Darau pats: kambario apšvietimas diodais

 (26)
Mano namuose prie durų rasite du elektros jungiklius. Galima pasirinkti. Viršutinis: aukšta įtampa ir aukšta kaina, apatinis: žema įtampa ir žema kaina.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Shutterstock nuotr.

Viršutiniu jungtuku įjungsite palubėje kabantį 220V šviestuvą, kuris ima 15 vatų ("taupioji" lemputė), apatiniu - ant lubų priklijuotą 12V šviesios diodų juostą, imančią 4 vatus elektros. Sakyčiau, keturis kartus mažiau elektros imantys diodai šviečia kur kas geriau. Tokią šviesos juostą labai patogu priklijuoti ir ant sienos, tarkim, kur nors prie kriauklės ir veidrodžio.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Įsirengti alternatyvią apšvietimo sistemą mane paskatino elektros dinginėjimai, kurie kaime kol kas neišvengiami. Nėra elektros - negaliu dirbti kompiuteriu. Vincas pasiūlė panaudoti automobilio akumuliatorių ir impulsinį elektros srovės keitiklį, kuris naudojamas automobiliuose, jei važiuodamas nori dar ir dirbti kompiuteriu.

Prijungėme kompiuterį su keitikliu prie akumuliatoriaus, o akumuliatorių, kad jis neišsikrautų, prie akumuliatorių krautuvo. Tai paprasčiausias krautuvas be jokio valdiklio, todėl valdyti mėginau pats - kai krovimo įtampa pakildavo iki 14 V ir daugiau, krautuvą išjungdavau ranka. Taip sugadinau du apygerius akumuliatorius, o tada supratome, kad be automatikos nieko nebus.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Vincas jau buvo daręs keletą elektroninių termostatų, tai labai panašiu principu sumontavo valdiklį, kuris laiko pakrautą akumuliatorių, o srovę iš jo ima tik tada, kai dingsta elektra 220 V tinkle. Dabar mano kompiuteris apsaugotas nuo elektros tiekimo pertrūkių, o akumuliatorius - nuo perkrovimo.

Visgi rašyti kompiuteriu tamsoje nėra labai malonus užsiėmimas...

Taip gimė antroji mintis: pasidaryti alternatyvų, avarinį 12 V elektros tinklą. Iš pradžių pamėginau su keliomis 12 V diodinėmis lemputėmis ir nustebau, kaip stipriai jos šviečia, teimdamos porą ar tris vatus! Tai ko jomis neapšvietus viso namo? Juk vis tiek būna įjungtas transformatorius, kuris kintamą 220 V srovę verčia pastovia 12 V srove!

Visa diodų bėda, kad jie brangūs. Viena 3,5 W lemputė kainuoja 10 eurų. Panašiai kainuoja ir į vieną juostą suklijuoti šviesos diodukai, bet jie skleidžia labiau išsklaidytą šviesą ir labiau tinka viso kambario apšvietimui. Vieną tokios šviečiančios juostos metrą pirkau už 11 eurų, jos galingumas - 4 vatai. Tačiau tie keturi diodų vatai žibina tarsi galinga kokių 100 vatų kaitinamoji lemputė. Šviesos diodai ima elektros mažiau ir už vadinamąsias "taupiąsias" lemputes. Kokius tris ar keturis kartus. Jeigu jie ilgai laikys, tai tikrai atsipirks.

Tikiuosi, kad šviesos diodai laikys ilgiau už tas "taupiąsias", kurias verslas taip nuchaltūrino, kad nebespėji pirkti, ir iš didelio taupumo išeina šnypštas. O diodai dar nepopuliarūs, kinų verslas, tikiuosi, jais dar neužsiima.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Į juostą suklijuoti šviesos diodai turi vieną minusą - jie jautresni už įprastas lemputes elektros įtampos pokyčiams, todėl gali kilti mirgėjimas. Mirgėjimą panaikina didesnės talpos kondensatorius ir vienas diodas, kuriuos reikėtų jungti pagal parodytą labai paprastą schemelę.

Taupumas, žinoma, puikus dalykas. Kas nenorės tokio apšvietimo, kurs beveik nekainuoja? Tarkim, kas naktį po 10 valandų laikydamas įjungtą 4 vatų šviečiančią diodų juostą, per mėnesį išdeginčiau elektros už 16 centų. Realiai viso namo apšvietimui sunaudosiu elektros už kelis litus. Ar gali būti pigiau? Bet svarbiausia - netgi ne tai. Dabar aš turiu garantuotą elektrą, o jos dinginėjimai magistraliniuose tinkluose manęs nei kiek nebejaudina.

Petrasdargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.