Ką daryti, kad langai tarnautų ilgiau: priežiūra ir remontas

Kad ir kokius gerus langus įsigijote, jie, kaip ir bet kuris kitas namų prietaisas, dėvisi. Nors plastikinių langų konstrukcija yra kiek sudėtingesnė nei įprastų medinių, naudotų prieš 20 metų, tačiau esminius darbus, pagerinančius jų funkcionavimą gali nesunkiai atlikti ir pats šeimininkas.
Ką daryti, kad langai tarnautų ilgiau: priežiūra ir remontas
© Shutterstock nuotr.

Jeigu nors kiek mėgstate ar gebate darbuotis ūkyje, paprastas langų reguliavimas jums neturėtų būti sunkus užsiėmimas. „Atidžiai perskaitęs instrukciją ir mėgstantis pameistrauti būsto šeimininkas gali langus prižiūrėti pats, tačiau tokiems darbams kaip dužusio stiklo paketo keitimas ar kritiškai išderinto lango atstatymas, dėl ko gali lūžti langų uždarymo pavaros, kampinės jungtys, ar deformuotis vyriai, vertėtų kviesti profesionalų meistrą. Taip pat dažnai pasitaikantis rėmų deformacijos atstatymas reikalauja profesionalių žinių ir patirties. Esame susidūrę ir su kuriozinėmis situacijomis, kai šeimininkai bandantys sutaisyti kritiškai sugedusį langą, kuriam laikui lieka išvis be lango, nes jis tiesiog iškrenta iš vyrių arba visiškai nebeužsidaro, tuomet jau be meistrų pagalbos neišsiversite“, - pasakoja „Domus langai“ vadybininkas Giedrius Čirvinskas.

Pašnekovo teigimu, langų reguliavimas priklauso nuo sezono. Šiuolaikiniai langų apkaustai turi pilnai reguliuojamus prispaudėjus (ekscentrikus), todėl galima kontroliuoti lango sandarumą tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų periodu. Vasarą rekomenduojama lango prispaudimą šiek tiek atlaisvinti, nes esant šiltiems orams, plastikas ir tarpinės labiau išsiplečia ir sukuria pakankamai gerą prispaudimą.

Tarpinė neperspaudžiama, todėl ilgėja jos tarnavimo laikas. Žiemą, atvirkščiai, prispaudimą rekomenduojama padidinti, nes šaltis medžiagas veikia priešingai, mažindamas jų tūrį ir silpnindamas prispaudimą.

Šiems darbams jums prireiks keletos standartinių įraktų. Pavaizduotos sistemos gali šiek tiek skirtis nuo jūsiškės, todėl visada patartina perskaityti instrukciją.

Languremontas.com nuotr.

Prispaudimo reguliavimas atliekamas su prispaudimo ekcentrikais, kuriuos sukant ratu, mažėja arba didėja tarpas tarp ekcentriko ir lango rėmo, paprastai ekscentrikai turi žymėjimą, kuriuo remiantis pasirenkama tinkamo prispaudimo pozicija priklausomai nuo metų laiko.

Didesnių gabaritų langai nusėda ypač dažnai. Šoninis reguliavimas, skirtas lango apatinio rankenėlės pusės kampo sukėlimui ir atitraukimui į vyrių pusę, šią problemą išsprendžia.

Languremontas.com nuotr.

Jeigu langą norite atverti, tačiau jis atkrenta, reikia reguliuoti viršutiniame vyrių pusės kampe esančias vadinamąsias žirkles ir žirklių pagrindą. Šiuose taškuose reguliuojamas tiek prispaudimo laipsnis, tiek lango pozicija, tam naudojamas šešiakampis 4 mm raktas. Rakto pasukimu ekscentrikai juda konuso ašimi priartėdami arba nutoldami nuo lango varčios, taip didindami arba mažindami lango prispaudimą. 

Jei lango varčia kliūna uždarant langą ir jis sunkiai užsidaro, reikia pakelti lango varčią. Sukant 4 mm šešiakampį raktą palei laikrodžio rodyklę sukeliama varčia ir dažnai išsprendžiama lango ar durų nusėdimo problema.

Užstrigus rankenai, niekada nereikia jos mėginti atidarinėti per jėgą, nes gali lūžti lango skląstelė, ir langas nebefunkcionuoja. Tuomet reikėtų kviesti specialistą.

Languremontas.com nuotr.

Rankenėlės dažniausiai užstringa dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – viršutinių žirklių nepilnas susiskleidimas. Uždarinėdami langą iš atvertimo pozicijos, įsitikinkite, kad lango viršus prigludęs prie rėmo. Tik po to lenkite rankenėlę žemyn, antraip ekscentrikai peršoks per žirklių gaudytuvą ir lango rankenėlė užsiblokuos. Lango rankenėlės blokatorius stabdo rankenėlės prasukimą, kai langas ar durys atidarytos ir apsaugo nuo netaisyklingo lango uždarymo. Kitas dažnas atvejis – išsiderinęs lango rankenėlės blokatoriaus gaudytuvas. Blokatorius turi ir kitą funkciją – jis automatiškai pakelia lango varčią, todėl svarbu šį apkaustą teisingai sureguliuoti.

Languremontas.com nuotr.

Pagrindinis lango nusėdimo atstatymo taškas, reguliuojantis lango pozicija vertikalioje padėtyje. Paprastai vyrio sukėlimui reikalingi įrankiai 4 mm šešiakampis raktas.

Priežiūra „be raktų“

Langai gali būti prižiūrimi ne tik reguliuojant mechanizmus, o atliekant įprastus ir nesudėtingus darbus, kurie padės pailginti jūsų langų tarnavimo laiką, pagerins veikimą ir išlaikys estetišką išvaizdą. Salono „Plaza langai“ konsultantė Jolita Bakšaitė vardija penkis pagrindinius patarimus, kaip prižiūrėti langus:

Tarpinės. Tarpinės turėtų bent du kartus per metus būti nuvalomos ir sutepamos. „Jos valomos paprastai minkštu skudurėliu, o tepti galima naudojant purškiamą silikoną, vazeliną, langų pardavėjai kartais taip pat parduoda  specialius langų priežiūros rinkinėlius, juose rasite priemonių tarpinėms sutepti. Tiesa, renkantis langus, patarčiau pasirinkti juodas spalvos gumines tarpines – galbūt prie balto lango jos atrodo ne taip dailiai, bet guminės tarpinės lėčiau dėvisi, yra labiau atsparios“, – pasakoja pašnekovė.

Stiklas. Stiklo negalima valyti laikraščiais ir šiurkštų paviršių turinčiomis valymo priemonėmis, kadangi galima pažeisti poliruotą stiklo paviršių. Stiklą reikėtų valyti su švelniu skudurėliu ir bet stiklui skirtu valikliu.

Rėmas. Jo valymui galima naudoti paprasčiausią indų ploviklį, tačiau negalima naudoti šepečių – juos naudojant pažeidžiamas rėmo paviršius. „Valoma skudurėliu. Geriausia, jeigu jis yra baltas, kadangi valant, tarkime, raudonu skudurėliu, rėmas kai kuriose vietose gali pradėti keisti spalvą. Tad reikėtų rinktis švelnų baltą skudurėlį“, - pasakoja J. Bakšaitė.

Slankiosios dalys. Kad langas geriau varstytųsi, bent du kartus per metus reikia slankiojančias detales kruopščiai nuvalyti ir sutepti. Tepimui tinka tepalai, kurie naudojami siuvimo mašinoms, automobiliams, techninis vazelinas arba tepalas iš minėtų specialių priežiūros rinkinių.

Rasojimas. Gaminiai iš PVC yra sandarūs, todėl langus įsigijęs žmogus, pats turėtų užtikrinti savo būsto vėdinimą. Patartina tose patalpose, kuriose yra plastikiniai langai, dėti kuo mažiau gėlių, nedžiaustyti skalbinių, kadangi tai padidina drėgmę patalpoje. Taip pat galima įsigyti drėgmės surinktuvus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.