėjo bute.

Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.
Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.

Dažnai galima išgirsti, kad vieno aukšto namas yra patogesnis gyventi, tačiau jis bus patogus tik tada, kai jo patalpos bus protingai išdėstytos ir sugrupuotos. Tokio tipo namas užims pakankamai didelį plotą, todėl patalpas jame būtina suplanuoti itin racionaliai, parinkti tinkamą įėjimo į namą vietą. Miegamosios-poilsio erdvės turėtų būti atskirtos nuo triukšmingesnės virtuvės ir svetainės zonos, taip pat esant dideliems atstumams tarp patalpų, neapsieisite be keleto vonios kambarių.

Norint išvengti pereinamų kambarių, name atsiras koridoriai, kurie sąlyginai užims tiek pat vietos, kiek ir kelių aukštų name laiptinė. Be to, jei vienaukštis namas bus pakankamai didelis, namo viduryje atsiras neapšviestų patalpų, todėl jose reikėtų numatyti stoglangius. Žmonėms su judėjimo negalia ar senyvo amžiaus žmonėms, be abejo, patalpos viename lygyje yra didelis privalumas, tačiau kiti neįsivaizduoja gyvenamojo namo be laiptų, galinčių tapti pagrindiniu jūsų būsto akcentu. Taigi, vieniems privalumai, kitiems tokie patys sprendimai gali tapti trūkumais.

Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.
Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.

Kalbant apie dviaukštį namą, turėkime omenyje kompaktiškesnį jo variantą – vieno aukšto namą su eksploatuojamomis palėpės patalpomis (mansarda). Dažniausiai tokio tipo pastatuose pirmajame aukšte atsiranda aktyvesnė gyvenamoji zona su virtuve, svetaine ir valgomuoju, o miegamieji kambariai nusikelia į viršutinį aukštą. Be abejo, šiame name be laiptų neapsieisime, ir nors skeptikai nerimauja dėl laiptų „suvalgomo“ naudingo ploto, tinkamai parinkus jų vietą (pavyzdžiui, namo viduryje, kur mažai šviesos) ir konstrukciją (nebūtinai aklina ir uždara laiptinė), gražiais laiptais blankiam interjerui galime suteikti ypatingo žavesio. Netrūksta pavyzdžių, kaip taupant vietą, galima išmaniai ir skoningai panaudoti erdvę po laiptais.

Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.
Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.
Amžina dilema – vieno ar dviejų aukštų namą statyti?
© Shutterstock nuotr.

Nepaneigsime fakto, kad aukštesnis namas turi geresnį vizualinį ryšį su aplinka – ne tik iš vidaus, kuomet galime apžvelgti tolimesnes apylinkes, bet ir iš išorės. Jis atrodo išraiškingiau ir yra labiau pastebimas iš gatvės, nei prie žemės prigludęs vienaukštis pastatas. Keliaaukščio namo fasadai suteikia daugiau galimybių architekto fantazijai pasireikšti, o tai lemia jūsų namo išskirtinumą, tiek siekiant išsiskirti iš aplinkinių, tiek norint prisiderinti prie gamtinės aplinkos.

Žinoma, nesudėtingų konstrukcijų vienaukščio namo statyba turėtų būti paprastesnė nei analogiško ploto dviaukščio – nereikia sudėtingos technikos ir įrangos klojant tarpaukštinę perdangą, kurios tiesiog nebus, ar įrenginėjant stogo konstrukciją. Kaina taip pat yra svarbus veiksnys planuojant namo statybas ir renkantis namo projektą. Faktas, kad tokio pat dydžio vienaukščio ir dviaukščio pastato užimamas žemės plotas skirsis, sufleruoja, kad pamatų įrengti reikės daugiau būtent vienaukščiame name, kurio ir stogo plotas bus didesnis. Priklausomai nuo sklypo inžinerinių geologinių sąlygų ir naudojamų statybinių medžiagų, kainų skirtumas gali būti ganėtinai didelis. Jeigu gruntai bus silpni, pastato pamatams reikės sudėtingesnių konstrukcinių sprendinių – gilesnių polių, sudėtingesnės technikos jiems įrengti ir pan. Pastato stogo dangai pasirinkę keramines čerpes, taip pat turėsite atseikėti kur kas daugiau nei rinkdamiesi pigesnes medžiagas. Be to, sunkioms čerpėms atlaikyti reikės stipresnės stogo konstrukcijos, todėl ir pastaroji kainuos daugiau. Tad iš pažiūros mažas namelis gali būti žymiai brangesnis už analogišką dviejų aukštų namą.

Pradėdami galvoti apie būsimo namo projektą, nesukite bereikalingai galvos dėl namo aukštų, kruopščiai išnagrinėkite esamą sklypo situaciją, pamąstykite apie reikiamas patalpas, kiek ploto jos užims ir namo dydis paaiškės savaime. Galiausiai visiškai nesvarbu, kokį namą pasistatysite – vieno ar kelių aukštų – svarbiausia, kad jis būtų tinkamai suprojektuotas sklype, derėtų supančioje aplinkoje ir, žinoma, jums patiktų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.