Skaitytojo patirtis: kaip pasistatyti lauko židinį

 (1)
Lauko židinys gali būti puiki vieta išsikepti maisto, be to, įrengtas tinkamoje vietoje, jis gali tapti šeimos ar draugų susibūrimo bei bendravimo vieta. Tinkamai į aplinką įkomponuotas lauko židinys puošia ir papildo kiemo ar sodybos vaizdą. Skamba maloniai? Šie lauko židinio privalumai patiko ir skaitytojui Juozui, kuris sutiko papasakoti, kaip savo rankomis įsirengė lauko židinį.
<strong>Skaitytojo patirtis:</strong> kaip pasistatyti lauko židinį
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vieta. Daugiau nei prieš 6 metus pastatytas židinys įrengtas šalia didelės pavėsinės. Jis taip pat tarnauja kaip papildoma užuovėja. Pavėsinės dydis, teigia Juozas, nulėmė ir lauko židinio dydį. Sprendimas statyti židinį pavėsinėje pasiteisina dar ir dėl to, kad esant smarkiam vėjui kibirkštys iš židinio vidaus neišpučiamos į aplinką. „Židinį stačiau pagal pavėsinę, nes jei būčiau sumūrijęs tokį mažą kaip dujinė viryklė, kaip tai būtų atrodę? O dabar jis ir gražiai atrodo, ir yra naudingas – kai būna proga kepame, mėsą, žuvį. O vakare įkaitusios židinio plytos pačios atiduoda šilumą, ypač kūrenant beržinėmis malkomis“, – džiaugiasi pašnekovas. 

Procesas.Vyras papasakojo kaip pats pasistatė tokį lauko židinį. Pirmiausia, visiems lauko židiniams reikalingas tvirtas pagrindas. Šią dalį būtina daryti atsakingai, nes netinkamai įrengus pamatą, po žiemos, jis gali pradėti „vaikščioti“ ir atsirasti įtrūkimų. Statant šį lauko židinį, buvo iškasta būsimo židinio ploto duobė, ant dugno papiltas sluoksnis žvyro, taip pat įkalti armatūros strypai, kurie sutvirtino pačią krosnį. „Strypai buvo maždaug 1,8 m ilgio, todėl buvo sukalti tiek, kad netrukdytų nei mūryti, nei jau užbetonavus išlyginti paviršių – apie 1,3 m. Vėliau jie dar buvo suvirinti tarpusavyje. Buvo sukalti klojiniai, paskui į vidų pilamas betonas“, – procesą nupasakoja pašnekovas. Tuomet pagrindas paliekamas džiūti bent 24 valandoms ar ilgiau – kuo ilgiau jis džius, tuo mažiau problemų. Vėliau ant išdžiūvusio pagrindo paskleidžiamas skiedinys ir galima imtis antro židinio statymo etapo.

Medžiagų pasirinkimas. Dažniausiai lauko židinių statybai naudojami akmenys, plytos, kartais ir betoniniai blokeliai. Šiuo atveju, pačiam židiniui naudotos šamotinės bei apdailinės keraminės plytos bei akmenys. „Akmenys yra surinkti iš laukų, iš sodo, iš namų. Gražiausiai atrodo skaldyti akmenys, bet židinyje panaudoti neskaldyti – tam, kad gražiai nuskeltum, reikia gerai jausti akmenį. Priekinę židinio dalį išmūrinome pilnavidurėmis apdailos plytomis. Kainavo nepigiai, jos kur kas brangesnės nei, tarkime, paprastos silikatinės. Tačiau brangiausios buvo šamotinės plytos. Jos dedamos į vidų, nes yra atsparios aukštai temperatūrai“, – pasakoja Juozas.

Šamotinių plytų tvirtinimui egzistuoja specialūs, karščiui atsparūs plytų klijai. Vis dėlto pašnekovas pasirinko alternatyvą – jų mūrinimui naudojo skiedinį, paruoštą santykiu 3:1 – 3 dalys smėlio ir viena dalis molio. Pasak jo, mūrinimą gali atlikti ir nors kiek patirties šioje srityje turintis žmogus. „Jei žmogus yra matęs kaip tai daroma, jis gali susimūryti ir pats, tik aišku, rezultatas skirsis nuo to, kurį pasiektų profesionalus mūrininkas. Patarimas paprastas – reikia, kad susirištų plytos su plyta arba tam atvejui dėti tinkliuką“, – pasakoja Juozas. 

Kaminas. Kiekvienam lauko židiniui reikia kamino geresnei traukai užtikrinti. Kai kurių židinių, ypač įrengtų atviroje vietoje, kaminai būna žemi. Šiuo konkrečiu atveju reikėjo mūryti aukštą kaminą, kad jo viršutinė dalis būtų aukščiau nei pavėsinės stogas. Jis, kaip ir priekinė dalis,mūrytas iš apdailinių plytų.

Apdaila. Kai pagrindinė židinio dalis bei kaminas sumūryti, galima imtis apdailos. Ji tradiciškai daroma iš akmenų ir čia taisyklių kaip ir nėra – dėliojama taip, kaip gražiau pačiam savininkui. Galima naudoti tiek didelius, tiek mažus akmenis.

Pabaigtas statyti židinys, kuri laiką turi pastovėti nenaudojamas. Pašnekovas rekomenduoja naujam židiniui duoti ramybę bent mėnesiui, kol tinkamai išdžius visos siūlės, o kaitinti keliais etapais, pamažu didinant temperatūrą.

Darbo trukmė ir kaina. Pats pašnekovas nėra profesionalus akmens židinių meistras ir prieš įsirengdamas židinį rūpimų klausimų klausė labiau šioje srityje patyrusių žmonių ir skaitė literatūrą. Juozas pasakoja, kad lauko židinys buvo laisvalaikio projektas ir prie jo daugiausiai dirbdavo po tiesioginio darbo. Vis dėlto, jei matuotume dienomis, pašnekovas teigia užtrukęs maždaug pusę mėnesio. Tikslios židinio kainos pašnekovas taip pat teigė nežinantis, tačiau mano, kad toks židinys galėtų atsieiti apie pusantro tūkstančio litų. Žinoma, labiausiai kaina priklauso nuo to, ar reikia pirkti papildomų medžiagų ir nuo to, ar samdysite meistrą, ar nuspręsite mūryti patys. Taip pat kaina priklauso ir nuo židinio dydžio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.