Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją

 (48)
Nagingi meistrai nesnaudžia ir išmėgina įvairiausius projektus. Vienas iš jų kėsinasi į pačią kepimo lauke esmę. Šašlykai nenaudojant ugnies? Ar tai įmanoma? Prieš penkerius metus Petras Dargis susimontavo parabolinę saulės energijos viryklę, su kuria virdavo sriubą, o dar po kelių metų ja naudodamas išsikepė netgi šašlykų.
Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Saulėtą dieną sriubos galima išsivirti be elektros, be dujų, be malkų - užtenka saulės šviesos.

Paprasčiausias būdas tai padaryti - susirasti kelis didesnius veidrodžius ir saulės spindulius nukreipti į vieną tašką. Jeigu visus saulės zuikučius nutaikysite į kieme padėtą puodą, jis labai greitai užkais. Tačiau virti maistą tokiu būdu būtų labai nepatogu - saulė nuolatos keičia vietą dangaus skliaute, todėl vis turėtumėte perstatinėti veidrodžius.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Kur kas patogiau pasidaryti vieną įrenginį. Vietoje veidrodžių galima naudoti cinkuotos skardos lakštą. Jeigu skardą sulenksite į parabolę, kaip parodyta šiame piešinyje, tai ji saulės spindulius kreips į vieną tašką. Tame taške bet koks tamsus daiktas labai greitai įkais. Taip sulenktą skardą galima įstatyti į kokią nors dėžę - štai jums ir parabolinis saulės kolektorius.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Tačiau skarda, nors ir cinkuota, nėra labai geras veidrodis. Mes su Vincu ją ir vidinius dėžes šonus apklijavome aliuminio folija. Parduotuvėse galima nusipirkti folijos, kuri limpa tarsi lipdukas. paprastai ji naudojama metalinių dūmtraukių šilumos izoliacijai.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Parabole sulenktą ir folija apklijuotą skardą įstatėme į trikampę medinę dėžę, kurią sukalėme iš medžio drožlių plokštės, o iš viršaus uždengėme senu lango stiklu. Šonuose ir priekyje pritaisėme du atlenkiamus reflektorius, kad jie atspindėtų daugiau spindulių. Stiklinis dėžės dangtis nesunkiai atverčiamas. Atverti jį - padedi puodą. Kad įrenginį būtų patogiau stumdyti po kiemą, pritaisėme du nedidelius seno vaikiško vežimėlio ratukus.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Šiemet balandžio 4 dieną mūsų parabolinis saulės kolektorius pagaliau pasiekė 100 laipsnių temperatūrą. Sriubos jame pasikaitindavau ir kovo pabaigoje, bet dar nebuvo pritaisyta papildomų reflektorių, ir virimo temperatūros vis nepavykdavo pasiekti. Be to, balandžio mėnesį ir saulė aukščiau, ir saulėtų dienų daugiau.

Dabar, jei giedra, ir sriubos, ir mėsos išsiverdu saulėje. Tai labai patogu - padedi puodą ir dirbi savo darbus. Nukreipti įrenginį saulės kryptimi reikia maždaug kas valandą - pusantros. Mūsiškis kolektorius nėra didelis, todėl ir ne toks galingas - temperatūra jame balandžio mėnesį pakyla tik iki 115 laipsnių, gegužę ir birželį ji tikriausiai pakils dar, bet jau abejoju, ar joje galėsime ką nors kepti, nes kepimui reikėtų apie 200 laipsnių. Todėl savo įrenginį vadiname saulės virykle. Saulės kepykla turėtų būti didesnė arba padaryta iš spindulius geriau atspindinčių veidrodžių.

Paraboliniai saulės kolektoriai, skirtingai nuo plokščiųjų, gali veikti tik saulėtą dieną. Plokštieji kolektoriai neblogai surenka ir išsklaidytus spindulius, o parabolė į vieną tašką gali nukreipti tik tiesioginius. Tai - pagrindinis parabolės minusas. Tačiau ji turi ir didelį pliusą - pasiekia labai aukštą temperatūrą, kokios niekada nepasieksi plokščiuoju saulės kolektoriumi.

Darydami šį įrenginį, mes su Vincu šiek tiek abejojome, ar jis veiks Lietuvos sąlygomis. Pasirodo - veikia, jam visai nebūtina Sacharos dykumų saulė! Pradėję juo naudotis ankstyvą pavasarį, mes tikimės juo maistą virti ne tik visą vasarą, bet ir saulėtomis rudens dienomis. Šis žaisliukas mums kainavo 18 eurų (11 eurų 3 kv.m. skardos lakštas ir 7 eurų folijos ritinėlis). Seno lango, išmesto vežimėlio ratukų ir medžio drožlių plokštės likučių kainos neskaičiuojame.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Saulėj kepti šašlykai gali būti labai minkšti, gali būti paskrudę. Žiūrint, kaip kepsit.

Darau pats: kaip išsikepti šašlykų naudojant tik saulės energiją
© Autoriaus nuotr.

Kepti juos labai paprasta. Prieini prie parabolinio saulės kolektoriaus, atidarai langą, tenai randi skardoje kažką po skarda pavožtą. Pakeli skardą - šašlykai!

Patys iškepė, kepti nė nereikėjo. Užteko tenai padėti. Labai minkšti. Tokioje saulės orkaitėje mėsa kepa tolygiai, ji iš visų pusių vienodai kaitinama šiluminių spindulių. Nedega. Kuo ilgiau kepi, tuo mėsa skanesnė. Aš paprastai ją palieku bent kelioms valandoms ar pusdieniui. Galima taip kepinti ir visą dieną - juk nekainuoja. Norint galima ir paskrudinti. Taip atidengtus šašlykus palik dar kuriam laikui saulėje - paskrus. Šį sykį buvau alkanas - surijau tokius.

Kaip matote, kepti labai paprasta. Tiesa, reikia turėti parabolinį saulės kolektorių. Mes su Vincu jį pasidarėme labai seniai, berods, prieš pasaulinį tvaną. Ir vis dar veikia! Ir veiks tol, kol neužges saulė.

Petrasdargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.