Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas

 (20)
Štai šis šiltnamis, kurį matote nuotraukoje, nematė jokios šalnos, nors šią naktį lauke buvo -3. Per visą naktį čia išsilaikė teigiama temperatūra, o ir auštant, kai šalnos daržams pridaro daugiausia bėdos, termometras čia rodė pusantro laipsnio. Taip pasibaigė prieš mėnesį pradėtas eksperimentas, o jo rezultatai pranoko lūkesčius žeme šildomas šiltnamis gali atlaikyti labai stiprias šalnas. Daržoves čia galima sodinti ne gegužės pradžioje, bet balandžio viduryje ar net anksčiau.
Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.
Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.
Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šiltnamis nėra šildomas malkomis, dujomis ar elektra. Sprendimas daug paprastesnis  šalnoms atlaikyti panaudojama šiek tiek giliau po po juo esanti žemės šiluma. Pusės metro gylyje sukasti paprasčiausi 10 centimetrų skersmens plastikiniai kanalizacijos vamzdžiai, jais dieną ventiliatoriais varomas įšilęs šiltnamio oras ir įšildomas gruntas. Naktį tais pačiais vamzdžiais varomas dabar jau vėsesnis šiltnamio oras nuo žemės įšyla ir išlaiko teigiamą temperatūrą. Iš šiąnakt, kai lauke buvo -3 laipsniai, iš žemės jis ėjo šešiais laipsniais šiltesnis. Nėra jokios abejonės, kad ši sistema atlaikytų kur kas stipresnes šalnas.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.


Tokią sistemą gali susimontuoti kiekvienas daržininkas. Iškasei griovius, sumaustei vamzdžius –tam jokio mokslo nereikia. Vamzdžiuose reikia padaryti skylių, kad atsiradęs kondensatas susigertų į žemę. Pro tas skyles vasarą galima drėkinti šiltnamio gruntą. Mes darėme hidroponikos daržą, todėl mums žemės drėkinti nereikia, tačiau tradicinei daržininkystei reikėtų daryti taip: vamzdžius į žemę sukasti negiliai, iki 30 centimetrų, o vasarą į juos pilti vandenį. Kai kurie daržininkai tvirtina, kad tokiu būdu giliau palaistyta žemė drėgmę išlaiko visą savaitę, bet augalų šaknims tai nekenkia.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vienas vamzdis, kuriuo į žemę bus siurbiamas oras, turi būti aukštesnis, kad imtų patį karščiausią šiltnamio viduje susikaupusį orą. Kitas vamzdis, kuris orą varo iš žemės, tegu lieka pažemiais. Orui varinėti mes su Vincu panaudojome du pusantro vato galingumo ventiliatorius, kurie paprastai naudojami kompiuterių aušinimui. Įjungtas per visą mėnesį jis išdegintų elektros už 30 euro centų. Vienas ventiliatorius kainuoja 3 eurus, vamzdžiai mums kainavo apie 29 eurus.

Orą į žemę varyti pradėjome kovo mėnesį. Per kelias dienas pavyko įveikti labai stiprų įšalą. Kovo viduryje aplink žemė dar yra stipriai įšalusi, o šiltnamyje jau visiškai minkšta. Kad ventiliatoriai į žemę varytų tik šiltesnį orą ir naktimis jos be reikalo neaušintų, panaudojome Vinco sukonstruotą savadarbį elektroninį valdiklį, kurį paprastai naudojame saulės kolektoriams. Vienas daviklis fiksuoja oro temperatūrą šiltnamyje, kitas  po žeme užkastuose vamzdžiuose, o valdiklis ventiliatorius įjungia tik tada, kai atsiranda bent kelių laipsnių skirtumas. Taip visą mėnesį šilumos perteklių varėme į žemę. Artėjant šios nakties šalnai, daviklius sukeitėme vietomis, ir dabar ventiliatoriai iš žemės jau varė šiltesnį orą.

Ar galima žemę įšildyti kaip nors paprasčiau, be elektronikos valdant ventiliatorius? Taip, galima juos junginėti ranka. Rytą, kai pateka saulė ir temperatūra šiltnamyje teigiama, juos reikėtų įjungti, o vakare, kai oras šiltnamyje atvėsta, išjungti. Tam reikalui galima būtų naudoti ir paprasčiausią laikmatį, kuris nustatytomis valandomis ventiliatorius įjungtų ir išjungtų. Bet elektroninis valdiklis yra daug patikimiau. Jis niekada nepamirš lyginti temperatūrų ir valdyti ventiliatorių.

Kai kurie daržininkai tvirtina, kad gerai apšiltintas šiltnamis su tokia sistema įveiktų ir dešimties laipsnių šalnas.

Stiklinis mūsų šiltnamis irgi turi nedidelį šilumą izoliuojantį oro sluoksnį  iš vidaus jis dar padengtas plona polietileno plėvele. Stogas ir sienos sumontuotos iš senų daugiabučio langų, kuriuos žmonės išmetė, kaisdami juos į plastikinius. Šiaurės rytų sieną iškalėme lentomis, ją dar apšiltinsime putų plastiku ir aliuminio folija. Pats šiltnamis mums kainavo labai pigiai, o už pirktinį būtume mokėję mažiausiai virš 400 eurų.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip matote pagrindinėje nuotraukoje, tokį šiltnamį iš langų montuoti yra labai paprasta  sienas paprasčiausiai sustatai ant lygaus karkaso ir pritvirtini skardos juostelėmis, ant sienų užkeli išskėstus langus  labai puikus stogas.

Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.


Darau pats: kaip įsirengti šiltnamį, kuris atlaiko itin stiprias šalnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kai kurie daržininkai mūsų jau klausia: o ką darysite vasarą, kad taip gerai apšiltinote savo šiltnamį? Kaip jame per pačius karščius ištvers daržovės? Atsakymas labai paprastas: jį aušins ta pati sistema, kuri ir dabar jį aušina, varydama žemėn šilumos perteklių. Dienomis į žemę eis šilumos perteklius, o naktimis šiluma pareis atgal iš žemės ir apsaugos daržoves nuo didelių temperatūros pokyčių. Tokiu būdu mes tikimės ne tik paankstinti pavasarį, bet ir nukelti rudenį. Jeigu ši sistema atlaiko šalnas pavasarį, kodėl neatlaikys rudenį? Ir visa tai  be jokių papildomų sąnaudų, naudojant tik nemokamą saulės energiją!

Petrasdargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.

Studentų pastatytas netradicinis stebėjimo bokštas Estijos pelkėje

Estijos Dailės akademijos Architektūros ir interjero katedros studentai sukūrė stebėjimo bokštą vienoje iš didžiausių Estijos pelkių. Ši pelkė kiekvienais metais, nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, sulaukia nemažai paukščių stebėtojų bei gamtos mylėtojų, todėl tokiai vietai yra itin aktuali tinkama infrastruktūra, kuria kelis pastaruosius metus rūpinasi minėtas institutas.

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.