Ką reikia žinoti prieš samdant meistrą

Kas gali užtikrinti, kad samdomas meistras darbus atliks kokybiškai? Daugelis atsakytų vienareikšmiškai – rekomendacijos. Tačiau paklausinėti draugų ar pažįstamų ne visada užtenka, o kaimyno rekomenduotas meistras gali gerokai nuvilti. 2012 metais Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai buvo pateikti 99 skundai dėl rangos darbų netinkamos kokybės ir sutarčių sąlygų nesilaikymo. Per tris 2013 metų ketvirčius tarnyba nagrinėjo 54 vartotojų skundus. Neverta net kalbėti apie nukentėjusių būsto savininkų skaičius, kurie ieškoti tiesos yra surišti, nes samdėsi meistrą be sutarties.
Ką reikia žinoti prieš samdant meistrą
© Shutterstock nuotr.

Dėl nekokybiško būsto remonto skundžiasi šimtai žmonių

„Dažnai tenka susidurti su neatleistinu savamokslių meistrų darbo broku. Pavyzdžiui, viename bute buvo neteisingai suvedžiotas šildymas: parinkti netinkami siurbliai, neteisingai prie sistemos prijungtos šildomos grindys, be jokios galimybės sumažinti temperatūrą, neprofesionaliai pajungti trys radiatoriai, kurie šildo netolygiai“, – pasakoja šildymo valdymo sistemomis prekiaujančios bendrovės „Tausana“ ekspertas R. Jurgelaitis, užsiminęs, kad tokių situacijų pasitaiko kone kasdien.

Užtenka peržvelgti keletą statybų forumų, kuriuose apstu nusiskundimų, kaip vienas ar kitas, liaudišku žargonu vadinamas „chaltūrščikas“, suklijavo frezuotą polistirolą ne ta puse ar nieko nepranešęs dingo keletui savaičių. Žinoma, jei būsto remontą atliko ne įmonė, o individualiai dirbantis meistras, garantijos tokiems darbams tikrai negausite, o nekokybiškai atliktą darbą teks taisyti pačam arba kviesti kitą specialistą.

Šykštus moka du kartus

Vyrauja stereotipas, kad samdytis privatų meistrą yra žymiai pigiau nei įmonę. Tačiau ši nuomonė ne visada pasiteisina. Privatus meistras konkuruoja tik vienoje eilutėje iš bendros statinio sąmatos – darbų kaina. Tačiau ir šioje vietoje galite visada permokėti netiesiogiai.

„Jeigu planuojate būsto vidaus apdailos darbų sutartį sudaryti su fiziniu asmeniu, rekomenduotina paprašyti pateikti individualios veiklos vykdymo pažymą, patvirtinantį asmens teisę verstis individualios veiklos vykdymo pažymoje nurodytos rūšies veikla“, – pataria Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Nesąžiningos komercinės veiklos ir reklamos skyriaus vedėja Kristina Grigaitė.

Samdydami meistrą, kuris neturi individualios veiklos liudijimo, greičiausiai padėsite darbo biržai išlaikyti „bedarbį“. Tokiu būdu sumokėsite dvigubai.

Neretai pavieniai meistrai klientui padaro meškos paslaugą, sumažindami darbų kainą medžiagų sąskaita. Neturėdami tiekėjų, tokie meistrai paprastai ieško pigiausių medžiagų, tad anksčiau ar vėliau gali „išlįsti“ brokas. „Tausanos“ parduotuvės atstovas R. Jurgelaitis teigia, kad perkant medžiagas didesniais kiekiais ar lojaliems klientams – meistrams siūlomos palankesnės kainos, tokiu būdu užsakovas gali įsigyti kokybišką prekę ir sutaupyti. Be to, jei meistras nesusidūręs su tam tikrais darbų reikalavimais ar specifikomis, ekspertai visada pasiruošę jį pakonsultuoti ir suteikti reikalingų žinių.

Būsto remonto garantija – sutartis

„Bylos dėl blogai atlikto būsto remonto nėra kasdienės, tačiau sudėtingos“ – sako advokatas Simonas Baltrušaitis. Pasak specialisto, nesant darbų atlikimą patvirtinančio dokumento, įrodyti kliento teisumą yra komplikuota. Dar blogiau, jei namuose neteisingai atlikti remonto darbai yra paslėpti, t.y., santechnikos darbai, sienų šildymas, kurių antstolis negali užfiksuoti. Tokiu atveju reikalinga nepriklausoma ekspertizė, kurios kaina neretai būna didesnė už atliktų darbų sąmatą. Daugelį tiesos ieškotojų tai atbaido.

Siekiant susitarti dėl būsto vidaus apdailos darbų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistė Kristina Grigaitė rekomenduoja sutartyje detaliai aptarti darbus, jų rūšis, kainą, apmokėjimo formą. Jei kyla dvejonių dėl meistro patikimumo, interneto tinklalapyje vvtat.lt galite pasidomėti, ar verslininkas nėra įtrauktas į vartotojų teisių pažeidėjų sąrašą. Advokatas S. Baltrušaitis priduria, kad be sutarties,visada pravartu pasirūpinti liudininkais, kurie dalyvautų piniginiame sandoryje bei matytų remonto darbus vykdžiusį asmenį.

Vienu ar kitu atveju būsto remontas neatsiejamas nuo didelių išlaidų. Apsidrausti dėl nekokybiško būsto remonto galite tik vienu būdu – pasirašyti darbų sutartį. Kita vertus, visada svarbu atkreipti į meistro iškalbą, profesionalius patarimus ir rekomendacijas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.