Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį

 (1)
Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.
© Shutterstock

Kokius vaismedžius tinka sodinti rudenį?

„Sodaitytės medelyno“ savininkė Danutė Manarkienė sako, kad tiek rudenį, tiek pavasarį, galima sodinti visus vaismedžius, bet ruduo yra palankesnis metas sėklavaisiams, dėl jų geresnio ištvermingumo. Ištvermingiausios yra obelys. Kaulavaisiai (slyvos, vyšnios, trešnės) ir lepesnių veislių kriaušės yra jautresni šalčiui, todėl juos sodinant rudenį, nereikėtų sodinimo suvėlinti, kad prieš šalčius jie dar spėtų gerai įsišaknyti. Mažiau rizikuojama, sodinant pavasarį, bet tuomet gali kilti kitos problemos: kaulavaisiai anksti sprogsta, tad negalima suvėlinti sodinimo, o dirva greit sausėja – tenka papildomai laistyti.

Jei sodo augalai auginti konteineriuose (vazonuose) – juos visus galima sodinti bet kada: tiek vasarą per karščius, tiek vėliau rudenį. Augalai persikelia su visu žemės gniužulu, tad labai palengvėja jų įsitvirtinimas naujoje vietoje.

Ekspertė sako, kad svarbiausia yra pasirinkti sveiką, žvalų, tinkamos veislės sodinuką su geromis, nenudžiovintomis šaknimis. Jei kyla įtarimas, kad vaismedis yra padžiuvęs, porai valandų jį reikia įmerkti į vandenį.

Beje, užmirkstanti, drėgna sodo vieta – netinkama sodinimui. Tokioje vietoje žus vyšnios, trešnės ir kriaušės, nes jos nepakelia drėgmės pertekliaus. Kantriausios yra obelys, bet laikui bėgant, sodas gali susirgti vėžiu.

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį
© Shutterstock

Kaip tinkamai paruošti sodinimo vietą medeliams?

D. Manarkienė teigia, kad individualus sodas savo dydžiu ir struktūra skirsis nuo didelio verslinio sodo. Bet kokiu atveju, pirmiausia pasirinkta sodo vieta yra kultūrinama, nurenkami akmenys, išnaikinami nereikalingi krūmai, kelmai, išlyginamas paviršius. Patręšiama, suariama, iškultivuojama. Ekspertė pabrėžia, kad negalima vienu metu ir tręšti ir kalkinti. Jokios trąšos (organinės ar mineralinės) su kalkėmis nemaišomos.

Jei prie namų yra jau įruoštą veją, kurioje bus sodinama, tiesiog reikia pasiplanuoti, kaip bus išdėstytos vaismedžių eiles. Rekomenduojama sodinukų eiles išdėstyti šiaurės – pietų kryptimi. Taip ir sodinama, pavyzdžiui: eilutė obelų, eilutė vyšnių, eilutė slyvų. Idealu, jei eilutėje augalai išdėstomi pagal ūgį: priekyje, t.y. nuo pietų pusės yra išdėstomi žemesni augalai, einant į šiaurę – ūgis didėja. Taip gaunamas geriausias apšviestumas.

Dažnai klausiama: „O kokio didumo ir gilumo duobę kasti?“. Atsakymas paprastas: neperdidelę ir nepermažą. Duobėje turi laisvai pasiskleisti augalo šaknys ir augalas turi atsidurti jam reikiamam gylyje. Jokiu būdu negalima šaknų užlenkti, užsukti. Jeigu kažkuri šaknies dalis labai ilga, nutįsusi, ją reikia nutrumpinti, nukirpti, bet neužsukti duobėje.

Blogiau paruoštoje dirvoje kasamos didesnės duobės, bet per daug didelės – irgi blogai. Gaunasi taip vadinamasis „vazono efektas“: augalas maitinasi iš to, kas jam pridėta ir visai nesistengia maisto ieškoti aplinkoje. Pirmus metus auga vešliai, gražiai žaliuoja, o paskui staiga nustoja ir gali net sunykti. Iškasus tokį augalą, galima pamatyti, kad jo šaknys už „vazono“ ribų neišėję.

Paskaičiuota, kad medeliams dažniausiai tenka iškasti 0,7 – 0,8 m skersmens ir maždaug 0,6 – 0,8 m gylio duobes. Jei šaknys labai didelės (pvz. slyvų), gali prireikti ir metrinės ar net didesnės duobės. Duobės didumą lemia šaknys.

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį
© Shutterstock

Kaip iškasus duobę vykstą pats sodinimo procesas?

E-medelyno „Vitaflora.lt“ vadovas Eugenijus Popovas pateikia keletą patarimų, kaip tinkamai sodinti medelius į iškastą duobę. Specialistas sako, kad jei būtina pakeisti dirvožemio pH, duobės dugne reikia įterpti ir įmaišyti kalkes (jei norite jį pakelti) ar sierą (jei norite jį sumažinti). Kalkės ir siera tirpsta lėtai, todėl duobės dugne jos veiks geriau nei paviršiuje. Nedėkite į sodinimo duobę trąšų ar mėšlo, nes galite nudeginti šaknis. Nedėkite daug durpių į sodinimo žemę. Jei dirvožemis labai prastas, jūs galite iškasti gilesnę duobę, įterpti gilesniuose dirvos sluoksniuose organinių medžiagų (komposto, perpuvusio mėšlo, kaulamilčių), stipriai suplūkti, tuomet užpilti dar šiek tiek žemių ir tuomet sodinti. Jei sodinate į smėlį, išvežkite didesnę dalį smėlio iš duobės dugno, atvežkite velėninės žemės, tolygiai įmaišykite šiek tiek perpuvusių lapų komposto ir kaulamilčių.

Duobės dugnas neturi būti plokščias, jis turi siaurėti gilyn. Papurenkite duobės šonus kastuvu, duobės dugne suformuokite kauburį, užtupdykite ant jo šaknis, tolygiai jas paskleiskite, augalas turi būti truputį aukščiau nei augo medelyne (foto dešinėje). Užpilkite žemių ant šaknų, pirštais įterpkite žemę tarp jų, kad šaknys nesusiplaktų krūvon ir kad neliktų oro tarpų. Vis pabaksnokite augalą į dubės dugną, kad lengviau pasiskirstytų žemė ir augalas atsidurtų reikiamoje pozicijoje. Kai užpildėte duobę, suformuokite aplink duobės kraštus sukeltos žemės žiedą, kad laistant neprabėgtų vanduo. Atsitraukite, pasižiūrėkite ar pasodinote tiesiai. Tuomet aštriu sekatoriumi pašalinkite visas negyvas, nesveikas ir susikryžiavusias šakas. Rudenį gali būti atliekami tik smulkūs genėjimo darbai, storesnes šakas genime pavasarį.

Apsaugokite augalą atitverdami jį nuo graužikų ir laukinių žvėrių.

Pamulčiuokite dirvos paviršių smulkinta medžių žieve, ji padeda išlaikyti drėgmę, palengvina ravėjimą, praturtina dirvą. Prispauskite mulčių prie žemės. Pasodintas augalas turi būti gausiai palaistytas, ir pirmaisiais augimo metais, jei nėra lietaus, jis turi būti kartą per savaitę palaistomas. Jei jūsų sklype yra vėjuota, augalas turi būti pritvirtintas prie atramos (-ų), kol šaknys po žeme užaugs ir jis visiškai įsitvirtins. Žemaūgių poskiepių medeliai visą gyvenimą turi būti saugiai pririšti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.