Kaip prišildyti pirtį

 (25)
Mūsų pirtelė nedidelė, bet šildyti vis tiek reikia. Šildo ją štai šis šamoto plytų pečius, kuris ne tik kaitina akmenis, bet karštais kamino dūmais - dar ir 50 litrų balioną su vandeniu. Šalia pečiaus matote centrinės šildymo sistemos gyvatuką, o jų yra daugiau.
Kaip prišildyti pirtį
© Autoriaus nuotr.

Taigi mūsų pečius yra skirtas ne tik akmenims kaitinti - tai ir centrinės šildymo sistemos katilas, ir karšto vandens boileris. Kai prieš septynerius metus jį su Vincu kūrėme, dar nežinojome, kad tas išradimas vadinasi kamino dūmų ekonomaizeriu.

pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.

Mes jo ėmėmės, ieškodami pigiausio pirties varianto. Prekybos centrai tada siūlė, tuščių, neįrengtų pirčių namelių po 10 tūkstančių litų. Ten pat buvo galima nusipirkti metalinių krosnelių akmenims kaitinti. Malkomis kaitinti akmenis, o po to elektra - vandenį, mums atrodė gyva beprotybė. Radome metalinių pirties krosnelių, kurios kaitintų dar ir vandenį, bet jos kainavo kelis tūkstančius. Tai kiek mums kainuos visa pirtis?

Gerai pasukome galvas ir savo pirtį su visa įranga pasidarėme už 5 tūkstančius litų. Mūsų pirtis karkasinė, sukalta iš medžio drožlių plokščių su 5 cm storio akmens vatos sluoksniu. Iš lauko ją apkalėme apvaliomis frezuotomis lentelėmis, tačiau labai menkas šiltinimo medžiagos sluoksnis mums kėlė užduotį susikurti pigų ir efektyvų šilumos šaltinį, kuris ir per žiemos šalčius pirtyje bent kelias valandas išlaikytų aukštą temperatūrą. Tam reikalui nusprendėme panaudoti kamino dūmų šilumą.

pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.
pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.

Iš esmės tai paprasčiausias šamoto pečius, kurio kamine įmūrytas 50 litrų tarpos buitinis dujų balionas. Į jį per apačią įbėga šaltas vandentiekio vanduo, o per viršų išbėga beveik verdantis. Kad neužvirtų, jį aušina keletas priepirčio ir pirties gyvatukų. Dėl viso pikto šildymo sistemai įdėjome išsiplėtimo indą, slėgio matuoklį, termometrą ir apsauginį vožtuvą, kuris turėtų iš sistemos išleisti vandenį, jeigu joje per daug sukiltų slėgis. Vėliau pamatėme, kad mūsų atveju tokios apsaugos priemonės nė nereikalingos - vandentiekis varomas buitinio hidroforo, kuris turi savo išsiplėtimo indą, o šildymo sistemoje kaip tik cirkuliuoja vandentiekio vanduo - tas pats, kuriuo ir maudomės. Plečiantis karštam vandeniui, jis gali stumti atgal į hidroforą šaltąjį.

Schemoje matyti karšto oro srauto kelias. Iš pakuros liepsna eina per akmenis, kurie viršuje uždengti skardine sklende. Perėjusi akmenis, liepsna traukiama į kaminą, kur stovi 50 litrų balionas su vandeniu. Baigę kūrenti, skardinę sklendę nuimame, uždarome dūmtraukį ir pilame ant akmenų vandenį. Kai maudomės, pečio jau nekūrename, bet karščio užtenka trims valandoms.

Kurdami šitą sistemą, mes šiek tiek abejojome, ar užteks šilumos priepirčiui. Jos ne tik užteko, bet ir liko.

Vanduo buvo toks karštas, kad turėjome dėti dar vieną dvigubą gyvatuką pačioje pirtyje. Tada išnyko pavojus, kad sistema gali užvirti.

Karšto vandens 50 litrų indas yra mažokas, bet jis stovi šamotinių plytų labai karštame pečiuje ir ugniai užgesus yra dar ilgai šildomas. Išsimaudo penki žmonės, o karšto vandens dar lieka.

Nepasitvirtino mūsų nuogąstavimas, kad priepirtis pakankamai neprišils. Jis prišyla net per daug - net ir žiemą turime atidaryti ventiliacijos grotas. Ateina pavasaris - sėdim atsidarę duris. Ir oras gaivus, ir vaizdas neblogas.

PetrasDargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.

Studentų pastatytas netradicinis stebėjimo bokštas Estijos pelkėje

Estijos Dailės akademijos Architektūros ir interjero katedros studentai sukūrė stebėjimo bokštą vienoje iš didžiausių Estijos pelkių. Ši pelkė kiekvienais metais, nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, sulaukia nemažai paukščių stebėtojų bei gamtos mylėtojų, todėl tokiai vietai yra itin aktuali tinkama infrastruktūra, kuria kelis pastaruosius metus rūpinasi minėtas institutas.

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.