Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti?

 (2)
Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?
© Shutterstock

Vejapjovė – populiariausias vejos pjovimo prietaisas, kurį paprastai galima rasti visuose individualiuose namuose, kurių kieme yra žolės plotas. Šiandien rinkoje gausu įvairių vejapjovių, galima rinktis iš: klasikinių vejapjovių (savaeigių arba stumiamų), vejos traktorių bei vejos robotų. Vejapjovių priežiūros principai skiriasi priklausomai nuo turimos vejapjovės tipo, vienos jų reikalauja daugiau priežiūros, kitos mažiau.

Prevencija

Specialistai kalbėdami apie vejapjovių priežiūrą, sako, kad mūsų šalyje tokių įrenginių priežiūros kultūra nėra itin aukšto lygio – dažnai remontuojama tiktai tada, kai vejapjovės variklis neužsiveda, kai pavara neįsijungia, kai pažeidžiamas (deformuojamas) variklio alkūninio veleno pusašis ir pan., kitaip tariant – tada, kai jau nebeįmanoma darbuotis. Tačiau prevencinė apžiūra ir susidėvėjusių detalių pirmalaikis keitimas yra itin svarbūs vejapjovės priežiūros žingsniai.

Peilio priežiūra – galimų gedimų prevencijos ir vejos apsaugos dalis, šis žingsnis svarbus visoms vejapjovių grupėms. Reikia įvertinti vejapjovės peilio būklę – jis turi būti aštrus bei turėti tinkamą balansą (vienodą pusių svorį centro atžvilgiu). Kai peilis nepakankamai aštrus, žolė yra nupešama ir jos galiukai gelsta. Dėl pjovimo neaštriu peiliu, veja pradeda augti netolygiai ir tampa nevienodo aukščio.

Vejapjovių su vidaus degimo varikliais priežiūra yra sudėtingesnė, nes reikia ne tik prižiūrėti, kad jų peiliai būtų aštrūs, bet ir reikia savalaikiai keisti variklio alyvą, oro filtrą, pastoviai tikrinti alyvos lygį karteryje. Šiuos darbus galima atlikti patiems arba kreiptis į specializuotą techninio aptarnavimo centrą. Kalbant apie vejos traktorius, reikia paminėti, kad jie yra įmantrūs ir sudėtingi prietaisai: turi važiuoklę, elektros įrangą ir t.t., todėl jų sezoniniam įvertinimui rekomenduojama kreiptis į specialistus. O štai vejos robotams, teisingai juos paruošus darbui, sezono metu nereikia jokios priežiūros. Po sezono galima padaryti peilio ir sistemų įvertinimą, šią paslaugą pagal sudarytą sutartį dažnai teikia vejapjovės pardavėjas.

Benzininės vejapjovės išvalymas

Nupjautų žolių sultys gali skatinti koroziją, o prie po korpusu esančių detalių prilipusi žolė gali užkimšti įvairias mašinos detales. Specialistai paprastai drėgnos žolės pjauti nerekomenduoja, nes ji prilimpa prie vejapjovės kur kas lengviau ir ją yra sunkiau pašalinti.

Sausos žolės likučius nuo apatinės vejapjovės korpuso ertmės galima pašalinti šepečiu, mentele arba nupūsti oro kompresoriumi, šlapios žolės likučius iš korpuso reikia pašalinti vandens srove. Taip pat svarbu neužmiršti nuvalyti ir variklį, aušinimo briaunas, jos dažniausiai yra valomos stipriu kompresoriaus oro srautu arba minkštu šepečiu.

Benzininės vejapjovės peilio galandimas

Vejapjovės peilis yra nuimamas atjungus uždegimo žvakės laidą, pavertus vejapjovę ant šono arba stačiai. Prieš paverčiant vejapjovę, reikia išpilti visą alyvą, nes vartymas gali pakenkti keturtakčiam varikliui. Nuėmus peilį, jį užgaląsti galima galandimo staklėmis su abrazyviniu disku, kampiniu šlifuokliu arba dilde, prieš tai peilį įtvirtinus spaustuvuose. Galandimo kokybė yra tikrinama balansavimu, kai peilis užmaunamas ant ašies. Peilis pagaląstas puikiai jei jo pusiausvyra yra ideali.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?

Būdai, kaip panaudoti obuolių actą darže bei sode

Obuolių actas neabejotinai turi daug vertingų savybių. Jį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, bet ir buityje bei sode. Pristatome keletą šio natūralaus produkto panaudojimo būdų, kurie pravers sode bei darže.

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (4)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (21)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.