Skaitytojo patirtis: kaip pasistatyti lauko židinį

 (1)
Lauko židinys gali būti puiki vieta išsikepti maisto, be to, įrengtas tinkamoje vietoje, jis gali tapti šeimos ar draugų susibūrimo bei bendravimo vieta. Tinkamai į aplinką įkomponuotas lauko židinys puošia ir papildo kiemo ar sodybos vaizdą. Skamba maloniai? Šie lauko židinio privalumai patiko ir skaitytojui Juozui, kuris sutiko papasakoti, kaip savo rankomis įsirengė lauko židinį.
<strong>Skaitytojo patirtis:</strong> kaip pasistatyti lauko židinį
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vieta. Daugiau nei prieš 6 metus pastatytas židinys įrengtas šalia didelės pavėsinės. Jis taip pat tarnauja kaip papildoma užuovėja. Pavėsinės dydis, teigia Juozas, nulėmė ir lauko židinio dydį. Sprendimas statyti židinį pavėsinėje pasiteisina dar ir dėl to, kad esant smarkiam vėjui kibirkštys iš židinio vidaus neišpučiamos į aplinką. „Židinį stačiau pagal pavėsinę, nes jei būčiau sumūrijęs tokį mažą kaip dujinė viryklė, kaip tai būtų atrodę? O dabar jis ir gražiai atrodo, ir yra naudingas – kai būna proga kepame, mėsą, žuvį. O vakare įkaitusios židinio plytos pačios atiduoda šilumą, ypač kūrenant beržinėmis malkomis“, – džiaugiasi pašnekovas. 

Procesas.Vyras papasakojo kaip pats pasistatė tokį lauko židinį. Pirmiausia, visiems lauko židiniams reikalingas tvirtas pagrindas. Šią dalį būtina daryti atsakingai, nes netinkamai įrengus pamatą, po žiemos, jis gali pradėti „vaikščioti“ ir atsirasti įtrūkimų. Statant šį lauko židinį, buvo iškasta būsimo židinio ploto duobė, ant dugno papiltas sluoksnis žvyro, taip pat įkalti armatūros strypai, kurie sutvirtino pačią krosnį. „Strypai buvo maždaug 1,8 m ilgio, todėl buvo sukalti tiek, kad netrukdytų nei mūryti, nei jau užbetonavus išlyginti paviršių – apie 1,3 m. Vėliau jie dar buvo suvirinti tarpusavyje. Buvo sukalti klojiniai, paskui į vidų pilamas betonas“, – procesą nupasakoja pašnekovas. Tuomet pagrindas paliekamas džiūti bent 24 valandoms ar ilgiau – kuo ilgiau jis džius, tuo mažiau problemų. Vėliau ant išdžiūvusio pagrindo paskleidžiamas skiedinys ir galima imtis antro židinio statymo etapo.

Medžiagų pasirinkimas. Dažniausiai lauko židinių statybai naudojami akmenys, plytos, kartais ir betoniniai blokeliai. Šiuo atveju, pačiam židiniui naudotos šamotinės bei apdailinės keraminės plytos bei akmenys. „Akmenys yra surinkti iš laukų, iš sodo, iš namų. Gražiausiai atrodo skaldyti akmenys, bet židinyje panaudoti neskaldyti – tam, kad gražiai nuskeltum, reikia gerai jausti akmenį. Priekinę židinio dalį išmūrinome pilnavidurėmis apdailos plytomis. Kainavo nepigiai, jos kur kas brangesnės nei, tarkime, paprastos silikatinės. Tačiau brangiausios buvo šamotinės plytos. Jos dedamos į vidų, nes yra atsparios aukštai temperatūrai“, – pasakoja Juozas.

Šamotinių plytų tvirtinimui egzistuoja specialūs, karščiui atsparūs plytų klijai. Vis dėlto pašnekovas pasirinko alternatyvą – jų mūrinimui naudojo skiedinį, paruoštą santykiu 3:1 – 3 dalys smėlio ir viena dalis molio. Pasak jo, mūrinimą gali atlikti ir nors kiek patirties šioje srityje turintis žmogus. „Jei žmogus yra matęs kaip tai daroma, jis gali susimūryti ir pats, tik aišku, rezultatas skirsis nuo to, kurį pasiektų profesionalus mūrininkas. Patarimas paprastas – reikia, kad susirištų plytos su plyta arba tam atvejui dėti tinkliuką“, – pasakoja Juozas. 

Kaminas. Kiekvienam lauko židiniui reikia kamino geresnei traukai užtikrinti. Kai kurių židinių, ypač įrengtų atviroje vietoje, kaminai būna žemi. Šiuo konkrečiu atveju reikėjo mūryti aukštą kaminą, kad jo viršutinė dalis būtų aukščiau nei pavėsinės stogas. Jis, kaip ir priekinė dalis,mūrytas iš apdailinių plytų.

Apdaila. Kai pagrindinė židinio dalis bei kaminas sumūryti, galima imtis apdailos. Ji tradiciškai daroma iš akmenų ir čia taisyklių kaip ir nėra – dėliojama taip, kaip gražiau pačiam savininkui. Galima naudoti tiek didelius, tiek mažus akmenis.

Pabaigtas statyti židinys, kuri laiką turi pastovėti nenaudojamas. Pašnekovas rekomenduoja naujam židiniui duoti ramybę bent mėnesiui, kol tinkamai išdžius visos siūlės, o kaitinti keliais etapais, pamažu didinant temperatūrą.

Darbo trukmė ir kaina. Pats pašnekovas nėra profesionalus akmens židinių meistras ir prieš įsirengdamas židinį rūpimų klausimų klausė labiau šioje srityje patyrusių žmonių ir skaitė literatūrą. Juozas pasakoja, kad lauko židinys buvo laisvalaikio projektas ir prie jo daugiausiai dirbdavo po tiesioginio darbo. Vis dėlto, jei matuotume dienomis, pašnekovas teigia užtrukęs maždaug pusę mėnesio. Tikslios židinio kainos pašnekovas taip pat teigė nežinantis, tačiau mano, kad toks židinys galėtų atsieiti apie pusantro tūkstančio litų. Žinoma, labiausiai kaina priklauso nuo to, ar reikia pirkti papildomų medžiagų ir nuo to, ar samdysite meistrą, ar nuspręsite mūryti patys. Taip pat kaina priklauso ir nuo židinio dydžio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.