10 patarimų būsto saugumui

 (4)
Pavasarį žmonės dažnai keičia gyvenamą vietą ar imasi remontuoti turimą būstą. Tai – gera proga susimąstyti apie savo turto apsaugą. „Nusprendus pakeisti elektros instaliaciją ar pertvaras kartu galima išspręsti ir pamatinius būsto saugos klausimus. Kita vertus, yra ir itin paprastų, nedidelių investicijų reikalaujančių, priemonių, kurios gali užtikrinti didesnį jūsų turto saugumą“ – sako saugos sprendimų bendrovės „Fosus“ vadovas Valdas Matačiūnas ir dalijasi dešimčia konkrečių saugos patarimų.
10 patarimų būsto saugumui
© Shutterstock nuotr.

1. Įsigijus naują būstą geriausia pradėti galvoti apie apsaugos sistemas dar iki to laiko, kai yra įrengiama elektros instaliacija. „Jei neturite tuo momentu pakankamai lėšų, kad galėtumėte visiškai įsirengti signalizaciją, siūlau bent jau nusitiesti laidus tik įrengus pertvaras. Pradėjus tinkuoti sienas, užsiimti laidais jau šiek tiek vėlu“, – pasakoja specialistas ir atkreipia dėmesį, kad būtent įrangos, o ne laidų kaina sudaro didžiąją dalį saugos sistemos kaštų.

2. O štai norint įrengti vaizdo stebėjimo kameras, tiesti naujus laidus nėra būtina – egzistuoja galimybė jas prijungti prie esamos elektros instaliacijos. Atliekantiems „kosmetinį“ remontą pravartu žinoti, kad signalizaciją taip pat įmanoma įrengti „negriaunant sienų“ – tiesiog montuojant belaidžius daviklius. Visgi, tokia įranga – gerokai brangesnė.

3. Naujos statybos butuose dažnai jau būna įrengti autonominiai priešgaisriniai davikliai. Tačiau V. Matačiūnas atkreipia dėmesį, kad jų funkcionalumas – ribotas. „Šie davikliai skirti pažadinti miegantį žmogų kilus gaisrui, tačiau tik specialūs, prie bendros apsaugos sistemos jungiami davikliai, turi papildomą funkciją – perduoti pavojaus signalą tarnybai. Tai padeda apsaugoti turtą tuo atveju, jei esate išvykę“, – aiškina ekspertas. Be to, yra ir kitų „protingų“ daviklių: jie, pavyzdžiui, gali informuoti apie padidėjusį vandens lygį vonios kambaryje ar užgesusį šildymo katilą.

4. Itin populiarūs plastikiniai langai, ypač pigesni – vienas labiausiai vagis džiuginančių sprendimų. Tad patariama juos papildomai apsaugoti atidarymą apsunkinančiais mechanizmais. Visgi, patikimiausias langų saugos būdas yra apsauginės žaliuzės su apie jų laužimo faktą informuojančiais davikliais.

5. „Žmonės dažnai papildomai apsaugo langus, gyvendami pirmame aukšte, tačiau nesusimąsto, kad pirmo aukšto grotos vagims pasitarnauja kaip kopėtėlės į antrą aukštą. Tad rekomenduojame papildomai langus apsaugoti tiek gyvenant pirmuose dviejuose apatiniuose, tiek ir dviejuose viršutiniuose aukštuose“, – pataria specialistas.

6. Metalinės durys – populiarus ir įprastas dalykas, tačiau kartais dar pamirštama, kad itin svarbi ir kokybiška spyna. Jos kaina ir rakto formos sudėtingumas yra du pagrindiniai kriterijai, atskleidžiantys apsaugos lygmenį.

7. „Saugumo priemonė turi būti ne tiesiog atrodanti, bet realiai esanti patikima“, – teigia V. Matačiūnas ir pateikia konkretų pavyzdį: butuose įrengiamus seifus, kurie keliais varžtais prisukami prie iš gipso kartono padarytos vidinės buto sienos. Jei norima, kad seifas išties patikimai apsaugotų, geriausia jį įrengti atskiroje patalpoje, kurioje ir sienos, ir durys sutvirtintos papildomai.

8. Taupydami pinigus žmonės kartais imasi įsirengti signalizaciją patys, tačiau patikimai apsaugai užtikrinti „pasidaryk pats“ tipo signalizacijos komplektų nepakanka. Be to, norint prijungti signalizaciją prie saugos tarnybos pulto reikalingi ir atitinkamo tipo laidai, ir tinkamose vietose sumontuoti, tinkamo veikimo spektro ir rūšies davikliai. Tad pasitarti su specialistais – visada pravartu.

9. Tipišku apgaulingo taupumo pavyzdžiu ekspertas įvardija ir madą klijuoti apsaugos lipdukus tais atvejais, kai patalpose nėra, arba įrengta tik vietinė signalizacija, o saugos tarnybos paslaugomis nesinaudojama. „Vagys nėra kvaili – planuodami nusikaltimą jie dažnai patikrina ar suveikus signalizacijai atvažiuoja saugos tarnybos ekipažas. Tad šie lipdukai – tipinis saugumo iliuzijos pavyzdys“, – sako saugos ekspertas.

10. „Yra naivu tikėtis užtikrinti turto saugumą į tai nieko neinvestuojant. Kita vertus, saugos sistemos nėra brangios – dažnai įrengti puikiai apsaugantį, patikimą sprendimą kainuoja iki kelių šimtų eurų“, – reziumuoja V. Matačiūnas ir primena, kad verta įvertinti ne tik materialinius, bet ir moralinius, emocinius nuostolius, kurie atsiranda vagystės atveju.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.