10 patarimų būsto saugumui

 (4)
Pavasarį žmonės dažnai keičia gyvenamą vietą ar imasi remontuoti turimą būstą. Tai – gera proga susimąstyti apie savo turto apsaugą. „Nusprendus pakeisti elektros instaliaciją ar pertvaras kartu galima išspręsti ir pamatinius būsto saugos klausimus. Kita vertus, yra ir itin paprastų, nedidelių investicijų reikalaujančių, priemonių, kurios gali užtikrinti didesnį jūsų turto saugumą“ – sako saugos sprendimų bendrovės „Fosus“ vadovas Valdas Matačiūnas ir dalijasi dešimčia konkrečių saugos patarimų.
10 patarimų būsto saugumui
© Shutterstock nuotr.

1. Įsigijus naują būstą geriausia pradėti galvoti apie apsaugos sistemas dar iki to laiko, kai yra įrengiama elektros instaliacija. „Jei neturite tuo momentu pakankamai lėšų, kad galėtumėte visiškai įsirengti signalizaciją, siūlau bent jau nusitiesti laidus tik įrengus pertvaras. Pradėjus tinkuoti sienas, užsiimti laidais jau šiek tiek vėlu“, – pasakoja specialistas ir atkreipia dėmesį, kad būtent įrangos, o ne laidų kaina sudaro didžiąją dalį saugos sistemos kaštų.

2. O štai norint įrengti vaizdo stebėjimo kameras, tiesti naujus laidus nėra būtina – egzistuoja galimybė jas prijungti prie esamos elektros instaliacijos. Atliekantiems „kosmetinį“ remontą pravartu žinoti, kad signalizaciją taip pat įmanoma įrengti „negriaunant sienų“ – tiesiog montuojant belaidžius daviklius. Visgi, tokia įranga – gerokai brangesnė.

3. Naujos statybos butuose dažnai jau būna įrengti autonominiai priešgaisriniai davikliai. Tačiau V. Matačiūnas atkreipia dėmesį, kad jų funkcionalumas – ribotas. „Šie davikliai skirti pažadinti miegantį žmogų kilus gaisrui, tačiau tik specialūs, prie bendros apsaugos sistemos jungiami davikliai, turi papildomą funkciją – perduoti pavojaus signalą tarnybai. Tai padeda apsaugoti turtą tuo atveju, jei esate išvykę“, – aiškina ekspertas. Be to, yra ir kitų „protingų“ daviklių: jie, pavyzdžiui, gali informuoti apie padidėjusį vandens lygį vonios kambaryje ar užgesusį šildymo katilą.

4. Itin populiarūs plastikiniai langai, ypač pigesni – vienas labiausiai vagis džiuginančių sprendimų. Tad patariama juos papildomai apsaugoti atidarymą apsunkinančiais mechanizmais. Visgi, patikimiausias langų saugos būdas yra apsauginės žaliuzės su apie jų laužimo faktą informuojančiais davikliais.

5. „Žmonės dažnai papildomai apsaugo langus, gyvendami pirmame aukšte, tačiau nesusimąsto, kad pirmo aukšto grotos vagims pasitarnauja kaip kopėtėlės į antrą aukštą. Tad rekomenduojame papildomai langus apsaugoti tiek gyvenant pirmuose dviejuose apatiniuose, tiek ir dviejuose viršutiniuose aukštuose“, – pataria specialistas.

6. Metalinės durys – populiarus ir įprastas dalykas, tačiau kartais dar pamirštama, kad itin svarbi ir kokybiška spyna. Jos kaina ir rakto formos sudėtingumas yra du pagrindiniai kriterijai, atskleidžiantys apsaugos lygmenį.

7. „Saugumo priemonė turi būti ne tiesiog atrodanti, bet realiai esanti patikima“, – teigia V. Matačiūnas ir pateikia konkretų pavyzdį: butuose įrengiamus seifus, kurie keliais varžtais prisukami prie iš gipso kartono padarytos vidinės buto sienos. Jei norima, kad seifas išties patikimai apsaugotų, geriausia jį įrengti atskiroje patalpoje, kurioje ir sienos, ir durys sutvirtintos papildomai.

8. Taupydami pinigus žmonės kartais imasi įsirengti signalizaciją patys, tačiau patikimai apsaugai užtikrinti „pasidaryk pats“ tipo signalizacijos komplektų nepakanka. Be to, norint prijungti signalizaciją prie saugos tarnybos pulto reikalingi ir atitinkamo tipo laidai, ir tinkamose vietose sumontuoti, tinkamo veikimo spektro ir rūšies davikliai. Tad pasitarti su specialistais – visada pravartu.

9. Tipišku apgaulingo taupumo pavyzdžiu ekspertas įvardija ir madą klijuoti apsaugos lipdukus tais atvejais, kai patalpose nėra, arba įrengta tik vietinė signalizacija, o saugos tarnybos paslaugomis nesinaudojama. „Vagys nėra kvaili – planuodami nusikaltimą jie dažnai patikrina ar suveikus signalizacijai atvažiuoja saugos tarnybos ekipažas. Tad šie lipdukai – tipinis saugumo iliuzijos pavyzdys“, – sako saugos ekspertas.

10. „Yra naivu tikėtis užtikrinti turto saugumą į tai nieko neinvestuojant. Kita vertus, saugos sistemos nėra brangios – dažnai įrengti puikiai apsaugantį, patikimą sprendimą kainuoja iki kelių šimtų eurų“, – reziumuoja V. Matačiūnas ir primena, kad verta įvertinti ne tik materialinius, bet ir moralinius, emocinius nuostolius, kurie atsiranda vagystės atveju.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.