7 gudrybės perkantiems būstą, jei norite nusiderėti

 (18)
Ekspertai praneša, jog šiuo metu butų sandorių skaičius, kaip ir būsto įperkamumo rodiklis, pasiekė neregėtas aukštumas. Ir artimiausiu metu šie du rodikliai vargu ar kris – tuo galima įsitikinti ir apsilankius seminare „Svajonių būstas: kaip išsirinkti tinkamiausią ir gauti paskolą geriausiomis sąlygomis“.
7 gudrybės perkantiems būstą, jei norite nusiderėti
© Fotolia nuotr.

Klausytojai netilpo didelėje universiteto auditorijoje, daliai jų teko sėsti ant laiptų. Seminare pranešimus skaitę nekilnojamojo turto ekspertai bei paskolų konsultantai pasidalino savo įžvalgomis, kaip neprašauti perkant iš pirmo žvilgsnio „svajonių“ būstą.

Rindamiesi būstą, apžiūrite internete patalpintus skelbimus, keliaujate apžiūrėti būsto „gyvai“, pabendrauti su savininku. Tuomet pasirenkate geriausią variantą iš kelių. Tačiau svarbiausia, jog po metų ar kelerių pačiam nereikėtų talpinti būsto pardavimo skelbimo. Kartais svajonių būstas gali apkarsti vien dėl kaimynų, statybininkų klaidų.

Taip pat gali paaiškėti, jog jus „apšovė“ ir įsigijote būstą aukštesne nei rinkos kaina.

Nekilnojamojo turto agentas Jonas Kėžys seminare pasidalino patarimais, kuriuos naudoja NT agentai – kaip užbėgti už akių ir neįklimpti į būstą, kurio iš jūsų pirkti niekas nenorės.

J. Kėžys savo pranešimą pradėjo istorija apie vieną iš savo klientų, ilgą laiką pardavinėjusį trijų kambarių butą senamiestyje. Kartą agentas apsilankė potencialių klientų susitikime su būsto savininku.

„Savininkas pamiršo paminėti, o pirkėjai ir nepastebėjo, jog viename iš kambarių buvo tarakonų. Tačiau papasakojo visą buto istoriją: charizmatiškai dėliojo mintis, kaip prieš 10 metų visai čia pat, po langais, buvo peiliu padurtas jaunas vyriškas, o štai visai neseniai viename iš kambarių pasimirė jo mylima motina“, – prisiminė J. Kėžys.

Jo teigimu, apžiūroje dalyvavusi pora paskubėjo atsisveikinti. Iš pirmo žvilgsnio normalus butas jiems nebekėlė jokių gerų emocijų. O emocijos, J. Kėžio teigimu, ir nekilnojamojo turto srityje vaidina svarbų vaidmenį.

„Šis susitikimas mane išmokė, jog blogos istorijos ne tik gali sugadinti pirmą įspūdį ar buto apžiūras. Jis išmokė, jog pirkėjai, net ir rinkdamiesi tokį brangų pirkinį, kaip butas, namas ar sklypas, vadovaujasi emocijomis, kartais visai pamiršdami racionalius dalykus“, – sakė J. Kėžys.

Taigi ką reikėtų padaryti, jei vis tik atradote jums patinkantį būstą:

1. Užeikite pas būsimus kaimynus. Su pyragu. J. Kėžio teigimu, JAV egzistuoja graži tradicija tokiu būdu susipažinti su naujais kaimynais. Tačiau jei norite išvengti nemalonumų, verčiau tokią tradiciją „įveskite“ dar prieš įsigydami butą.

„Jums gali papasakoti tokių dalykų kaip: „Eik tu, pas mus rūsy, va, tokio dydžio žiūrkės laksto!”. Tai man yra papasakoję parduodamo buto kaimynai. Tikrai? O savininkai buvo tai pamiršę“, – prisiminė J. Kėžys.

2. Atlikite kaimynų durų „išvaizdos testą“. Jei jau nedrįstate belstis pas nepažįstamus žmones, bent jau atidžiai apžiūrėkite jų duris. Tai ypač svarbu, jei renkatės būstą senesnės statybos name. Tiesiog suskaičiuokite, kiek laiptinėje yra šarvo ir kiek – įvairiausių kitų durų.

„Yra posakis: „Nespręsk apie knygą iš viršelio. Na, gerai, nespręskite, bet patikrinkite, kas už jų gyvena. Mano praktikoje yra buvę atvejų, kai už baisių durų gyveno asocialūs žmonės, vieną kartą – žmonės, kurie mėgo bute užsikurti laužą... Tiesa, šis butas buvo be langų. Šiurpoka“, – pasakojo nekilnojamojo turto agentas.

Jis taip pat už kelerius dešimtmečius skaičiuojančių durų yra aptikęs kaimynų, kaupiančių šiukšles, tokių, kuriems atjungtas vanduo, elektra.

„Ypač pažiūrėkite, kas gyvena už durų, „užrakinamų“ kabliuku. Pažiūrėkite, nes bala žino, kokį kaimyną įsigysite“, – pusiau juokais, pusiau rimtai patarė J. Kėžys.

3. Pasinaudokite NT informacijai gauti sukurtomis svetainėmis. Užeikite į svetaines Ntspekuliantai.lt, Ntsandoriai.lt, Kurgyvenu.lt, Creditinfo.lt. Čia sužinosite apie vystomus projektus, apie neseniai aplink geidžiamą būstą nupirktus/parduotus objektus, apie būsimą gyvenamojo buto aplinką, nusikalstamumą, aplinkos taršą tame rajone. Creditinfo.lt padės sužinoti, ar statybų bendrovės, iš kurios ketinate įsigyti būstą, neturi skolų.

Naujai statomame name nėra kaimynų. Tačiau lygiai taip pat galite apsilankyti statybų bendrovės jau seniau užbaigtame name ir pabendrauti su ten jau kelerius metus gyvenančiais žmonėmis. Kaip jie jaučiasi, su kokiomis problemomis susiduria, gyvendami šių statytojų būste? Ar statytojai laikosi savo pažadų.

Ypač aktualu apsilankyti svetainėje Vilniausenergija.lt arba kito miesto šilumos tiekėjo internetiniame puslapyje, ir patikrinti, kiek žmonės šiame name žiemos metu moka už šildymą. Savininkas jau pasakė jums, kiek kainuos būsto išlaikymas? Verta patikrinti šią informaciją, nes savininko interesas yra mokesčių sumą „pagražinti“ į mažesnę pusę.

4. Kvieskite į objektą specialistus. Jei turite nusižiūrėję būstą, kuris jums tinka ir patinka, atvykite jo apžiūrėti su elektros instaliacijos, statybų specialistais, santechnikais. Taip, šių darbininkų laikas kainuos, tačiau vėliau daugiau gali kainuoti įvairūs remonto darbai. Darinėkite visas įmanomas dureles, tikrinkite, ar veikia skalbyklė, viryklė.

„Savininkai dažniausiai juokiasi, tačiau jau geriau tegu iš jūsų pasijuokia, nei paskui įsigysite butą su problemomis. Esu turėjęs atvejį, kai atidarytos iškrenta balkono durys“, – tragikomiškus įvykius prisimena J. Kėžys.

5. Nerodykite emocijų. Butas toks nuostabus, jog jau diskutuojate, kur stovės mažylio lovytė? Arba jūsų mėgstamas staliukas?

Nepamirškite, kad NT brokeris ar būsto savininkas irgi turi ausis.

„Tai sufleruoja, jog pamilote šį būstą. Ir jūsų derybinė pozicija silpnėja. Savininkas žino, jog dabar jau pirksite šį butą už tiek, kiek tik jis norės“, – sakė J. Kėžys.

Kita vertus, jums lengviau derėtis, jei žinote savininko motyvą. Pavyzdžiui, jūs žinote, kad savininkui reikia išvykti į kitą šalį, jam reikia grynų pinigų.

„Pasiūlote atsiskaityti grynais pinigais, mainais už mažesnę kainą“, – patarė J. Kėžys.

O galbūt atvirkščiai – savininkui dar po pardavimo reikės šiek tiek pagyventi šiame būste. Leiskite, tačiau vėlgi prašykite už tai žemesnės kainos.

„Jei ateisite į apžiūrą pas patyrusį NT brokerį, būste greičiausiai sklis kavos kvapas, kūrensis židinys, gros rami muzika. Visa tai sukuria jaukią atmosferą. Svarbiausia, kad šie dalykai neužmigdytų jūsų budrumo! O lietuviai yra trūkumų ekspertai: štai, žiūrkite, čia toks įbrėžimas, čia – įlenkimas“, – atskleidė NT agentas.

Dar viena NT brokerių gudrybė – grupinės apžiūros. Daug derėtis čia negali – juk iškart po tavęs į būstą braunasi konkurentai. Toks apžiūrų organizavimas neretai agentams padeda būstą parduoti greičiau ir brangiau.

6. Skaičiuokite kelionių automobiliu sąnaudas. Pirkėjai kartais neįvertina, jog keliais tūkstančiais eurų pigesnis būstas toliau nuo centro vėliau stipriai atsirūgs išlaidomis automobilių kurui. O dar atžalas teks nuvežti į darželį ar mokyklą.

7. Kainą siūlykite it turguje.

„Jei savininkas parduoda objektą už 100 tūkst. eurų, tačiau specialistų įžvalgos rodo, jog reali kaina turėtų būti apie 95 tūkst. eurų, nepabijokite ir pasiūlykite mokėti 90 tūkst. Sumažinsite savininko lūkesčius ir, tikėtina, kad susitarsite dėl abiem priimtinos 95 tūkst. eurų kainos. Tiesiog nepabijokite“, – paskutiniu savo patarimu pasidalino J. Kėžys.

Statybunaujienos.lt
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.