Nudžiuginkite vaikus ir save: kaip sukonstruoti sūpynes

Vaikų žaidimų aikštelių saugos konsultantas Aleksandras Baliasnyj pataria, kaip įrengti vieną puikiausių aktyvios vaikystės atributų - sūpynes. Padarykite jas pakankamai tvirtas ir vėsiais vasaros vakarais jose galėsite suptis ir jūs pats.
Nudžiuginkite vaikus ir save: kaip sukonstruoti sūpynes
© Shutterstock nuotr.

Norėdami pasistatyti sūpynes nuosavų namų ar sodų kiemuose dažnai svarstome galimybę ją pasidaryti patiems, taip neretai išeina pigiau nei kreipiantis į jau padarytas sūpuokles parduodančius specialistus. Tačiau patiems darant sūpynes, labai svarbu atkreipti dėmesį į saugumą: jos turėtų būti pritaikytos tiek mažiems, tiek vyresniems vaikučiams, nepamirštant ir suaugusiųjų.

Vieta – kuo toliau nuo pavojų

Pasak A. Baliasnyj, visų pirma reikėtų įsitikinti, ar aplink sūpynes pakanka laisvos erdvės, t.y, nėra medžių, krūmų, tvoros ar kitų statinių. Rekomenduojama, kad ties sūpynės šonais, būtų palikta mažiausiai 1,5 m laisvos erdvės, o ties supimosi ašimi – 4 m laisvos erdvės į abu galus. Tada besisupdamas vaikas neturės galimybės už ko nors užkliūti.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaikas nuo sūpynių gali nušokti ir nuskrieti dar kelis metrus į priekį. Didelę svarbą taip pat turi paviršiaus tolygumas. Primygtinai rekomenduojama statyti sūpynes ant lygaus paviršiaus. Tai užtikrina tiek tolygų supimosi jėgos pasiskirstymą, tiek pačios sūpynės stabilumą.

Vertėtų atsižvelgti ir į tai, koks yra žemės paviršius. Geriausia, kad tai būtų paviršius, pasižymintis bent minimaliomis savybėmis sugerti smūgį. Tinkamiausia būtų įsigyti specialiai tam pritaikytas gumines trinkeles. Sudėjus trinkeles supimosi zonoje, išvengiama tiek vaiko traumų nukritus, tiek nuo stabdymo kojomis duobės žemėje atsiradimo. Taip pat tinka smėlis, skaldelė ar mulčas. Tačiau smėlis arba skaldelė gali išsinešioti po visą kiemą. Iš dalies tinka ir minkšta sodo žemė. Nerekomenduojama statyti sūpynių ant kietų paviršių kaip pvz. asfaltas.

Medžiagos – mediena arba metalas

Dažniausiai sūpuoklių įrengimui pasirenkama mediena arba metalas. Priklausomai nuo karkaso, sūpynės išlaiko iki 500 kg svorį. Medinės sūpynės daromos iš ąžuolo ar pušies apvalių rąstų arba stačiakampių brusų. Rekomenduojamas diametras ne mažiau 8 cm.

Jeigu norite pasirinkti metalą, geriausia naudoti vamzdžius ne mažesnio nei 32 mm diametro. Taip pat galima naudot kelių medžiagų derinį, pavyzdžiui, mediniai stulpai su metaliniu skersiniu arba atvirkščiai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip susikurti spiralinį sodą?
Kaip pasirinkti tiesioginio išgarinimo kondicionierių?
Griežtės reikalavimai norintiems statyti nuosavus namus

Būtina įsitikinti, ar konstrukcija saugi

Svarbu tinkamai išsirinkti ir karkaso tipą. Anot specialisto, galimi keli variantai: standartinė sūpynė iš keturių stulpų ir skersinio, su kopetėlėmis ir platforma čiuožyklai arba vienu galu pritvirtinta prie namo.

Konstruojant sūpynę būtina įsitikinti, kad struktūra yra pakankamai tvirta ir nėra jokių galimybių jos netyčiniam išardymui. Tai reiškia, kad sūpynė turėtų susidaryti arba iš savaime užsifiksuojančių detalių, arba sutvirtinta tvirtinimo detalėm – vinimis arba medvaržčiais. Paviršiai turėtų būti lygūs, neturi būti aštrių išsikišimų ar kampų. Negalima palikti plyšių, kuriuose galėtų užkliūti vaikų drabužėliai ar plaukai.

Sūpynėse neturėtų būti vietų, į kurias vaikas galėtų užsilipti į 2,5 m ar didesnį aukštį. Tai yra svarbu, kadangi statydami sūpynę savo kieme, dažniausiai neįrengiame specialios smūgį sugeriančios dangos. Platformas esančias 1 m aukštyje ar aukščiau reikėtų aptverti, paliekant atvirus tik užlipimą, o esant čiuožyklai – nučiuožimą.

Bortelius rekomenduojama daryti ne žemesnius nei 60 cm. Užlipimas į platformą turėtų būti pritaikytas įvairaus amžiaus vaikams, todėl rekomenduojama tarpus tarp užlipimo pakopų daryti nedaugiau 31 cm, o nuo 60 cm aukščio turėtų būti turėklai. Užlipimo palinkimo kampas turėtų būti intervale tarp 55 ir 90 laipsnių. Jeigu užlipimas bus per daug palinkęs, vaikams užlipti bus nepatogu ir nesaugu.


Atstumus geriausia skaičiuoti pagal tam tikras formules

Labai svarbu teisingai parinkti sūpynės sėdynes. Jos būna įvairių tipų: medinės, plastikinės, guminės, lanksčios, su grandinėmis, virvėmis ar kietu pakabinimu. Renkantis sėdynę su grandinėmis, reikėtų įsitikinti, kad grandinė yra tam pritaikyta ir neturi tarpų į kuriuos vaikas galėtų įkišti pirštų. Jeigu sūpynėmis naudosis vaikai iki 3 m. amžiaus, būtina pakabinti specialiai pritaikytą kūdikio sėdynę. Atstumas tarp vienos sėdynės pakabinimo taškų turėtų būti apskaičiuojamas pagal formulę:

f = G +5%h2

Paaiškinimas: f – atstumas tarp sėdynės kabinimo taškų, G – sėdynės plotis, h2 – pakabinimo aukštis.

Jeigu sūpynėje numatyti pakabinimo taškai kelioms sėdynėms, atstumas tarp jų turėtų būti ne mažesnis nei 45 cm, o atstumas nuo sėdynės iki sūpynės krašto – ne mažesnis nei 30 cm. Optimalus sūpynių aukštis nuo žemės iki sėdimos dalies yra 35 cm, o atstumas tarp sėdynių kabinimo taškų apskaičiuojamas pagal formulę:

l =0,04*h+p

Paaiškinimas: l – atstumas tarp kabinimo taškų, h – sūpynių aukštis, p – atstumas tarp sėdynės kabinimo taškų.

Kabinimo/ judėjimo mechanizmai gali būti kelių tipų, svarbiausia, kad tai būtų specialiai pagamintos, sertifikuotos detalės, kadangi tai daugiausiai amortizacijos suteikianti sūpynių dalis.

UABEžerėlio vaivorykštė nuotr.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.