Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus?

 (14)
Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.
© Shutterstock

Laistymas

Vynmedžiai yra nereiklūs augalai, kurie toje pačioje vietoje gali augti daug metų. Kadangi lietuviškos vasaros, ne taip kaip vasaros šiltuosiuose kraštuose, pasižymi dažnu lietumi, saugusių vynmedžių laistyti paprastai išvis nereikia, drėgme šiuos augalus aprūpina gamta. Svarbu pabrėžti, kad jeigu pasitaikė sausa vasara, laistant suaugusius vynmedžius labai svarbu jų neperlaistyti, patariama juos laistyti ne dažniau kaip kas dvi-tris savaites saulėje sušilusiu vandeniu. O jaunus sodinukus, sausros atveju, galima palaistyti ir dažniau (1 kartą per savaitę).

Ravėjimas

Birželis intensyviausias vynmedžių augimo metas, deja, šiuo laikotarpiu puikiai auga ir piktžolės. Specialistai pataria aplink vynmedį (1-1,2 m spinduliu) dirvos paviršių mulčiuoti, tai padės apsisaugoti nuo piktžolių. Kitu atveju, svarbu nepamiršti jų ravėti ir šią kovą tęsti iki pat rudens.

Tręšimas

Vasara yra tinkamas metas vynmedžių tręšimui. Labiausiai tam tinka naudoti skystas trąšas, idealiausia vynmedžius tręšti ištirpintu vandenyje paukščių mėšlu (santykiu 1:10-12). Galima naudoti ir sodininkystės prekėmis prekiaujančioje parduotuvėje pirktomis trąšomis, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jose nebūtų azoto, kur kas labiau tinka trąšos turinčios kalio.

Vynmedžių ligos

Vasara yra ligų metas, o jei vasara pasitaikė dar ir lietinga ypač padidėja grėsmė, kad vynmedžiai gali susirgti grybelinėmis ligomis. Dažniausios vynmedžių ligos yra šios: netikroji miltligė, miltligė, kekerinis uogų puvinys ir chlorozė, kuri nėra sukelta grybelio.

Miltligė. Abu miltligės tipai paveikia vynmedžių lapus. Netikrosios miltligės atveju lapų viršus pasidengia gelsvos bei žalsvos spalvos apvaliomis dėmėmis, o lapo apačia, pasidengia balta, šiek tiek miltelius primenančia medžiaga. Augalui susirgus miltlige, balti milteliai padengia abi lapo puses. Su šiomis ligomis galima kovoti pasitelkus Bordo (iki 3 proc.) tirpalą.

Kekerinis puvinys yra kita grybelinė liga, kuri atsiranda dėl blogos ventiliacijos. Ši liga paprastai pasireiškia ant uogų, bet gali apimti ir ūglius, lapus. Vynmedžiui susirgus šia liga uogos apsitraukia pelėsiu ir tampa nebetinkamos vartojimui. Kadangi šiai ligai plisti padeda prasta ventiliacija, kad jai būtų užkirstas kelias, patariama formuoti retesnius krūmus, taip pat galima iškarpyti apačioje esančius (uogas dengiančius) lapus.

Darbas su ūgliais

Vasarą auga ne tik uogos, bet ir vynmedžių ūgliai. Patariama nuolat trumpinti ūglių viršūnes, kurių lapai dar nepradėję vystytis, nes augdami ūgliai eikvoja medžiagas, kurios galėtų būti skirtos uogoms bei medėjimo procesams. Taip pat neužmirškite atsižvelgti į jų augimą ir nuolat tvirtinti juos atitinkamame aukštyje prie vadinamųjų špalerių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?

Būdai, kaip panaudoti obuolių actą darže bei sode

Obuolių actas neabejotinai turi daug vertingų savybių. Jį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, bet ir buityje bei sode. Pristatome keletą šio natūralaus produkto panaudojimo būdų, kurie pravers sode bei darže.

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (4)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (21)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.