Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti?

 (2)
Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?
© Shutterstock

Vejapjovė – populiariausias vejos pjovimo prietaisas, kurį paprastai galima rasti visuose individualiuose namuose, kurių kieme yra žolės plotas. Šiandien rinkoje gausu įvairių vejapjovių, galima rinktis iš: klasikinių vejapjovių (savaeigių arba stumiamų), vejos traktorių bei vejos robotų. Vejapjovių priežiūros principai skiriasi priklausomai nuo turimos vejapjovės tipo, vienos jų reikalauja daugiau priežiūros, kitos mažiau.

Prevencija

Specialistai kalbėdami apie vejapjovių priežiūrą, sako, kad mūsų šalyje tokių įrenginių priežiūros kultūra nėra itin aukšto lygio – dažnai remontuojama tiktai tada, kai vejapjovės variklis neužsiveda, kai pavara neįsijungia, kai pažeidžiamas (deformuojamas) variklio alkūninio veleno pusašis ir pan., kitaip tariant – tada, kai jau nebeįmanoma darbuotis. Tačiau prevencinė apžiūra ir susidėvėjusių detalių pirmalaikis keitimas yra itin svarbūs vejapjovės priežiūros žingsniai.

Peilio priežiūra – galimų gedimų prevencijos ir vejos apsaugos dalis, šis žingsnis svarbus visoms vejapjovių grupėms. Reikia įvertinti vejapjovės peilio būklę – jis turi būti aštrus bei turėti tinkamą balansą (vienodą pusių svorį centro atžvilgiu). Kai peilis nepakankamai aštrus, žolė yra nupešama ir jos galiukai gelsta. Dėl pjovimo neaštriu peiliu, veja pradeda augti netolygiai ir tampa nevienodo aukščio.

Vejapjovių su vidaus degimo varikliais priežiūra yra sudėtingesnė, nes reikia ne tik prižiūrėti, kad jų peiliai būtų aštrūs, bet ir reikia savalaikiai keisti variklio alyvą, oro filtrą, pastoviai tikrinti alyvos lygį karteryje. Šiuos darbus galima atlikti patiems arba kreiptis į specializuotą techninio aptarnavimo centrą. Kalbant apie vejos traktorius, reikia paminėti, kad jie yra įmantrūs ir sudėtingi prietaisai: turi važiuoklę, elektros įrangą ir t.t., todėl jų sezoniniam įvertinimui rekomenduojama kreiptis į specialistus. O štai vejos robotams, teisingai juos paruošus darbui, sezono metu nereikia jokios priežiūros. Po sezono galima padaryti peilio ir sistemų įvertinimą, šią paslaugą pagal sudarytą sutartį dažnai teikia vejapjovės pardavėjas.

Benzininės vejapjovės išvalymas

Nupjautų žolių sultys gali skatinti koroziją, o prie po korpusu esančių detalių prilipusi žolė gali užkimšti įvairias mašinos detales. Specialistai paprastai drėgnos žolės pjauti nerekomenduoja, nes ji prilimpa prie vejapjovės kur kas lengviau ir ją yra sunkiau pašalinti.

Sausos žolės likučius nuo apatinės vejapjovės korpuso ertmės galima pašalinti šepečiu, mentele arba nupūsti oro kompresoriumi, šlapios žolės likučius iš korpuso reikia pašalinti vandens srove. Taip pat svarbu neužmiršti nuvalyti ir variklį, aušinimo briaunas, jos dažniausiai yra valomos stipriu kompresoriaus oro srautu arba minkštu šepečiu.

Benzininės vejapjovės peilio galandimas

Vejapjovės peilis yra nuimamas atjungus uždegimo žvakės laidą, pavertus vejapjovę ant šono arba stačiai. Prieš paverčiant vejapjovę, reikia išpilti visą alyvą, nes vartymas gali pakenkti keturtakčiam varikliui. Nuėmus peilį, jį užgaląsti galima galandimo staklėmis su abrazyviniu disku, kampiniu šlifuokliu arba dilde, prieš tai peilį įtvirtinus spaustuvuose. Galandimo kokybė yra tikrinama balansavimu, kai peilis užmaunamas ant ašies. Peilis pagaląstas puikiai jei jo pusiausvyra yra ideali.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėlcšalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo, taip pat nuo drėgmės pertekliaus po danga ir t.t.. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?

Kokie sodo darbai laukia šį mėnesį?

Spalio mėnuo sodininkams – ganėtinai intensyvus laikas. Laukia tokie darbai, kaip: vaismedžių sodinimas, vynuogių genėjimas, lapų grėbimas ir t.t.. Tad kokie yra patys svarbiausi spalio darbai sode?

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?