Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti?

 (2)
Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?
© Shutterstock

Vejapjovė – populiariausias vejos pjovimo prietaisas, kurį paprastai galima rasti visuose individualiuose namuose, kurių kieme yra žolės plotas. Šiandien rinkoje gausu įvairių vejapjovių, galima rinktis iš: klasikinių vejapjovių (savaeigių arba stumiamų), vejos traktorių bei vejos robotų. Vejapjovių priežiūros principai skiriasi priklausomai nuo turimos vejapjovės tipo, vienos jų reikalauja daugiau priežiūros, kitos mažiau.

Prevencija

Specialistai kalbėdami apie vejapjovių priežiūrą, sako, kad mūsų šalyje tokių įrenginių priežiūros kultūra nėra itin aukšto lygio – dažnai remontuojama tiktai tada, kai vejapjovės variklis neužsiveda, kai pavara neįsijungia, kai pažeidžiamas (deformuojamas) variklio alkūninio veleno pusašis ir pan., kitaip tariant – tada, kai jau nebeįmanoma darbuotis. Tačiau prevencinė apžiūra ir susidėvėjusių detalių pirmalaikis keitimas yra itin svarbūs vejapjovės priežiūros žingsniai.

Peilio priežiūra – galimų gedimų prevencijos ir vejos apsaugos dalis, šis žingsnis svarbus visoms vejapjovių grupėms. Reikia įvertinti vejapjovės peilio būklę – jis turi būti aštrus bei turėti tinkamą balansą (vienodą pusių svorį centro atžvilgiu). Kai peilis nepakankamai aštrus, žolė yra nupešama ir jos galiukai gelsta. Dėl pjovimo neaštriu peiliu, veja pradeda augti netolygiai ir tampa nevienodo aukščio.

Vejapjovių su vidaus degimo varikliais priežiūra yra sudėtingesnė, nes reikia ne tik prižiūrėti, kad jų peiliai būtų aštrūs, bet ir reikia savalaikiai keisti variklio alyvą, oro filtrą, pastoviai tikrinti alyvos lygį karteryje. Šiuos darbus galima atlikti patiems arba kreiptis į specializuotą techninio aptarnavimo centrą. Kalbant apie vejos traktorius, reikia paminėti, kad jie yra įmantrūs ir sudėtingi prietaisai: turi važiuoklę, elektros įrangą ir t.t., todėl jų sezoniniam įvertinimui rekomenduojama kreiptis į specialistus. O štai vejos robotams, teisingai juos paruošus darbui, sezono metu nereikia jokios priežiūros. Po sezono galima padaryti peilio ir sistemų įvertinimą, šią paslaugą pagal sudarytą sutartį dažnai teikia vejapjovės pardavėjas.

Benzininės vejapjovės išvalymas

Nupjautų žolių sultys gali skatinti koroziją, o prie po korpusu esančių detalių prilipusi žolė gali užkimšti įvairias mašinos detales. Specialistai paprastai drėgnos žolės pjauti nerekomenduoja, nes ji prilimpa prie vejapjovės kur kas lengviau ir ją yra sunkiau pašalinti.

Sausos žolės likučius nuo apatinės vejapjovės korpuso ertmės galima pašalinti šepečiu, mentele arba nupūsti oro kompresoriumi, šlapios žolės likučius iš korpuso reikia pašalinti vandens srove. Taip pat svarbu neužmiršti nuvalyti ir variklį, aušinimo briaunas, jos dažniausiai yra valomos stipriu kompresoriaus oro srautu arba minkštu šepečiu.

Benzininės vejapjovės peilio galandimas

Vejapjovės peilis yra nuimamas atjungus uždegimo žvakės laidą, pavertus vejapjovę ant šono arba stačiai. Prieš paverčiant vejapjovę, reikia išpilti visą alyvą, nes vartymas gali pakenkti keturtakčiam varikliui. Nuėmus peilį, jį užgaląsti galima galandimo staklėmis su abrazyviniu disku, kampiniu šlifuokliu arba dilde, prieš tai peilį įtvirtinus spaustuvuose. Galandimo kokybė yra tikrinama balansavimu, kai peilis užmaunamas ant ašies. Peilis pagaląstas puikiai jei jo pusiausvyra yra ideali.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.