Vynmedžių priežiūra vėlyvą pavasarį ir birželį

 (4)
Tikimės, kad jūsų vynuogės nenukentėjo nuo žiemos, pavasarinių šalnų ir jau intensyviai auga. Tačiau artėja dar intensyvesnis augimo, lapojimo ir vyniojimosi ant atramų metas, kuris gali būti lemtingas jūsų rudens derliui. Ar jūs tam pasiruošę?
© Shutterstock nuotr.

Jei vynuoges auginate tiesiog kaip vijoklį aplink balkoną ir pavėsinę, jau įsitikinote, kad tokia vynuogė yra iš esmės nereiklus augalas. Galbūt netgi nesitikite iš jos daug uogų - galvojate, jog kiek bus, tiek gerai. Vis dėlto nemažai sodininkų Lietuvoje renkasi tokias vynuogių rūšis, kurios užaugina ir saldesnes, ir didesnes uogas, todėl tokį augalą reikėtų reguliariai, praktiškai viso vegetacinio laikotarpio metu, formuoti ir genėti.

Galbūt tai ir ne visuomet atrodys "gražiai", tačiau mažesnis ūglių, žiedynų ir netgi uogų skaičius lemia, kad uogos bus cukringesnės nei to medelio, kuriam leidote lapoti laisvai. Be to, retesnis augalas pasižymi geresne ventiliacija, o tai mažina grybelinių ligų tikimybę. Šios ligos vynuogėms yra pačios pavojingiausios, o užkrėstas medelis dažnai duoda labai nuviliantį derlių.

Gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį vynmedžių ūgliai aktyviai auga ir juos galima pradėti skabyti jau dabar. Žinoma, geriausiai situacija matosi po žydėjimo - tiesiog reikia pašalinti tuos ūglius, kurie yra be žiedynų. Taip pat reikėtų pasielgti su smulkesniais, nederančiais ūgliais ir daugybiniais, iš vienos augalo vietos augančiais ūgliais. Taip daroma dėl to, kad ūgliai, kurie yra be vaisių, tik siurbs maistingąsias medžiagas savo augimui, o naudos iš to bus mažai. Be to, iš jų išaugę lapai gali užstoti saulę kitiems, naudingiems ūgliams.

Vynmedžių priežiūra vėlyvą pavasarį ir birželį
© Shutterstock nuotr.

Augindami vynuoges, jas vis viena formuosite. Yra keletas formavimo būdų, todėl šalinami ir tie ūgliai, kurie neįtelpa į norimą formą.

Apie vynuogių genėjimą daugiau skaitykite čia - Kaip ir kodėl genėti vynmedžius

Kai ant vynmedžio pražysta pirmieji žiedynai ir kol jie nužydi, patartina nesiimti jokių didesnių veiksmų (genėjimas, laistymas ar purenimas), tačiau tokiu metu gerai matosi, kiek uogų galite tikėtis užauginti. Paprastai tai nuteikia džiaugsmingai, nes atrodo, kad jų bus gausu, tačiau kaip minėta, medelio pajėgos nėra begalinės, o lietuviška vasara neprilygsta itališkosioms, todėl sukauptas cukrus pasiskirstys tarp uogų gausos, dėl ko jos bus kiek rūgštesnės. Galite pasvarstyti sąmoningai praretinti žiedynus, taip sulaukdami mažiau, tačiau saldesnių uogų - tai aktualu, jei rengiatės gaminti vyną, nes saldi ir cukringa vynuogė yra raktas į sėkmingą gėrimą.

Gaila, tačiau pirmuosius metus skaičiuojančių vynmedžių žiedynus rekomenduojama pilnai nuskabyti - tokiems medeliams svarbu suformuoti gerą šaknų sistemą, užaugti stipriems ir atspariems, kad galėtų ištverti žiemą ir kitais metais auginti jums uogas.

Laistyti suaugusių, ne pirmus metus augančių vynmedžių nebūtina, tuo labiau atsižvelgiant į pakankamai permainingus ir drėgnus šio pavasario orus. Netgi lietuviškos vasaros paprastai suteikia pakankamai drėgmės, todėl laistyti patartina nebent tuomet, kai užklumpa kelių savaičių sausi orai, o tai, kaip žinome, pakankamai retas reiškinys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.