Ką reikia žinoti prieš samdant meistrą

Kas gali užtikrinti, kad samdomas meistras darbus atliks kokybiškai? Daugelis atsakytų vienareikšmiškai – rekomendacijos. Tačiau paklausinėti draugų ar pažįstamų ne visada užtenka, o kaimyno rekomenduotas meistras gali gerokai nuvilti. 2012 metais Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai buvo pateikti 99 skundai dėl rangos darbų netinkamos kokybės ir sutarčių sąlygų nesilaikymo. Per tris 2013 metų ketvirčius tarnyba nagrinėjo 54 vartotojų skundus. Neverta net kalbėti apie nukentėjusių būsto savininkų skaičius, kurie ieškoti tiesos yra surišti, nes samdėsi meistrą be sutarties.
Ką reikia žinoti prieš samdant meistrą
© Shutterstock nuotr.

Dėl nekokybiško būsto remonto skundžiasi šimtai žmonių

„Dažnai tenka susidurti su neatleistinu savamokslių meistrų darbo broku. Pavyzdžiui, viename bute buvo neteisingai suvedžiotas šildymas: parinkti netinkami siurbliai, neteisingai prie sistemos prijungtos šildomos grindys, be jokios galimybės sumažinti temperatūrą, neprofesionaliai pajungti trys radiatoriai, kurie šildo netolygiai“, – pasakoja šildymo valdymo sistemomis prekiaujančios bendrovės „Tausana“ ekspertas R. Jurgelaitis, užsiminęs, kad tokių situacijų pasitaiko kone kasdien.

Užtenka peržvelgti keletą statybų forumų, kuriuose apstu nusiskundimų, kaip vienas ar kitas, liaudišku žargonu vadinamas „chaltūrščikas“, suklijavo frezuotą polistirolą ne ta puse ar nieko nepranešęs dingo keletui savaičių. Žinoma, jei būsto remontą atliko ne įmonė, o individualiai dirbantis meistras, garantijos tokiems darbams tikrai negausite, o nekokybiškai atliktą darbą teks taisyti pačam arba kviesti kitą specialistą.

Šykštus moka du kartus

Vyrauja stereotipas, kad samdytis privatų meistrą yra žymiai pigiau nei įmonę. Tačiau ši nuomonė ne visada pasiteisina. Privatus meistras konkuruoja tik vienoje eilutėje iš bendros statinio sąmatos – darbų kaina. Tačiau ir šioje vietoje galite visada permokėti netiesiogiai.

„Jeigu planuojate būsto vidaus apdailos darbų sutartį sudaryti su fiziniu asmeniu, rekomenduotina paprašyti pateikti individualios veiklos vykdymo pažymą, patvirtinantį asmens teisę verstis individualios veiklos vykdymo pažymoje nurodytos rūšies veikla“, – pataria Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Nesąžiningos komercinės veiklos ir reklamos skyriaus vedėja Kristina Grigaitė.

Samdydami meistrą, kuris neturi individualios veiklos liudijimo, greičiausiai padėsite darbo biržai išlaikyti „bedarbį“. Tokiu būdu sumokėsite dvigubai.

Neretai pavieniai meistrai klientui padaro meškos paslaugą, sumažindami darbų kainą medžiagų sąskaita. Neturėdami tiekėjų, tokie meistrai paprastai ieško pigiausių medžiagų, tad anksčiau ar vėliau gali „išlįsti“ brokas. „Tausanos“ parduotuvės atstovas R. Jurgelaitis teigia, kad perkant medžiagas didesniais kiekiais ar lojaliems klientams – meistrams siūlomos palankesnės kainos, tokiu būdu užsakovas gali įsigyti kokybišką prekę ir sutaupyti. Be to, jei meistras nesusidūręs su tam tikrais darbų reikalavimais ar specifikomis, ekspertai visada pasiruošę jį pakonsultuoti ir suteikti reikalingų žinių.

Būsto remonto garantija – sutartis

„Bylos dėl blogai atlikto būsto remonto nėra kasdienės, tačiau sudėtingos“ – sako advokatas Simonas Baltrušaitis. Pasak specialisto, nesant darbų atlikimą patvirtinančio dokumento, įrodyti kliento teisumą yra komplikuota. Dar blogiau, jei namuose neteisingai atlikti remonto darbai yra paslėpti, t.y., santechnikos darbai, sienų šildymas, kurių antstolis negali užfiksuoti. Tokiu atveju reikalinga nepriklausoma ekspertizė, kurios kaina neretai būna didesnė už atliktų darbų sąmatą. Daugelį tiesos ieškotojų tai atbaido.

Siekiant susitarti dėl būsto vidaus apdailos darbų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistė Kristina Grigaitė rekomenduoja sutartyje detaliai aptarti darbus, jų rūšis, kainą, apmokėjimo formą. Jei kyla dvejonių dėl meistro patikimumo, interneto tinklalapyje vvtat.lt galite pasidomėti, ar verslininkas nėra įtrauktas į vartotojų teisių pažeidėjų sąrašą. Advokatas S. Baltrušaitis priduria, kad be sutarties,visada pravartu pasirūpinti liudininkais, kurie dalyvautų piniginiame sandoryje bei matytų remonto darbus vykdžiusį asmenį.

Vienu ar kitu atveju būsto remontas neatsiejamas nuo didelių išlaidų. Apsidrausti dėl nekokybiško būsto remonto galite tik vienu būdu – pasirašyti darbų sutartį. Kita vertus, visada svarbu atkreipti į meistro iškalbą, profesionalius patarimus ir rekomendacijas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.