Darau pats: tvirta medinė lova iš statybinių atliekų

 (8)
Dalinamės dar vienu tinklaraščio „Saltinio13.lt“ autoriaus Kastyčio Darau Pats projektu. Šį kartą meistras pagamino tvirtą medinę lovą iš statybinių atliekų.
© Asmeninio albumo nuotr.

Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, atsirado poreikis pasidaryti lovą. Kadangi viską ką darau, stengiuosi daryti savo rankomis, tad ir lova buvo daroma savomis rankomis. Geros, kokybiškos medienos aš neturėjau, tad teko tenkintis statybinėmis medienos atliekomis. Labai gerai tai, kad jai jau beveik metai, tad galima sakyti ji yra pradžiuvusi, nors mačiusi visko: ir sniego su lietumi, ir saulės. Eglinė ir pušinė mediena paprastai tinka tik lauko baldams, ir tai su tam tikromis išlygomis, bet gyvenimas priverčia rinktis iš ro ką turi šiuo momentu. Pasiraitome rankoves ir imamės darbo.

Lovos kojoms buvo pasirinkti mediniai 10 x 10 cm tašeliai. Rankinio pjūklo pagalba atsipjauname reikiamo ilgio tašelius (nepamirštame pridėti po kelis centimetrus, vėliau nupjausime tiksliai). Savadarbėmis staklėmis juos nuobliuojame ir padarome visas briaunas lygias 90 laipsnių.

Pirmiausia buvo pradėtos daryti lovos kojūgalio detalės. Tam buvo naudojamos 10 x 5 cm storio lentos, savaime aišku, jos pirma būdavo nuobliuojamos. Jei neturite elektrinio obliaus ir medienos apdirbimo staklių, ne bėda, tai puikiai galima padaryti ir rankinio obliaus pagalba. Beje, toks rankinis darbas teikia daugiau malonumo nei mechanizuotas darbas. Sekantis etapas yra iškyšų formavimas. Tai daroma elektrinio frezerio pagalba, mano atveju, jis sumontuotas į savos gamybos stalą. Nedidelis patarimas: frezuojant naudokite papildomą medinį tašelį, kuris neleis frezai išdraskyti medieną kampuose.

Analogiškai pagaminame visus tris lovos kojūgalio skersinius. Frezuojame ne iš karto visą plotą (pirma jūs galite neišlaikyti detalės ir susižeisti, antra nepasieksite reikiamos kokybės). Visi šonai buvo frezuojami mažiasiai po tris kartus. Pakeliame frezą į reikiamą aukštį ir visus šonus apdirbame, vėliau dar truputį pakeliame frezą ir operaciją pakartojame ir taip iki reikiamo aukščio. Iš rimtų stalių turbūt gausiu velnių už iškyšų dydį, turėtų būti didesnis, bet mane ribojo turimos frezos.

Sekantis etapas: sujungimo kiaurymių formavimas, tai taip pat buvo daroma frezerio pagalba. Jas galima daryti ir rankose laikant frezerį su šoninės atramos pagalba, bet mano atveju naudojau stalą. Tiesiai ant stalo pieštuku pažymėjau vietas iki kurios reikia stumti detalę ir palaipsniui vis daugiau iškišant frezą, buvo suformuotos sujungimo kiaurymės.

Sekantis etapas: skersinių galų suapvalinimas, tai daroma labai paprastai. Aštraus peilio pagalba grubiai suformuojamas apvalumas, o su šveičiamu popieriumi detalė apdirbama iki reikiamo tikslumo. Nepamirštame patikrinti kaip šios detalės susijungia tarpusavyje.

Prieš suklijuojant viską, surenkame be klijų, patikriname ar viskas gerai, ar detalės sujungiamos be plyšių ir pan. Tik pilnai įsitikinus, kad viskas gerai, ruošiamės klijuoti.

Patepame klijais detales ir viską gerai suspaudžiame spaustų pagalba. Truputį apdžiuvus klijams, nuvalome klijų likučius, nes vėliau juos bus galima pašalinti tik mechaniniu būdu, o tai – rizika, galima pažeisti medienos dirbinį.

Sekantis darbelis: kol džiūsta lovos kojūgalio ir galvūgalio sujungimo konstrukcijos, reikia formuoti sujungimo kiaurymes lovos kojose. Technologija lygiai tokia pati, tik reikia sureguliuoti frezos stalą iš naujo, bet tai padaroma labai nesunkiai.

Prieš viską suklijuojant, lovos kojų briaunas suapvaliname frezos pagalba, tai ne tik grąžiau, bet ir praktiškiau – mažesnė tikimybė susižeisti į aštrų kampą.

Suklijuojame lovos galo konstrukciją, kadangi tokio dydžio spaustų neturiu, pasinaudojau automobiliniais krovinio pritvirtinimo diržais. Galuose pakišame medinės lyštveles, kad spaudžiant nepažeistume detalės, centre taip pat pakišame medinius tašelius, ir viską gerai suspaudus, paliekame džiūti.

Analogiškai suklijuojame ir lovos galvūgalio konstrukciją. Nepamirštame apsaugoti detales nuo pažeidimo spaudžiant ir paliekame viską gerai išdžiūti.

Visos suklijuotų konstrukcijų briaunos buvo suapvalintos rankinio frezerio pagalba, tai ne tik estetiškai grąžiau, bet ir saugiau. Naudojau frezą su atraminiu guoliuku.

Lova be šonų ne lova, tad prie 10 х 5 cm obliuotos lentos priklijuojame 4 х 4 cm storio medinį tašelį.

Viską vėliau papildomai persukame medvaržčiais ir paliekame gerai išdžiūti.

Kaip visų kitų lovos medinių detalių, taip ir šių, kraštus suapvaliname rankinio frezerio pagalba.

Gerai nušlifavus, lovos medines detales reikia apdirbti. Tam naudojau aliejų medienai, geresnio savo kaime neradau, tad tenkinamės tuo ką turime. Pirmą sluoksnį dengiame teptuko pagalba gan gausiai, mediena turi gerai įsigerti, po kokių 20 min viską gerai nuvalome skudurėliu. Negalima palikti aliejaus pertekliaus, pirma – jis ilgai džius, antra – toje vietoje atsiras negraži dėmė.

Taip atrodo lovos dalis po pirmo sluoksnio, nuvalius aliejaus likučius. Vienas labai svarbus niuansas, nepalikite skudurėlių ar kempinės bet kur, jos gali savaime užsidegti. Pabaigę darbus viską surinkite ir sumeskite į krosnį, ar bent jau sudėkite į skardinę ir užpilkite vandeniu.

Nepamirštame apie dar vieną svarbią detalę – groteles čiužiniui. Turiu jus įspėti šioje vietoje netaupyti ir jas gaminti iš kokybiškos medienos (be šakų ir pan.), pageidautina kietesnių rūšių, kaip: ąžuolas ar uosis. Man būtent šią vietą dar reikės patobulinti, viskas kol kas laiko, bet noriu apsidrausti. Savaime aišku, visada galima bandyti sumontuoti papildomą atramą per vidurį.

Atidžiai paskaičiuojame reikiamus tarpus tarp grotelių, jas pritvirtiname austa juosta, aš ją radau pirkti žemdirbių parduotuvėje. Tvirtiname kabių pistoleto pagalba.

Fotografijų ir informacijos šaltinis: saltinio13.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų (1)

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.