Kaip prišildyti pirtį

 (25)
Mūsų pirtelė nedidelė, bet šildyti vis tiek reikia. Šildo ją štai šis šamoto plytų pečius, kuris ne tik kaitina akmenis, bet karštais kamino dūmais - dar ir 50 litrų balioną su vandeniu. Šalia pečiaus matote centrinės šildymo sistemos gyvatuką, o jų yra daugiau.
Kaip prišildyti pirtį
© Autoriaus nuotr.

Taigi mūsų pečius yra skirtas ne tik akmenims kaitinti - tai ir centrinės šildymo sistemos katilas, ir karšto vandens boileris. Kai prieš septynerius metus jį su Vincu kūrėme, dar nežinojome, kad tas išradimas vadinasi kamino dūmų ekonomaizeriu.

pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.

Mes jo ėmėmės, ieškodami pigiausio pirties varianto. Prekybos centrai tada siūlė, tuščių, neįrengtų pirčių namelių po 10 tūkstančių litų. Ten pat buvo galima nusipirkti metalinių krosnelių akmenims kaitinti. Malkomis kaitinti akmenis, o po to elektra - vandenį, mums atrodė gyva beprotybė. Radome metalinių pirties krosnelių, kurios kaitintų dar ir vandenį, bet jos kainavo kelis tūkstančius. Tai kiek mums kainuos visa pirtis?

Gerai pasukome galvas ir savo pirtį su visa įranga pasidarėme už 5 tūkstančius litų. Mūsų pirtis karkasinė, sukalta iš medžio drožlių plokščių su 5 cm storio akmens vatos sluoksniu. Iš lauko ją apkalėme apvaliomis frezuotomis lentelėmis, tačiau labai menkas šiltinimo medžiagos sluoksnis mums kėlė užduotį susikurti pigų ir efektyvų šilumos šaltinį, kuris ir per žiemos šalčius pirtyje bent kelias valandas išlaikytų aukštą temperatūrą. Tam reikalui nusprendėme panaudoti kamino dūmų šilumą.

pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.
pirties gyvatukas
pirties gyvatukas
© Autoriaus nuotr.

Iš esmės tai paprasčiausias šamoto pečius, kurio kamine įmūrytas 50 litrų tarpos buitinis dujų balionas. Į jį per apačią įbėga šaltas vandentiekio vanduo, o per viršų išbėga beveik verdantis. Kad neužvirtų, jį aušina keletas priepirčio ir pirties gyvatukų. Dėl viso pikto šildymo sistemai įdėjome išsiplėtimo indą, slėgio matuoklį, termometrą ir apsauginį vožtuvą, kuris turėtų iš sistemos išleisti vandenį, jeigu joje per daug sukiltų slėgis. Vėliau pamatėme, kad mūsų atveju tokios apsaugos priemonės nė nereikalingos - vandentiekis varomas buitinio hidroforo, kuris turi savo išsiplėtimo indą, o šildymo sistemoje kaip tik cirkuliuoja vandentiekio vanduo - tas pats, kuriuo ir maudomės. Plečiantis karštam vandeniui, jis gali stumti atgal į hidroforą šaltąjį.

Schemoje matyti karšto oro srauto kelias. Iš pakuros liepsna eina per akmenis, kurie viršuje uždengti skardine sklende. Perėjusi akmenis, liepsna traukiama į kaminą, kur stovi 50 litrų balionas su vandeniu. Baigę kūrenti, skardinę sklendę nuimame, uždarome dūmtraukį ir pilame ant akmenų vandenį. Kai maudomės, pečio jau nekūrename, bet karščio užtenka trims valandoms.

Kurdami šitą sistemą, mes šiek tiek abejojome, ar užteks šilumos priepirčiui. Jos ne tik užteko, bet ir liko.

Vanduo buvo toks karštas, kad turėjome dėti dar vieną dvigubą gyvatuką pačioje pirtyje. Tada išnyko pavojus, kad sistema gali užvirti.

Karšto vandens 50 litrų indas yra mažokas, bet jis stovi šamotinių plytų labai karštame pečiuje ir ugniai užgesus yra dar ilgai šildomas. Išsimaudo penki žmonės, o karšto vandens dar lieka.

Nepasitvirtino mūsų nuogąstavimas, kad priepirtis pakankamai neprišils. Jis prišyla net per daug - net ir žiemą turime atidaryti ventiliacijos grotas. Ateina pavasaris - sėdim atsidarę duris. Ir oras gaivus, ir vaizdas neblogas.

PetrasDargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.