Darau pats: nebrangūs savadarbiai saulės kolektoriai

 (50)
Vasaros saulei vis labiau kaitinant, sunku pamiršti, kad ji - ilgaamžis ir nemokamas energijos šaltinis. Konstruktoriai jau gana seniai rado būdą, kaip ją panaudoti tiek gaminti elektrai, tiek šildyti vandenį. Šį kartą - apie antrąjį panaudojimą. Petras Dargis, sukonstravęs jau ne vieną paprastus ir nebrangų saulės kolektorių, dalijasi patarimais.
<span style="color: #ff7f00;">Darau pats:</span> nebrangūs savadarbiai saulės kolektoriai
© Autoriaus nuotr.

Štai tie keturi ant stogo viršaus padėti ir į akis labai nekrentantys saulės kolektoriai turėtų atsakyti į du pačius dažniausius mūsų skaitytojų klausimus: kiek reikia saulės kolektorių vidutinei šeimai ir kiek tai gali kainuoti?

Paprastai atsakydavau, kad vienam žmogui reikalinga po pusantro kvadratinio metro saulės šildomo ploto. Vadinasi, keturių asmenų šeimai reikėtų keturių saulės kolektorių po pusantro kvadrato. Susiraskite keturis didesnius naudotus plastikinius langus, keturis plokščiuosius skardinius radiatorius ir pasidarykite keturias gerai apšiltintas dėžes. Kiek visa tai kainuos, priklausys nuo medžiagų kainos. Aišku, ne tiek, kiek kainuotų pirkti prekybos centrų reklamuojamas sistemas. Tris - keturis kartus tai tikrai pigiau.

Tačiau tie keturi saulės kolektoriai, kuriuos matote ant stogo, tėra tik po vieną kvadratinį metrą. Saulėtą dieną 200 litrų boilerį jie prišildo iki 50 laipsnių. Keturių asmenų šeimai pats tas. Sistema uždara, užpildyta antifrizu, kurį varinėja cirkuliacijos siurblys, valdomas Vinco konstruoto elektroninio valdiklio. Visa sistema su montavimo darbais kainavo apie 580 eurų.

Tiesą sakant, aš nelabai tikėjau, kad tokių nedidelių kolektorių pakaks. Buvau pataręs susirasti keturis didesnius dvigubo stiklo langus, bet šeimininkas turėjo tik tokius. Nusprendėme taip: jeigu tokios mažos sistemos neužteks, galėsim pridėti dar vieną ar du kolektorius. Bet paaiškėjo, kad gerai apšiltinta keturių kvadratinių metrų sistema prišildo 200 l vandens, kurio atsargų lieka ir kitai dienai. Labai svarbu, kad patys saulės kolektoriai gerai apšiltinti.

Tokią sistemą gali pasidaryti kiekvienas namų meistras. O du labiau įgudę meistrai (mes su Vincu save laikom tokiais) ją labai pasistengę pasigamins ir susimontuos per du savaitgalius.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Kolektorių dėžes labai patogu daryti iš aliuminio profilių, kurie naudojami gipskartonio plokštėms tvirtinti, ir cinkuotos skardos. Profilį įpjauni, sulenki ir kampuose sutvirtini kniedėmis.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.
Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Kniedėmis tvirtinome ir cinkuotos skardos dugną. Dviese darbas eina gana sparčiai: vienas gręžioja skyles, o kitas kniedija.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.
Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Štai dėžės gatavos. Jos turi būti tokio pat dydžio, kaip ir langas. Langas bus dedamas ant dėžės viršaus. Bet prieš tai dėžės dugną reikia iškloti 5 cm storio putų polistirolu. Labai svarbu polistirolu apšiltinti ir dėžės šonus. Ant skardos dėsime skardą, ant skardos - radiatorių. Bet nepamirškite radiatorių iš anksto patikrinti vandentiekio slėgiu. Jeigu radiatorius naudotas, jis gali būti kiauras. Be to, jį reikia gerai išplauti nuo rūdžių.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Štai radiatorius dėžėje. Dėmesio: skardą dažykite tik po to, kai įdėsite radiatorių. Po radiatoriumi skardos nereikia dažyti - tegu ji lieka blizganti ir gerai spinduliuoja šilumą. Geriau, jeigu visas saulės kolektorius gerokai didesnis už radiatorių. Tegu saulės šilumą surenka juoda skarda (absorberis), o nuo jos šilumą paima ir vandeniui atiduoda radiatorius. Kuo didesnis saulės šildomas plotas, tuo galingesnis saulės kolektorius.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Štai radiatorius jau dėžėje. Dabar ant jos laikas dėti langą.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Langas ant dėžės uždėtas, bet jis - medinis, ilgai nelaikys. Teko aptaisyti skarda.

Darau pats
Darau pats
© Autoriaus nuotr.

Štai visi keturi skarda aptaisyti saulės kolektoriai. Dabar juos beliko užkelti ant stogo ir sumontuoti sistemą. Sistemai geriausia naudoti 20 mm skersmens kelių sluoksnių vamzdžius, kurie dar naudojami grindų šildymui. Jie gana tvirti ir atsparūs karščiui. Jungtys brangokos, bet patogios montuoti.

Jeigu sistema uždara, nepamirškite įdėti išsiplėtimo indą. Reikalingas ir atbulinis vožtuvas, kuris neleistų karštam šildymo sistemos skysčiui naktį kilti atgal į saulės kolektorių ir tuščiai šildyti jį, aušinant boilerio vandenį. Cirkuliacijos siurbliui valdyti nenaudokite mechaninių termostatų, kurie dedami šildymo sistemoms ir siurblį junginėja pagal nustatytą temperatūrą. Norint gerai išnaudoti saulės kolektoriaus galingumą, reikia elektroninio valdiklio, kuris lygintų saulės kolektoriaus bei boilerio temperatūras ir siurblį įjungtų tuoj pat, kai saulės kolektorius pasidaro bent keliais laipsniais šiltesnis už boilerį. Jeigu turite elektronikos įgūdžių, galite susikonstruoti patys. Jeigu ne - mes jums padėsime.

Darant saulės kolektorius, labai svarbu, kad jie nedarkytų namo išvaizdos, nebūtų brangūs ir atsipirktų per kelis sezonus. Čia aprašyti skardiniai saulės kolektoriai atrodo neblogai, yra nesunkūs ir labai nespaudžia stogo. O kaip juos pasidaryti kuo pigiau? Paprastai mes patariame nusipirkti kur nors naudotų langų ir skardinių radiatorių. Dabar mada seno modelio plokščiuosius skardinius radiatorius keisti naujesniais, dvigubais, o senuosius, dar visai gerus, išmesti. Metalo supirktuvėse jų galima nusipirkti po 0,4 eur už kilogramą. Vienas toks išmestas radiatorius sveria apie 10 kg. Jau išmetami ir plastikiniai langai - Rietavo turguje tokių langų mačiau po 20 eurų.

Dar daugiau sutaupysite, jeigu saulės kolektorių dėžes pasidarysite patys, o meistrus kviesite tik sistemai montuoti. Namuose jau turėdami boilerį, vidutinei šeimai tinkamą saulės kolektorių sistemą galite įsitaisyti maždaug už 300 eurų.

Petrasdargis.lt

Daugiau apie saulės kolektorius, ekspertų patarimus, skaitykite ČIA

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.