Naujų durų įtvirtinimas: nuo būtinų išlaidų iki tvirtinimo subtilumų

Durys yra namų dalis, kuri nuolat juda ir būna matoma. Dėl to labai svarbu ne tik išsirinkti labiausiai atitinkančias norus ir būsimą funkciją, bet ir teisingai jas įstatyti.
Naujų durų įtvirtinimas: nuo būtinų išlaidų iki tvirtinimo subtilumų
© Shutterstock nuotr.

Durys turi būti saugios, tvirtos, šiltos, sandarios ir estetiškos, atitinkančios interjerą. Jas renkantis galima skirti daug laiko ieškant originalių ir išskirtinių, bet svarbiausia – jų funkcionalumas. Nuo to priklausys ar jos bus statomos į naują namą, ar atsidurs senų durų vietoje.

Durų pasirinkimo įvairovė

Duris dabar galima užsisakyti pagamintas iš: įvairios medienos, dažyto metalo, aliuminio, PVC, medžio, kietmedžio, impregnuotos medžio drožlių plokštės, stiklo pluošto, stiklo ir iš įvairių šių medžiagų kombinacijų. Renkantis duris pirmiausia reikia žinoti, kuriai namo vietai jos bus skirtos. Lauko durys turi pasižymėti saugumu. Vidaus durys turi būti lengvos, tvirtos, derančios prie interjero.

Žinoma, kad dalis šių atsakymų priklausys ir nuo skiriamų pinigų durų įsigijimui. Norint pigesnių vidaus durų, galima rinktis profiliuotas duris su medžio imitacija. Galint skirti daugiau – stiklines, medžio masyvo, pagamintas pagal specialų užsakymą ar asmeninį eskizą.

Įėjimo durys turi būti plačios ir aukštos: geriausia rinktis nuo 1 m pločio ir 2,2 aukščio, bet jei keičiamos senos durys – taikomos pagal esančią angą.

Kokias duris rinktis laukui ir vidui?

Perkant lauko duris taupyti nereikėtų. Rinktis siūloma šarvuotas duris iš aukštesnių saugumo klasių durų su sudėtingesniais keliais užraktais, tvirtesne sandara. Tiek durys, tiek rėmas gaminamas iš tvirto metalo (pvz.: plieno). Norint daugiau saugumo – reiktų vengti durų su dideliais stiklo plotais. Juos nesudėtinga išdaužti ir taip įsilaužti. Bet durys su daliniu stiklu naudojamos individualiuose namuose, nes suteikia daugiau jaukumo ir savitumo nei masyvios, šarvuotos. Nereikėtų rinktis didelio stiklo ploto ir išsiaiškinti kiek yra patikimas stiklas, bandant jį sudaužyti. Lauko durims svarbiausia yra atsparumas atmosferos poveikiui, patvarumas, saugumas.

Vidaus durys būna atveriamos, sustumiamos, sulankstomos. Dažnai būna tik simbolinės, atskiriant erdves. O norint dar daugiau erdvės – pasirenkamos slankiojančios, sulankstomos. Durų forma nebūtinai tradicinė – stačiakampio: arkinė, dviejų varčių (iš dviejų dalių), nepilnai angą uždengiančios. Galima rinktis be užraktų, bet miegamasis ar darbo kambarys, tualetas ir vonia, sandėliukas įprastai būna rakinami. Duryse naudojamas stiklas būna raštuotas, spalvotas ar vitražinis. Svarbu, kad vidaus durys būtų lengvos, estetiškos, patikimos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Pamatų klojimas (I dalis)
Medinės būdos: ką originalaus galima pasiūlyti augintiniui

Durų kainos

Pačios pigiausios lauko plieninės durys kainuoja nuo 250 litų. Jose yra 0,5 mm storio plienas, o likusi dalis yra korio užpildas ar vata. Jos dažnai būna komplektuojamos kartu su rėmu, tad jas galima iškart įstatyti. Geresnės šarvuotos durys su 1,5 mm plieno lakštu, kainuos jau nuo 800-100 litų. Jos užpildomos pusiau kieta vata. Įprastai apsauginio plieno storis būna 1,5-4,0 mm. Brangesnės šarvuotos durys gaminamos pagal užsakymus. Susisiekus su pardavėjais – jie atvyksta išmatuoti. Tokios įmonės dažnai siūlo nemokamą durų atvežimą ir sumontavimą.

Naudoti viduje skirtos faneruotos durys kainuos nuo kelių šimtų litų. Kartais jose gali būti specialios vietos stiklui, bet paties stiklo – ne, jį reikės įsigyti atskirai. Presuoto kartono durų kainos dar mažesnės – maždaug nuo 80-100 iki 200-300 litų. Laminuotų durų pasirinkimas įprastai būna didžiausias. Jų ir kainos svyruoja nuo pigiausių už 100 litų iki 700-800 litų.

Darbo įrankiai ir papildomos medžiagos

Durų pastatymui gali prireikti keletą papildomų dalių ir įrankių:

Mediniai pleištai (kaiščiai), kurie bus naudojami įstatyti į tarpus tarp rėmų ir angos;
Gulsčiukas, patikrinti ar durys yra lygiai pastatytos;
Medinės juostelės, kuriomis uždengiamas tarpas tarp durų rėmo ir angos sienos;
Medžio klijai, naudojami juostelių ir apvadų klijavimui;
Savisriegiai (30 vienetų);
Gręžtuvas, medvaržčiams įsukti;
Kelios lentelės, sutvirtinti rėmą;
Pjūklas, rėmo trumpinimui;
Montavimo putos (užtenka vienos pakuotės 2-3 durims);
Dekoratyvinis apvadas, jei pasirinkta juo papuošti angos kraštus.

Durų bloko tvirtinimas

Duris galima įsigyti paruoštas, kartu su durų stakta ir rėmu. Tokios durys yra pilnai paruoštos ir lengvai įstatomos. Atsigabenus duris, reikia jas pasiguldyti ir skersai durų staktos pritvirtinti dvi lenteles. Jas prisukti naudojami nedideli savisriegiai. Jos išlaikys rėmą tvirtą, kol bus statomos. Išmatavus durų dydį, reikia nupjauti staktos šulą, kad durys tilptų į angą. Aplink angos kraštą iki kurio bus durys, reikia įkalti keletą vinių iš abiejų pusių, kurie prilaikytų durų bloką. Lygiai keliamos durys įstatomos į angą. Iš kraštų lieka nedideli tarpeliai, geriausia, kai būna apie 10 mm.

Pastačius į vietą, tarp durų ir angos krašto, į tarpelius reikia įstatyti po 2-3 pleištus kiekvienoje pusėje. Kaiščius galima pasidaryti iš paprastų medžio atraižų, nusmailinant, kad stipriau įsitvirtintų ir išlaikytų duris. Juos paruošti reikia ilgesnius, kad būtų galima lengvai ištraukti, jei reikės pakeisti jų vietą. Jų nereikėtų stipriai spausti, kad neiškreiptų lygiai pastatytų durų padėties. Įstatyti kaiščiai paliekami išlindę ir durys patikrinamos gulsčiuku, kad būtų vertikaliai, be nukrypimo. Nukrypimas taisomas, keičiant pleištų padėtį, juos ištraukiant ar įspaudžiant giliau. Montavimo putomis yra užpildomas likęs tarpelis.

Kai durys stovi tinkamoje vietoje ir tiesiai – išlindę pleištai yra nupjaunami, kad būtų lygiai su durų stakta. Iš kitos pusės reikia pritvirtinti durų bloką prie angos krašto. Tai padaryti reikia keliose vietose, naudojant savisriegius. Medžio juostelės yra klijuojamos su medžio klijais ant užpakalinių durų bloko kraštų, kad uždengtų tarpą tarp angos ir durų rėmo kraštų. Jei buvo pritvirtintos lentelės išlaikyti rėmą lygų – nuimamos. Aplink durų bloką iš abiejų pusių gali būti užklijuojamos ir pritvirtinamos apdailos juostelės.

Durų rėmo pritaikymas

Jei įsigytos durys neturi durų rėmo – jį reikia susikonstruoti ir pritvirtinti pačiam. Durų rėmui reikia įsigyti specialias medžio atkarpas. Jos įprastai būna ilgesnės, kad būtų galima pritaikyti visoms durims. Prie viršutinės trumpesnės dalies reikia prikalti šonines dalis. Prikalami tokiu atstumu, kad būtų tinkamos ir tilptų į angą sienoje. Naudojamas medinis plaktukas. Paskui šalia jų įsukami savisriegiai. Užtenka dviejų savisriegių kiekvienos kraštinės lentos pritvirtinimui.

Kitas etapas yra rėmo sutvirtinimas. Apskaičiavę statų kampą tarp lentų, savisriegiais priveržiama laikina lentelė, kad išlaikytų kampą (tarp šoninės ir viršutinės dalies). Išmatavus atstumą viršuje, tarp šoninių lentų, prikalama lentelė šiek tiek aukščiau nuo apačios (15 cm), kad išlaikytų jų tokį pat atstumą, kaip ir viršuje. Tada išmatuojamas angos abiejų pusių aukštis ir pagal tai yra sutrumpinamos rėmo kraštinės.

Pastatytas rėmas patikrinamas gulsčiuku ar stovi lygiai. Įstatomi kaiščiai. Naudodami medinius kaiščius, galima pakoreguoti rėmo padėtį. Reikia keisti jų padėtį, kol rėmas stovės tinkamai. Išlygintas rėmas pritvirtinamas, gręžiant savisriegius per rėmą į angos šonus ir kaiščius. Pritvirtinus rėmą nuimamos lentos, palaikiusios formą. Galiausiai nupjaunami išlindę pleištai. Irgi naudojamos montavimo putos, užpildyti tarpelius iki angos sienų.

Durų įstatymas į rėmą

Durys būna pastatomos ir prilaikomos vietoje, kurioje stovės. Pažiūrima ar viskas bus gerai. Tai padaryti reikia panašiai, kaip ir tvirtinant durų bloką – įkalami keli vinys, kurie prilaikys jas. Tarp durų krašto su vyriais turi būti 3 mm tarpas. Rankenos pusėje tarp durų ir rėmo turi būti irgi 3 mm. Taip pat ir apačioje. Jei grindys yra banguotos – reiktų palikti daugiau.

Ant paguldytų durų pažymimos vietos, kuriose bus vyriai. Viršutinis vyris turėtų būti maždaug 150 mm žemiau durų rėmo viršutinės dalies. Panašiu atstumu nuo apačios galima pasižymėti apatinį vyrį. Išmatavus vyrio storį, su kaltu reikia išskaptuoti tą vietą, kad vyris nebūtų išlindęs iš krašto.

Prieš skaptuojant, reikia į pjauti rieves, kad skaptavimas nesugadintų durų. Vyriai prie durų priveržiami keliose vietose. Taip pat išmatuojamas ir durų rėmas, ant jų pritvirtinami vyriai. Įstačius ir pritvirtinus nepilnai (tik keliose vietose) – galima pasižiūrėti ar viskas gerai. Tada lieka tik pabaigti įsukti medvaržčius į vyrių likusias skyles.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.