Kietoji bei minkštoji mediena: kuo šios rūšys skiriasi

 (3)
Įvairių medžių mediena pagal savo savybes yra priskiriama arba kietajai, arba minkštajai medienai. Nemanykite, kad “kietoji mediena” yra tiesiog kietesnė, negu minkštoji – viskas yra kiek sudėtingiau. Pavyzdžiui, vienos kietosios medienos šeimos medžių porūšis gali būti minkštesnis, negu kokia nors kita “minkštosios medienos” rūšis bei atvirkščiai. Gebėjimas suvokti, kokios rūšies medieną naudoti, pravers ne tik gaminant, tačiau ir naudojantis savo gaminiais iš medžio.
Kietoji bei minkštoji mediena: kuo šios rūšys skiriasi
© Shutterstock nuotr.

Visgi galime teigti, jog kietieji medžiai – dažniausiai lapuočiai, o minkštieji – dažniausiai visžaliai spygliuočiai. Vis dėlto, toks apibendrinimas reikalauja tam tikro patikslinimo. Kietosios medienos porūšiui priskiriami ne visi lapuočiai medžiai – pavyzdžių, tokie medžiai kaip beržas ar alksnis, priskiriami minkštųjų lapuočių kategorijai, o štai maumedžio mediena yra vidutiniškai kieta, todėl priskiriama kietmedžiui.

Apibrėžimas. Kietoji mediena - tai dažniausiai lapuočiai medžiai, priklausantys gaubtasėklių grupei, turintys porėtą medienos struktūrą. Minkštoji mediena - priklauso plikasėklių grupei, dažniausiai tai yra spygliuočiai, žiūrint į struktūrą mikroskopu, porų nematyti.

Naudojimas. Kietoji mediena - iš jos gaminami aukštos kokybės baldai, grindys bei kitos detalės, kur yra svarbu patvarumas bei ilgaamžiškumas. Dažniausiai tai patalpų viduje naudojami paviršiai. Minkštoji mediena - iš jos gaminami langai, durys, medienos plokštės (MPP, MDF), lauko baldai, terasos, dailylentės, popierius ir kita.

Rūšys. Kietoji mediena - klevas, ąžuolas, uosis, vaismedžiai ir kitos rūšys. Minkštoji mediena kedras, pušis, eglė, kadagys, kukmedis ir kiti.

Tankis. Dauguma lapuočių turi didesnį tankį, negu spygliuočiai.

Kaina. Kietoji mediena paprastai yra brangesnė.

Augimas. Kietmedžio kategorijai priskiriami medžiai auga lėčiau nei spygliuočiai.

Atsparumas ugniai. Kietmedžio atsparumas ugniai yra didesnis nei minkštosios medienos.

Pažiūrėjus pro mikroskopą.

Kietosios ir minkštosios medienos atstovai skiriasi ne tik išorine išvaizda – lapais, spygliais ir panašiai. Pažiūrėjus mikroskopu į ąžuolo (kietoji mediena) bei pušies (minkštoji mediena) medienos struktūrą, pamatysite esminius skirtumus. Lapuočiai turi poras, kurios naudojamos vandens cirkuliacijai. Tai lemia ir įvairesnį medienos spalvinį raštą. Spygliuočiai porų neturi, vandenį jie saugo ir kaupia retiniuose induose, kurie yra gan prastai išvystyti, todėl plikasėkliai yra priversti taupyti vandenį.

Kietoji bei minkštoji mediena: kuo šios rūšys skiriasi
© Shutterstock nuotr.

Medienos naudojimas

Spygliuočių medieną yra paprasčiau ir lengviau apdirbti, todėl jos gaminiai sudaro didžiąją dalį visos pasaulyje naudojamos medienos. Tai yra gana įspūdinga, turint omenyje, jog lapuočiai yra daug plačiau paplitę. Kaip paminėta lentelėje, iš spygliuočių gaminamos durys, langai, lauko paviršiai, rąstiniai pastatai. Kur kas dažniau naudojama pušies mediena.

Lapuočių mediena yra brangesnė, dažniausiai ir sunkiau apdirbama, tad prireikia ir specialių įrankių. Daugumos jų mediena yra didesnio tankio (ne visų), tad ir jų atsparumas, ilgaamžiškumas yra ilgesnis. Todėl iš lapuočių medienos gaminami aukštos kokybės baldai, grindys ir kitos konstrukcijos.

Skiriasi ir medienos tankis. Jis, žinoma, priklauso nuo medienos išdžiuvimo – tarkime šviežiai nukirstos eglės kubinis metras svers daugiau nei gerai išdžiūvusio ąžuolo. Tačiau esant vienodai drėgmei (apie 12 %), minkštosios medienos rūšys tankiu nusileidžia kietmedžiui.

Keleto populiariausių rūšių tankis (kai mediena pilnai išdžiūvusi): eglė 450 kg/m3, pušis 520 kg/m3, juodalksnis 540 kg/m3, klevas 690 kg/m3, beržas 650 kg/m3, vyšnia 660 kg/m3, maumedis 590 kg /m3, ažuolas ir uosis ~ 750 kg/m3. Kuo didesnis medienos tankis, tuo gaminys bus stipresnis, atsparesnis, ilgaamžiškesnis.

Taip pat nuo medienos tankio priklauso ir jos kaitrumas. Gerai išdžiūvusios bet kurios rūšies medienos kaitrumas yra praktiškai vienodas ir siekia apie 4500 kcal/kg, tačiau masyvesnės medienos tūrio vienetas išskiria daugiau šilumos. Tai ypač aktualu sandėliuojant malkas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.