Darau pats: tvirta medinė lova iš statybinių atliekų

 (8)
Dalinamės dar vienu tinklaraščio „Saltinio13.lt“ autoriaus Kastyčio Darau Pats projektu. Šį kartą mėgėjas meistras pagamino tvirtą medinę lovą iš statybinių atliekų.
© Asmeninio albumo nuotr.

Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms atsirado poreikis pasidaryti lovą. Kadangi viską ką darau stengiuosi daryti savo rankomis, tad ir lova buvo daroma savo rankomis. Geros kokybiškos medienos aš neturėjau, tad teko tenkintis statybinės medienos atliekomis. Labai gerai tai, kad jai jau beveik metai, tad galima sakyti pradžiuvusi, nors mačiusi visko: ir sniego su lietumi, ir saulės. Eglinė ir pušinė mediena realiai tinka tik lauko baldams ir tai su tam tikromis išlygomis, bet gyvenimas priverčia rinktis tai kas yra šiuo momentu. Pasiraitome rankoves, ir imamės darbo.

Lovos kojoms buvo pasirinkti mediniai grubiai 10 x 10 cm mediniai tašeliai. Rankinio pjūklo pagalba atsipjauname reikiamo ilgio tašelius (nepamirštame užleisti po kelis centimetrus, vėliau nupjausime tiksliai). Savadarbėmis staklėmis juo nuobliuojame ir padarome visas briaunas lygias 90 laipsnių.

Pirmiausia buvo pradėtos daryti lovos kojūgalio detalės, jei būti tiksliam skersiniai. Tam buvo naudojamos grubiai 10 x 5 cm storio lentos, savaime aišku jos pirma būdavo nuobliuojamos. Jei kartais neturite elektrinio obliaus ir medienos apdirbimo staklių ne bėda, tai puikiai galima padaryti ir rankinio obliaus pagalba, ir toks rankinis darbas teikia daugiau malonumo nei mechanizuotas darbas. Sekantis etapas yra iškyšų formavimas. Tai daroma elektrinio frezerio pagalba, mano atveju jis sumontuotas į savos gamybos stalą. Nedidelis patarimas: frezuojant naudokite papildomą medinį tašelį, kuris neleis frezai išdraskyti medieną kampuose.

Analogiškai pagaminame visus tris lovos kojūgalio skersinius. Frezuojame ne iš karto visą plotą, pirma jūs galite neišlaikyti detalės ir susižeisti, antra nepasieksite reikiamos kokybės. Visi šonai buvo frezuojami po minimum tris kartus. Pakeliame frezą į reikiamą aukštį, ir visus šonus apdirbame, vėliau dar truputį pakeliame frezą ir operaciją pakartojame, ir taip iki reikiamo aukščio. Iš rimtų stalių turbūt gausiu velnių už iškyšų dydį, realiai jis turėtų būti didesnis, bet mane ribojo turimos frezos.

Sekantis etapas: sujungimo kiaurymių formavimas, tai taip pat buvo daroma frezerio pagalba. Jas galima daryti ir rankose laikant frezerį su šoninės atramos pagalba, bet mano atveju naudojau stalą. Tiesiai ant stalo pieštuku pažymėjau vietas iki kurios reikia stumti detalę, ir palaipsniui po truputį vis daugiau iškišant frezą buvo suformuotos sujungimo kiaurymės.

Sekantis etapas: skersinių galų suapvalinimas, tai daroma labai paprastai. Aštraus peilio pagalba grubiai suformuojamas apvalumas, o su šveičiamu popieriumi detalė apdirbama galutinai iki reikiamo tikslumo. Nepamirštame patikrinti kaip šios detalės susijungia tarpusavyje.

Prieš suklijuojant viską surenkame be klijų, taip sakant sausai, patikriname ar viskas gerai, ar detalės sujungiamos be plyšių ir pan. Tik pilnai įsitikinus, kad viskas gerai ruošiamės klijuoti.

Patepame klijais detales ir viską gerai suspaudžiame spaustų pagalba. Truputį apdžiuvus klijams nuvalome klijų likučius, nes vėliau juos bus galima pašalinti tik mechaniniu būdu, o tai rizika, galima pažeisti medienos dirbinį.

Sekantis darbelis, kol džiūsta lovos kojūgalio ir galvūgalio sujungimo konstrukcijos, tai sujungimo kiaurymių formavimas lovos kojose, Technologija lygiai tokia pati, tik reikia sureguliuoti frezos stalą iš naujo, bet tai padaroma labai nesunkiai.

Prieš suklijuojant galutinai, lovos kojų briaunas suapvaliname frezos pagalba, tai ne tik grąžiau bet ir praktiškiau, mažesnė tikimybė susižeisti į aštrų kampą.

Suklijuojame lovos galo konstrukciją galutinai, kadangi tokio dydžio spaustų neturiu pasinaudojau automobiliniais krovinio pritvirtinimo diržais. Galuose pakišame medinės lyštveles, kad spaudžiant nepažeistume detalės, centre taip pat pakišame medinius tašelius, ir viską gerai suspaudus paliekame džiūti.

Analogiškai suklijuojame ir lovos galvūgalio konstrukciją. Nepamirštame apsaugoti detales nuo pažeidimo spaudžiant ir paliekame viską gerai išdžiūti.

Visos suklijuotų konstrukcijų briaunos buvo suapvalintos rankinio frezerio pagalba, tai ne tik estetiškai grąžiau bet ir saugiau. Naudojau frezą su atraminiu guoliuku.

Lova be šonų ne lova, tad prie grubiai 10 х 5 cm obliuotos lentos priklijuojame 4 х 4 cm storio medinį tašelį.

Viską vėliau papildomai persukame medvaržčiais ir paliekame gerai išdžiūti.

Kaip ir visų lovos medinių detalių kraštus suapvaliname rankinio frezerio pagalba.

Gerai nušlifavus lovos medines detales jas reikia apdirbti. Tam naudojau aliejų medienai, geresnio savo kaime neradau tad tenkinamės tuo ką turime. Pirmą sluoksnį dengiame teptuko pagalba gan gausiai, mediena turi gerai įsigerti, po kokių 20 min viską gerai nuvalome skudurėliu. Negalima palikti aliejaus pertekliaus, pirma jis ilgai džius, antra toje vietoje atsiras negraži dėmė.

Taip atrodo lovos dalis po pirmo sluoksnio, nuvalius aliejaus likučius. Vienas labai svarbus niuansas, nepalikite skudurėlių ar kempinės bet kur, jos gali savaime užsidegti. Pabaigėte darbus, ir viską surinkę sumeskite į krosnį ar bent jau sudėkite į skardinę ir užpilkite vandeniu.

Nepamirštame apie dar vieną svarbią detalę tai groteles čiužiniui. Turiu jus įspėti šioje vietoje netaupyti ir jas gaminti iš kokybiškos medienos (be šakų ir pan.) pageidautina kietesnių rūšių, kaip ąžuolas ar uosis. Nes man būtent šią vietą dar reikės patobulinti, viskas gerai kol kas laiko bet noriu apsidrausti, savaime aišku visada galima bandyti sumontuoti papildomą atramą per vidurį.

Atidžiai paskaičiuojame reikiamus tarpus tarp grotelių, jis jas pritvirtiname austa juosta aš ją radau pirkti žemdirbių parduotuvėje (teko gerai palakstyti). Tvirtiname kabių pistoleto pagalba.

Fotografijų ir informacijos šaltinis: saltinio13.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: šildymo šaltinio pasirinkimas A+ klasės namui (2)

„A+ namas“ tinklaraščio autorius Mindaugas dalinasi savo įžvalgomis apie tinkamiausio šilumos šaltinio pasirinkimą A+ klasės namui.

Darau pats: neįprastas fotelio atnaujinimo būdas (7)

Įvairia kūrybine veikla užsiimanti Emily Seilhamer atsitiktinai pakelėje rado paliktą fotelį prie kurio buvo pridėtas užrašas: „Visata aprūpina nemokamai“. Merginą įkvėpė šis radinys ir ji nusprendė jį paversti tikru meno kūriniu.

Darau pats: šildymo granulėmis apžvalga (5)

Egzistuoja daugybė namų šildymo būdų – malkos, anglis, dujos, elektra. Savo mintimis apie šildymą granulėmis dalinasi tinklaraščio „IKnamai“ autoriai.

Darau pats: tvirta medinė lova iš statybinių atliekų (8)

Dalinamės dar vienu tinklaraščio „Saltinio13.lt“ autoriaus Kastyčio Darau Pats projektu. Šį kartą meistras pagamino tvirtą medinę lovą iš statybinių atliekų.

Darau pats: stalas mėgstantiems meistrauti (4)

Tie, kurie turi dirbtuves, ar tiesiog mėgsta dažnai užsiimti įvairiais Darau Pats projektais namuose, puikiai žino, kad optimaliems rezultatams pasiekti, reikia tinkamų įrankių ir patogios vietos meistravimui. Dalinamės tinklaraščio saltinio13.lt autoriaus Kastyčio universalaus stalo dirbtuvėms projektu.

Darau pats: uždara šašlykinė – ne tik šašlykams (8)

Šašlykinė dažniausiai asocijuojasi su vasariškais pasibuvimais gryname ore. Petras Dargis dalinasi Darau Pats uždaros šašlykinės projektu. Tokia maisto kepimo priemonė puikiai tinka ir lietingai, bet vis dar šiltai rudens pradžiai.

Darau pats: seno žaidimų namelio transformacija į vištidę (1)

Gaminant įvairius patiekalus yra kur kas smagiau naudoti šviežius, ekologiškus, savo vištų padėtus kiaušinius nei pirktinius. Tačiau nusprendus auginti vištas, pirmiausia reikia sugalvoti, kur jas laikyti. Dalinamės žaismingu tvartelio vištoms Darau Pats projektu.

Darau pats: 5 nesudėtingi projektai, kuriuos išmėginti gali kiekvienas

Savo rankomis pagamintas daiktas turi ypatingą vertę, tai vienetinis ir nepakartojamas namų objektas. O pati tokio daikto gamyba – smagus užsiėmimas laisvalaikiu ir puikus savirealizacijos būdas. Skaitytojas Aivaras pateikia kelis ne itin sudėtingus Darau Pats projektus.

PRIEŠ ir PO: grindų ir sienų iš lentelių įrengimas (14)

Dalinamės dar vienu skaitytojo Aivaro Darau Pats projektu. Šį kartą – grindų ir sienų apdaila, kuriai buvo panaudotos medinės lentelės.

Darau pats: mobili komoda iš medinių padėklų (12)

Skaitytojas Aivaras dalinasi Darau Pats projektu – komoda ant ratukų, kurios gamybai buvo panaudoti mediniai padėklai.