5 dalykai, kuriuos verta žinoti statantiems rąstinius namus

 (20)
Rąstinių namų statytojai pastaruoju metu išgyvena šiokį tokį neužtikrintumo periodą. Vis dar sprendžiama ir ieškoma būdų, kaip arba pakelti tokių namų, kuriuose galima nuolat gyventi energetinius rodiklius, kad jie atitiktų naujus reikalavimus, arba kaip tokiai statybai pritaikyti išimtis. Kad ir kas įvyks ateityje, aišku viena - užmiršti rąstinių namų statybos nevertėtų. Rąstiniai namai yra ne tik ekologiška, tačiau ir daugeliu atžvilgių patraukli statyba.
5 dalykai, kuriuos verta žinoti statantiems rąstinius namus
© Shutterstock nuotr.

• Medienos kokybė priklauso pirmiausia nuo medžio rūšies. Nuo jos priklausys ir namuose tvyrantis kvapas. Šiaurėje augančių medžių rąstai visada buvo laikomi patikima namų statybos medžiaga. Nuo Pietų kraštų medžių jie skiriasi tuo, kad yra tvirtesni, jų mediena tankesnė, nes užsigrūdinusi griežtesnėse gyvenimo šiaurėje sąlygose. Namo statybai geriau naudoti medieną, paruoštą žiemą, nes atėjus šalčiams medžio viduje sustoja judėti syvai, poros užsiveria ir mediena tampa tankesnė ir kietesnė.

• Priežiūros atžvilgiu, užbaigus pradinį rąstų apdorojimą siekiant užtikrinti natūralios spalvos stabilumą, nebereikia praktiškai jokios priežiūros.

5 dalykai, kuriuos verta žinoti statantiems rąstinius namus
© Shutterstock nuotr.

• Skirtingai nei daugelis statybinių medžiagų, medis natūraliai „kvėpuoja": medienos ląstelėse vyksta nuolatinė oro apykaita. Todėl mediniuose namuose išlieka pastovus deguonies balansas ir optimali oro drėgmė.

• Išorinį pastatų vaizdą gali praturtinti ir paįvairinti kai kurie puošybos elementai, tinkami būtent tokiems namams – gegnių galai, skliautų ir išorinių durų apkalimas, langinės, prieangiai, gilios pastogės, laužytos stogo plokštumos. Vis dėlto, klasikinis tradicinės statybos objektas yra suderintas su visais pageidaujamais modernaus dizaino aspektais.

• Pagrindinis rąstinių namų oponentų argumentas – medinių namų gaisringumas. Tačiau dega namai pastatyti iš bet kokios medžiagos, nes dažniausiai visų gaisrų priežastis būna netvarkinga elektros instaliacija. Vadinasi, statant medinį namą negalima taupyti šiame darbų etape. Be to, šiuolaikinės medžio apsaugos sistemos nuo ugnies gaisro tikimybę sumažina iki minimumo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.