Darau pats: kambario apšvietimas diodais

 (26)
Mano namuose prie durų rasite du elektros jungiklius. Galima pasirinkti. Viršutinis: aukšta įtampa ir aukšta kaina, apatinis: žema įtampa ir žema kaina.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Shutterstock nuotr.

Viršutiniu jungtuku įjungsite palubėje kabantį 220V šviestuvą, kuris ima 15 vatų ("taupioji" lemputė), apatiniu - ant lubų priklijuotą 12V šviesios diodų juostą, imančią 4 vatus elektros. Sakyčiau, keturis kartus mažiau elektros imantys diodai šviečia kur kas geriau. Tokią šviesos juostą labai patogu priklijuoti ir ant sienos, tarkim, kur nors prie kriauklės ir veidrodžio.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Įsirengti alternatyvią apšvietimo sistemą mane paskatino elektros dinginėjimai, kurie kaime kol kas neišvengiami. Nėra elektros - negaliu dirbti kompiuteriu. Vincas pasiūlė panaudoti automobilio akumuliatorių ir impulsinį elektros srovės keitiklį, kuris naudojamas automobiliuose, jei važiuodamas nori dar ir dirbti kompiuteriu.

Prijungėme kompiuterį su keitikliu prie akumuliatoriaus, o akumuliatorių, kad jis neišsikrautų, prie akumuliatorių krautuvo. Tai paprasčiausias krautuvas be jokio valdiklio, todėl valdyti mėginau pats - kai krovimo įtampa pakildavo iki 14 V ir daugiau, krautuvą išjungdavau ranka. Taip sugadinau du apygerius akumuliatorius, o tada supratome, kad be automatikos nieko nebus.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Vincas jau buvo daręs keletą elektroninių termostatų, tai labai panašiu principu sumontavo valdiklį, kuris laiko pakrautą akumuliatorių, o srovę iš jo ima tik tada, kai dingsta elektra 220 V tinkle. Dabar mano kompiuteris apsaugotas nuo elektros tiekimo pertrūkių, o akumuliatorius - nuo perkrovimo.

Visgi rašyti kompiuteriu tamsoje nėra labai malonus užsiėmimas...

Taip gimė antroji mintis: pasidaryti alternatyvų, avarinį 12 V elektros tinklą. Iš pradžių pamėginau su keliomis 12 V diodinėmis lemputėmis ir nustebau, kaip stipriai jos šviečia, teimdamos porą ar tris vatus! Tai ko jomis neapšvietus viso namo? Juk vis tiek būna įjungtas transformatorius, kuris kintamą 220 V srovę verčia pastovia 12 V srove!

Visa diodų bėda, kad jie brangūs. Viena 3,5 W lemputė kainuoja 10 eurų. Panašiai kainuoja ir į vieną juostą suklijuoti šviesos diodukai, bet jie skleidžia labiau išsklaidytą šviesą ir labiau tinka viso kambario apšvietimui. Vieną tokios šviečiančios juostos metrą pirkau už 11 eurų, jos galingumas - 4 vatai. Tačiau tie keturi diodų vatai žibina tarsi galinga kokių 100 vatų kaitinamoji lemputė. Šviesos diodai ima elektros mažiau ir už vadinamąsias "taupiąsias" lemputes. Kokius tris ar keturis kartus. Jeigu jie ilgai laikys, tai tikrai atsipirks.

Tikiuosi, kad šviesos diodai laikys ilgiau už tas "taupiąsias", kurias verslas taip nuchaltūrino, kad nebespėji pirkti, ir iš didelio taupumo išeina šnypštas. O diodai dar nepopuliarūs, kinų verslas, tikiuosi, jais dar neužsiima.

Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kambario apšvietimas diodais
© Autoriaus nuotr.

Į juostą suklijuoti šviesos diodai turi vieną minusą - jie jautresni už įprastas lemputes elektros įtampos pokyčiams, todėl gali kilti mirgėjimas. Mirgėjimą panaikina didesnės talpos kondensatorius ir vienas diodas, kuriuos reikėtų jungti pagal parodytą labai paprastą schemelę.

Taupumas, žinoma, puikus dalykas. Kas nenorės tokio apšvietimo, kurs beveik nekainuoja? Tarkim, kas naktį po 10 valandų laikydamas įjungtą 4 vatų šviečiančią diodų juostą, per mėnesį išdeginčiau elektros už 16 centų. Realiai viso namo apšvietimui sunaudosiu elektros už kelis litus. Ar gali būti pigiau? Bet svarbiausia - netgi ne tai. Dabar aš turiu garantuotą elektrą, o jos dinginėjimai magistraliniuose tinkluose manęs nei kiek nebejaudina.

Petrasdargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų (1)

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.