Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas

 (8)
Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.
© Shutterstock

Kada genėti vaismedžius?

Visų pirma, reikia pradėti nuo to, kad yra išskiriami du genėjimo laikotarpiai: žiemos ir vasaros genėjimo laikotarpis. Dažniausiai pradedama genėti ne vegetacijos metu, žiemos laikotarpiu. Kai kuriuos vaismedžius, rekomenduojama pradėti genėti po šalčių – kovo, balandžio mėnesiais. Patyrę sodininkai vaismedžius, pavyzdžiui, obelis, genėti pradeda jau žiemą, tačiau specialistai mažiau patyrusiems sodininkams pataria šia veikla užsiimti pavasarį. Agronomai sako, kad visus vaismedžius galima genėti iki pat žydėjimo ir net žydinčius. Jei genėjimą tenka pradėti anksti, pradedama nuo ištvermingiausių veislių obelų – Mekintošo ir iš jo kilusių veislių. Po to genimos jautresnės obelys, o pabaigoje – kriaušės, slyvos ir vyšnios.

Genėjimas yra galimas ir vasaros laikotarpio metu (vasarą jis yra vykdomas nuo birželio mėnesio iki rugsėjo). Užsiimant vaismedžių formavimu vasaros metu, dažniausiai yra taikomas prancūzų sodininko Loreto metodas. Šis metodas yra paremtas nuolatiniu ūglių pinciravimu. Pinciravimu yra siekiama sustabdyti jų augimą ir paversti juos mažosiomis vaisinėmis šakelėmis. Svarbu pabrėžti, kad genėjimas vasarą labiau stabdo vaismedžių augimą, negu genėjimas žiemą, tad jeigu reikia susilpninti vaismedžių augimą tankiai susodintuose soduose, vasara yra tam geriausias metas. Intensyviuose vaismedžių soduose dažnai yra genima šiuo laikotarpiu, kad pagerėtų vaisių spalva.

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas
© Shutterstock

Kokie įrankiai yra reikalingi genėjimui?

Kad būtu galima tvarkingai ir teisingai atlikti vaismedžių genėjimą, be tinkamai parinkto laikotarpio, labai svarbūs yra darbo įrankiai. Išskiriami trys pagrindiniai genėjimui skirti įrankiai: sodo žirklės, genėjimo peilis bei sodininko pjūklas.

Sodo žirklės. Sodo žirklės, kartai dar vadinamos genėtuvais, yra skirstomos į dvi rūšis: nedideles, viena ranka valdomas žirkles (vadinamas sekatoriumi) bei didesnes, dviem rankomis valdomas žirkles. Taip pat reikia paminėti, kad sodo žirklių ašmenys būna dviejų rūšių: prasilenkiantys bei atraminiai. Pasirinkus žirkles su prasilenkiančiais ašmenimis, genėjant dalyvauja tiek viršutiniai, tiek apatiniai ašmenys, o pasirinkus žirkles su atraminiais ašmenimis, procese apatinis peilis veikia kaip atrama, o viršutinis pjauna medžiagą. Sekatorius yra naudojamas smulkiems darbams, jį tinka naudoti genint mažas šakeles. Jis gali įveikti šakas, kurių storis yra iki 2 cm. Dviem rankomis valdomos žirklės yra tvirtesnės, jos reikalingos didesnėms šakoms genėti (iki 5 cm).

Genėjimo peilis. Genėjimo peilis, nuo paprasto kišeninio peilio, skiriasi savo ašmenimis, kurie yra lenktos formos. Būtent dėl tokios formos, šiuo peiliu galima lengvai ir efektyviai genėti medžius ir krūmus. Specialistai jį rekomenduoja naudoti medžių skiepijimui, nes juo naudotis yra lengva ir patogu.

Sodininko pjūklas. Sodininko pjūklas yra skirtas storiausių šakų genėjimui, kurių neįveikia sodo žirklės. Šie pjūklai, lyginant juos su įprastais medienos pjūklais, yra mažesni ir lengvesni. Pastarosios savybės yra svarbios todėl, kad sodininko pjūklas yra laikomas viena ranka. Tokio pjūklo dantukai yra tankūs, dėl patogumo ašmenys dažnai būna šiek tiek lenktos formos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (7)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (10)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas (8)

Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.

Alpinariumo įrengimas: akmenys ir jų kompozicijos pagrindai (5)

Alpinariumas – nedidelė Alpių kalnų peizažo dalelė jūsų nuosavame sode. Šis akmenų sodas ypatingas tuo, kad jame jungiasi gyvoji ir negyvoji gamta ir drauge kuria harmoningą ir ramybe alsuojančią visumą. Alpinariumo įrengimas – kruopštumo ir žinių reikalaujantis darbas. Tad ką reikia žinoti apie šio sodo akmenis bei jų kompoziciją?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti? (1)

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Alpinariumo įrengimo pagrindai – nuo ko pradėti? (4)

Alpinariumas – sodo puošmena, kuria yra bandoma priartėti prie natūraliai gamtoje sukurto akmeningo kalnų peizažo. Tokio gėlyno įrengimas reikalauja tam tikrų žinių, pasiruošimo bei kruopštumo. Išmanant alpinariumo įrengimo pagrindus ir pasitelkus savo fantaziją, galima sukurti nedidelę nuosavo kiemo oazę, kuri taps tikru pasididžiavimu.

Vynmedžiai: 3 darbai vėlyvą pavasarį (10)

Vynmedžiai šiuo metų laiku pradeda busti iš žiemos miego: krauna pumpurus, augina ūglius. Šis metas taip pat yra puikiai tinkamas naujų sodinukų sodinimui. Pristatome 3 svarbius darbus, kurie vėlyvą pavasarį yra aktualūs vynuogių augintojams.

Kaip apsaugoti augalus nuo sugrįžusių šalnų? (1 dalis)

Sugrįžusios šalnos gali pridaryti nemažai problemų. Ir ne visi sodininkai iškart supranta šią tiesą. Kartais tenka mokytis iš savų klaidų, už kurias sumokame netekdami kai kurių augalų ir dalies savo būsimo derliaus. Tai jeigu norite ateityje išvengti panašių netikėtumų, išsiaiškinkime, kokią grėsmę kelia sugrįžusios šalnos ir kaip išvengti šios problemos, rašo 7dach.ru.

Svarbiausi vasario darbai sode, darže ir gėlyne (3)

Rūpestingi sodininkai ir išsiilgusieji žemės darbų jau varsto sodo ir daržo prekių parduotuvių duris. Vasario mėnesį galima pradėti sėti kai kurias gėles, daržoves – paprikas, pomidorus, baklažanus, porus, salierus. Be to, dabar pats laikas įsigyti sėklų pavasariui ir atlikti kitus paruošiamuosius darbus prieš didįjį darbymetį.

Kaip paruošti vaismedžius, kad jie ištvertų žiemą?

Kokie bus gruodžio, sausio ir vasario mėnesiai? Drėgni ir šilti, o gal žvarbūs? Orų prognozėmis, kaip žinia, visiškai pasitikėti neverta, todėl geriau nerizikuoti ir tinkamai pasiruošti bet kokioms oro sąlygoms.

Kiaušinių lukštai augalams: ar verta juos rinkti per žiemą (13)

Kiaušinių lukštų galima daug prikaupti per žiemą, ypač ruošiantis šventėms, bet kur juos panaudoti? Jei turite savo kiemą ar sodybą, kiaušinių lukštai pravers ne tik norint pagerinti dirvožemį, bet ir kovojant su sraigėmis. Panagrinėkime, kiek naudos gali būti augalams ir, ar verta lukštus rinkti jau nuo dabar.

Kur ir kaip žiemą laikyti sodo techniką ir įrankius (6)

Kur ir kaip laikyti sodo techniką ir inventorių – vienas iš aktualiausių klausimų artėjant žiemos sezonui. Iš pradžių įrankius nuvalome, paskui jie keliauja į namą, rūsį ar garažą. Tačiau tai svarbu atlikti teisingai, nes tik tinkamai laikydami įrankius žiemą galėsime ilgai jais džiaugtis.

Priemonės, padėsiančios pagerinti grunto savybes (3)

Priemone gruntui gerinti gali būti vadinama bet kokia medžiaga, kurios dedama į gruntą su tikslu pagerinti jo fizines savybes. Priklausomai nuo dirvos būklės, galima naudoti vieną ar kelias grunto gerinimo priemones.