Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode?

 (1)
Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.
© Shutterstock

Vasario darbai sode

Vasarį vis aukščiau bekylanti saulė primena apie artėjantį pavasarį. Dienomis dažniau išlendantys saulės spinduliai ima kaitinti medžių kamienus, o saulei nusileidus temperatūra ryškiai sumažėja ir juos ima „gnaibyti“ šaltukas. Tokie temperatūros svyravimai nėra itin palankūs neaprištiems medžiams. Jeigu nenubalinote medžių rudenį, tai galite padaryti šiltesnę vasario dieną. Balinimo tikslas yra apsaugoti vaismedžių žievę nuo plyšimo, kuri dieną įšyla nuo saulės spindulių, o naktį traukiasi nuo šalčio. To nepadarius, į atsivėrusias žaizdas gali patekti ligų sukėlėjai. Medelius galima balinti kalkėmis sumaišytomis su silikatiniais klijais, ūkiško muilo drožlėmis, arba galima naudoti vandens emulsinius dažus, atskiestus 6–8 kartus. Svarbu atminti, kad pavasarinis balinimas (balandžio – gegužės mėnesiais) yra daugiau dekoratyvinis, tad jei norite, kad jis apsaugotų medžių žievę, tai padaryti reikia dabar.

Jei artėjantį pavasarį ketinate skiepyti medelius, skiepūglius pjauti reikia jau žiemą. Vasario mėnesį nugramdykite seną sutrūkinėjusią vaismedžių žievę, kurioje žiemoja kenkėjai. Vasario pabaigoje–kovo pradžioje, galima pradėti skiepyti kaulavaisius (vyšnias, trešnes, slyvas, abrikosus, persikus), o vėliau sėklavaisius (obelis, kriaušes).

Vasaris taip pat yra tinkamas medžių genėjimui. Jei nenudirbote šio darbo rudenį, galite, sulaukę tinkamos (t. y. ne žemesnės nei -5°C) temperatūros, tai padaryti dabar. Vasarį, atšilus orams, taip pat galima genėti vaiskrūmius. Reikia pašalinti visas į vainiko vidų augančias, sužalotas, ligotas šakas ir ūglius. Baigus genėjimą, nuopjovas rekomenduojama patepti sodo tepalu arba aliejiniais dažais, kad apsaugotumėte jas nuo kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Jeigu gyvenate netoli miško, dalį nupjautų šakų galite palikti ant žemės – smarkiai pasnigus kiškiai jas grauš pirmiausia.

Šį mėnesį taip pat vis dar reikia rūpintis žiemoti pasilikusiais sodo paukšteliais. Pirmenybę rekomenduojama teikti zylėms, beje, joms nebūtina kalti lesyklėlių, užtenka pakabinti ant virvutės bryzelį nesūdytų lašinių. Taip pat svarbu atminti, kad per šalčius negalima į lesyklėles berti duonos ar pyrago trupinių, netinka ir trupintos bulvės bei sūdyti produktai.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode?
© Shutterstock

Vasario darbai darže

Kadangi vasaris – paskutinis žiemos mėnuo, tai yra tinkamiausias metas suplanuoti būsimą daržą. Planuojant jokiu būdu neužmirškite pagrindinių sėjomainos principų, nes daržovės, kelis metus iš eilės augdamos toje pačioje vietoje, kasmet duoda vis mažesnį derlių. Daržo planą yra patogu nusibraižyti popieriaus lape. Kai turėsite planą, apskaičiuokite kiekvienai daržo­vei skirtą plotą ir kiek jam ap­sėti reikia sėklų, tada ateis metas užsiimti sėklų pirkimu. Beje, pirkdami neužmirškite pasižiūrėti, ar sėklos yra nesenos, nes daugelis jų neilgai išlieka daigios.

Vasario pradžioje galima sodinti paprikas (jas sėjame į dėžutes ir laikome kambaryje arba sėjame šildomuose šiltnamiuose). Antroji mėnesio pusė tinka pomidorų sodinimui (priklausomai nuo veislės, pomidorai gali būti sodinami iki pat balandžio mėnesio). Vasario pabaigoje šiltnamiuose taip pat galima pasisėti ridikėlių, salotų, špinatų, bet visada patariama per daug neskubėti ir nepradėti sėti per anksti, nes per anksti pasėjus, daigeliai bus reiklesni ir derlius gali būti menkesnis.

Jeigu nėra šalčių ir sniego, vasarį dirvą galima apibarstyti kalkėmis arba medžio pelenais ir grėbliu juos įterpti į dirvą. Šios medžiagos yra natūralus šarmas, kuris neutralizuoja dirvos rūgštingumą. Kad dirva greičiau įšiltų į ją galima įterpti durpių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.