Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti?

 (2)
Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?
© Shutterstock

Vejapjovė – populiariausias vejos pjovimo prietaisas, kurį paprastai galima rasti visuose individualiuose namuose, kurių kieme yra žolės plotas. Šiandien rinkoje gausu įvairių vejapjovių, galima rinktis iš: klasikinių vejapjovių (savaeigių arba stumiamų), vejos traktorių bei vejos robotų. Vejapjovių priežiūros principai skiriasi priklausomai nuo turimos vejapjovės tipo, vienos jų reikalauja daugiau priežiūros, kitos mažiau.

Prevencija

Specialistai kalbėdami apie vejapjovių priežiūrą, sako, kad mūsų šalyje tokių įrenginių priežiūros kultūra nėra itin aukšto lygio – dažnai remontuojama tiktai tada, kai vejapjovės variklis neužsiveda, kai pavara neįsijungia, kai pažeidžiamas (deformuojamas) variklio alkūninio veleno pusašis ir pan., kitaip tariant – tada, kai jau nebeįmanoma darbuotis. Tačiau prevencinė apžiūra ir susidėvėjusių detalių pirmalaikis keitimas yra itin svarbūs vejapjovės priežiūros žingsniai.

Peilio priežiūra – galimų gedimų prevencijos ir vejos apsaugos dalis, šis žingsnis svarbus visoms vejapjovių grupėms. Reikia įvertinti vejapjovės peilio būklę – jis turi būti aštrus bei turėti tinkamą balansą (vienodą pusių svorį centro atžvilgiu). Kai peilis nepakankamai aštrus, žolė yra nupešama ir jos galiukai gelsta. Dėl pjovimo neaštriu peiliu, veja pradeda augti netolygiai ir tampa nevienodo aukščio.

Vejapjovių su vidaus degimo varikliais priežiūra yra sudėtingesnė, nes reikia ne tik prižiūrėti, kad jų peiliai būtų aštrūs, bet ir reikia savalaikiai keisti variklio alyvą, oro filtrą, pastoviai tikrinti alyvos lygį karteryje. Šiuos darbus galima atlikti patiems arba kreiptis į specializuotą techninio aptarnavimo centrą. Kalbant apie vejos traktorius, reikia paminėti, kad jie yra įmantrūs ir sudėtingi prietaisai: turi važiuoklę, elektros įrangą ir t.t., todėl jų sezoniniam įvertinimui rekomenduojama kreiptis į specialistus. O štai vejos robotams, teisingai juos paruošus darbui, sezono metu nereikia jokios priežiūros. Po sezono galima padaryti peilio ir sistemų įvertinimą, šią paslaugą pagal sudarytą sutartį dažnai teikia vejapjovės pardavėjas.

Benzininės vejapjovės išvalymas

Nupjautų žolių sultys gali skatinti koroziją, o prie po korpusu esančių detalių prilipusi žolė gali užkimšti įvairias mašinos detales. Specialistai paprastai drėgnos žolės pjauti nerekomenduoja, nes ji prilimpa prie vejapjovės kur kas lengviau ir ją yra sunkiau pašalinti.

Sausos žolės likučius nuo apatinės vejapjovės korpuso ertmės galima pašalinti šepečiu, mentele arba nupūsti oro kompresoriumi, šlapios žolės likučius iš korpuso reikia pašalinti vandens srove. Taip pat svarbu neužmiršti nuvalyti ir variklį, aušinimo briaunas, jos dažniausiai yra valomos stipriu kompresoriaus oro srautu arba minkštu šepečiu.

Benzininės vejapjovės peilio galandimas

Vejapjovės peilis yra nuimamas atjungus uždegimo žvakės laidą, pavertus vejapjovę ant šono arba stačiai. Prieš paverčiant vejapjovę, reikia išpilti visą alyvą, nes vartymas gali pakenkti keturtakčiam varikliui. Nuėmus peilį, jį užgaląsti galima galandimo staklėmis su abrazyviniu disku, kampiniu šlifuokliu arba dilde, prieš tai peilį įtvirtinus spaustuvuose. Galandimo kokybė yra tikrinama balansavimu, kai peilis užmaunamas ant ašies. Peilis pagaląstas puikiai jei jo pusiausvyra yra ideali.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip išvyti skruzdėles (10)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (13)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas (8)

Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.

Alpinariumo įrengimas: akmenys ir jų kompozicijos pagrindai (5)

Alpinariumas – nedidelė Alpių kalnų peizažo dalelė jūsų nuosavame sode. Šis akmenų sodas ypatingas tuo, kad jame jungiasi gyvoji ir negyvoji gamta ir drauge kuria harmoningą ir ramybe alsuojančią visumą. Alpinariumo įrengimas – kruopštumo ir žinių reikalaujantis darbas. Tad ką reikia žinoti apie šio sodo akmenis bei jų kompoziciją?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti? (1)

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Alpinariumo įrengimo pagrindai – nuo ko pradėti? (4)

Alpinariumas – sodo puošmena, kuria yra bandoma priartėti prie natūraliai gamtoje sukurto akmeningo kalnų peizažo. Tokio gėlyno įrengimas reikalauja tam tikrų žinių, pasiruošimo bei kruopštumo. Išmanant alpinariumo įrengimo pagrindus ir pasitelkus savo fantaziją, galima sukurti nedidelę nuosavo kiemo oazę, kuri taps tikru pasididžiavimu.

Vynmedžiai: 3 darbai vėlyvą pavasarį (10)

Vynmedžiai šiuo metų laiku pradeda busti iš žiemos miego: krauna pumpurus, augina ūglius. Šis metas taip pat yra puikiai tinkamas naujų sodinukų sodinimui. Pristatome 3 svarbius darbus, kurie vėlyvą pavasarį yra aktualūs vynuogių augintojams.

Kaip apsaugoti augalus nuo sugrįžusių šalnų? (1 dalis)

Sugrįžusios šalnos gali pridaryti nemažai problemų. Ir ne visi sodininkai iškart supranta šią tiesą. Kartais tenka mokytis iš savų klaidų, už kurias sumokame netekdami kai kurių augalų ir dalies savo būsimo derliaus. Tai jeigu norite ateityje išvengti panašių netikėtumų, išsiaiškinkime, kokią grėsmę kelia sugrįžusios šalnos ir kaip išvengti šios problemos, rašo 7dach.ru.

Svarbiausi vasario darbai sode, darže ir gėlyne (3)

Rūpestingi sodininkai ir išsiilgusieji žemės darbų jau varsto sodo ir daržo prekių parduotuvių duris. Vasario mėnesį galima pradėti sėti kai kurias gėles, daržoves – paprikas, pomidorus, baklažanus, porus, salierus. Be to, dabar pats laikas įsigyti sėklų pavasariui ir atlikti kitus paruošiamuosius darbus prieš didįjį darbymetį.