Darau pats: tvirta medinė lova iš statybinių atliekų

 (8)
Dalinamės dar vienu tinklaraščio „Saltinio13.lt“ autoriaus Kastyčio Darau Pats projektu. Šį kartą meistras pagamino tvirtą medinę lovą iš statybinių atliekų.
© Asmeninio albumo nuotr.

Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, atsirado poreikis pasidaryti lovą. Kadangi viską ką darau, stengiuosi daryti savo rankomis, tad ir lova buvo daroma savomis rankomis. Geros, kokybiškos medienos aš neturėjau, tad teko tenkintis statybinėmis medienos atliekomis. Labai gerai tai, kad jai jau beveik metai, tad galima sakyti ji yra pradžiuvusi, nors mačiusi visko: ir sniego su lietumi, ir saulės. Eglinė ir pušinė mediena paprastai tinka tik lauko baldams, ir tai su tam tikromis išlygomis, bet gyvenimas priverčia rinktis iš ro ką turi šiuo momentu. Pasiraitome rankoves ir imamės darbo.

Lovos kojoms buvo pasirinkti mediniai 10 x 10 cm tašeliai. Rankinio pjūklo pagalba atsipjauname reikiamo ilgio tašelius (nepamirštame pridėti po kelis centimetrus, vėliau nupjausime tiksliai). Savadarbėmis staklėmis juos nuobliuojame ir padarome visas briaunas lygias 90 laipsnių.

Pirmiausia buvo pradėtos daryti lovos kojūgalio detalės. Tam buvo naudojamos 10 x 5 cm storio lentos, savaime aišku, jos pirma būdavo nuobliuojamos. Jei neturite elektrinio obliaus ir medienos apdirbimo staklių, ne bėda, tai puikiai galima padaryti ir rankinio obliaus pagalba. Beje, toks rankinis darbas teikia daugiau malonumo nei mechanizuotas darbas. Sekantis etapas yra iškyšų formavimas. Tai daroma elektrinio frezerio pagalba, mano atveju, jis sumontuotas į savos gamybos stalą. Nedidelis patarimas: frezuojant naudokite papildomą medinį tašelį, kuris neleis frezai išdraskyti medieną kampuose.

Analogiškai pagaminame visus tris lovos kojūgalio skersinius. Frezuojame ne iš karto visą plotą (pirma jūs galite neišlaikyti detalės ir susižeisti, antra nepasieksite reikiamos kokybės). Visi šonai buvo frezuojami mažiasiai po tris kartus. Pakeliame frezą į reikiamą aukštį ir visus šonus apdirbame, vėliau dar truputį pakeliame frezą ir operaciją pakartojame ir taip iki reikiamo aukščio. Iš rimtų stalių turbūt gausiu velnių už iškyšų dydį, turėtų būti didesnis, bet mane ribojo turimos frezos.

Sekantis etapas: sujungimo kiaurymių formavimas, tai taip pat buvo daroma frezerio pagalba. Jas galima daryti ir rankose laikant frezerį su šoninės atramos pagalba, bet mano atveju naudojau stalą. Tiesiai ant stalo pieštuku pažymėjau vietas iki kurios reikia stumti detalę ir palaipsniui vis daugiau iškišant frezą, buvo suformuotos sujungimo kiaurymės.

Sekantis etapas: skersinių galų suapvalinimas, tai daroma labai paprastai. Aštraus peilio pagalba grubiai suformuojamas apvalumas, o su šveičiamu popieriumi detalė apdirbama iki reikiamo tikslumo. Nepamirštame patikrinti kaip šios detalės susijungia tarpusavyje.

Prieš suklijuojant viską, surenkame be klijų, patikriname ar viskas gerai, ar detalės sujungiamos be plyšių ir pan. Tik pilnai įsitikinus, kad viskas gerai, ruošiamės klijuoti.

Patepame klijais detales ir viską gerai suspaudžiame spaustų pagalba. Truputį apdžiuvus klijams, nuvalome klijų likučius, nes vėliau juos bus galima pašalinti tik mechaniniu būdu, o tai – rizika, galima pažeisti medienos dirbinį.

Sekantis darbelis: kol džiūsta lovos kojūgalio ir galvūgalio sujungimo konstrukcijos, reikia formuoti sujungimo kiaurymes lovos kojose. Technologija lygiai tokia pati, tik reikia sureguliuoti frezos stalą iš naujo, bet tai padaroma labai nesunkiai.

Prieš viską suklijuojant, lovos kojų briaunas suapvaliname frezos pagalba, tai ne tik grąžiau, bet ir praktiškiau – mažesnė tikimybė susižeisti į aštrų kampą.

Suklijuojame lovos galo konstrukciją, kadangi tokio dydžio spaustų neturiu, pasinaudojau automobiliniais krovinio pritvirtinimo diržais. Galuose pakišame medinės lyštveles, kad spaudžiant nepažeistume detalės, centre taip pat pakišame medinius tašelius, ir viską gerai suspaudus, paliekame džiūti.

Analogiškai suklijuojame ir lovos galvūgalio konstrukciją. Nepamirštame apsaugoti detales nuo pažeidimo spaudžiant ir paliekame viską gerai išdžiūti.

Visos suklijuotų konstrukcijų briaunos buvo suapvalintos rankinio frezerio pagalba, tai ne tik estetiškai grąžiau, bet ir saugiau. Naudojau frezą su atraminiu guoliuku.

Lova be šonų ne lova, tad prie 10 х 5 cm obliuotos lentos priklijuojame 4 х 4 cm storio medinį tašelį.

Viską vėliau papildomai persukame medvaržčiais ir paliekame gerai išdžiūti.

Kaip visų kitų lovos medinių detalių, taip ir šių, kraštus suapvaliname rankinio frezerio pagalba.

Gerai nušlifavus, lovos medines detales reikia apdirbti. Tam naudojau aliejų medienai, geresnio savo kaime neradau, tad tenkinamės tuo ką turime. Pirmą sluoksnį dengiame teptuko pagalba gan gausiai, mediena turi gerai įsigerti, po kokių 20 min viską gerai nuvalome skudurėliu. Negalima palikti aliejaus pertekliaus, pirma – jis ilgai džius, antra – toje vietoje atsiras negraži dėmė.

Taip atrodo lovos dalis po pirmo sluoksnio, nuvalius aliejaus likučius. Vienas labai svarbus niuansas, nepalikite skudurėlių ar kempinės bet kur, jos gali savaime užsidegti. Pabaigę darbus viską surinkite ir sumeskite į krosnį, ar bent jau sudėkite į skardinę ir užpilkite vandeniu.

Nepamirštame apie dar vieną svarbią detalę – groteles čiužiniui. Turiu jus įspėti šioje vietoje netaupyti ir jas gaminti iš kokybiškos medienos (be šakų ir pan.), pageidautina kietesnių rūšių, kaip: ąžuolas ar uosis. Man būtent šią vietą dar reikės patobulinti, viskas kol kas laiko, bet noriu apsidrausti. Savaime aišku, visada galima bandyti sumontuoti papildomą atramą per vidurį.

Atidžiai paskaičiuojame reikiamus tarpus tarp grotelių, jas pritvirtiname austa juosta, aš ją radau pirkti žemdirbių parduotuvėje. Tvirtiname kabių pistoleto pagalba.

Fotografijų ir informacijos šaltinis: saltinio13.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: lovos galvūgalio idėjos, kurias įgyvendinti galite patys

Lovos galvūgalis – nepigi lovos dalis. Tad tie, kurie nori originalaus, bet nebrangaus lovos galvūgalio, dažnai nusprendžia pasigaminti jį patys.

Darau pats: vaiko lova už prieinamą kainą

Kartais nutinka taip, kad nepavyksta rasti gražaus ir kokybiško baldo už prieinamą kainą. Taip atsitiko Dominic, kuris ieškojo savo vaikui lovelės, bet galiausiai ją nusprendė pagaminti savo rankomis.

Darau pats: nesibaigiančios medinių padėklų panaudojimo galimybės (1)

Mediniai padėklai, arba kitaip – paletės, yra itin populiari medžiaga įvairiems Darau Pats projektams. Iš medinių padėklų galima pasigaminti nebrangių baldų namams arba terasai. Senos, nebelabai gražios paletės puikiai tinka sodo bei daržo konstrukcijoms gaminti. Taigi pristatome kelias nesudėtingas idėjas, kaip galima panaudoti medinius padėklus.

Darau pats: lauko baseinas šildomas saulės kolektoriais (1)

Nors pasibaigus šiltajam sezonui apie maudynes gryname ore mažai tegalvojame, tačiau šildomo baseino idėja gali pasirodyti patraukli ir dabar. Meistras Petras Dargis dalinasi savo pažįstamo sumanymu – saulės kolektorių pagalba šildomu lauko baseinu.

Darau pats: buto įrengimas vos už 260 eurų (1)

Menininkas vos už 260 eurų pilnai įsirengė butą, kuris atlieka tiek gyvenamos erdvės, tiek darbo vietos paskirtį.

7 būdai, kaip panaudoti senas ir nereikalingas plytas

Plytos – tvirta, ilgaamžė ir išvaizdi statybinė medžiaga. Dėl tvirtumo ir unikalios išvaizdos senas, nenaudojamas plytas lengvai galima prikelti naujam gyvenimui. Pristatome kelis kūrybiškus būdus, kaip galima panaudoti nereikalingas plytas.

Darau pats: įmantrus staliukas iš 12 skirtingų medienos rūšių (6)

Įvairias disciplinas derinti mėgstantis meistras šiame Darau Pats projekte sujungė darbo su mediena patirtį bei keraminės mozaikos klijavimo įgūdžius. Šiam staliukui sukurti jis panaudojo keramines šukes ir net 12 skirtingų medienos rūšių.

Neskubėkite išmesti senos vonios, ją galima panaudoti net interjere (11)

Ateina laikas, kai reikia keisti santechniką. Seną ketaus vonią galima išmesti arba už centus atiduoti į metalo laužą. Tačiau taip pat galima įdėti visai nedaug pastangų ir prikelti ją visiškai naujam gyvenimui, o save nudžiuginti labai reikalingu ir gerą nuotaiką kuriančiu daiktu.

Skaitytojo patirtis: baldų projektavimas

Baldo projektavimui reikės kažkokios programėlės. Aš nesu itin rimtas braižytojas, tai man puikiai tinka nemokamos programėlės, kurias galima rasti internete (pavyzdžiui: SketchUp). Braižymo programėlė turėtų būti tokia, kad būtų galima nubraižyti daiktą erdvėje, nubraižius pavartyti, pasukti, apžiūrėti iš visų pusių. Taip pat turi būti galimybė išmatuoti nubraižyto objekto matmenis. Toliau parodysiu kaip viską darau.

Skaitytojo patirtis: apšvietimo jungimas iš daugiau nei vienos vietos (5)

Kad galimybė įjungti šviesą daugiau nei iš vienos kambario vietos yra labai patogu - niekam nekils abejonių. Tačiau kaip tai padaryt? Pabandysiu paaiškint paprastai.