Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas

 (8)
Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.
© Shutterstock

Kada genėti vaismedžius?

Visų pirma, reikia pradėti nuo to, kad yra išskiriami du genėjimo laikotarpiai: žiemos ir vasaros genėjimo laikotarpis. Dažniausiai pradedama genėti ne vegetacijos metu, žiemos laikotarpiu. Kai kuriuos vaismedžius, rekomenduojama pradėti genėti po šalčių – kovo, balandžio mėnesiais. Patyrę sodininkai vaismedžius, pavyzdžiui, obelis, genėti pradeda jau žiemą, tačiau specialistai mažiau patyrusiems sodininkams pataria šia veikla užsiimti pavasarį. Agronomai sako, kad visus vaismedžius galima genėti iki pat žydėjimo ir net žydinčius. Jei genėjimą tenka pradėti anksti, pradedama nuo ištvermingiausių veislių obelų – Mekintošo ir iš jo kilusių veislių. Po to genimos jautresnės obelys, o pabaigoje – kriaušės, slyvos ir vyšnios.

Genėjimas yra galimas ir vasaros laikotarpio metu (vasarą jis yra vykdomas nuo birželio mėnesio iki rugsėjo). Užsiimant vaismedžių formavimu vasaros metu, dažniausiai yra taikomas prancūzų sodininko Loreto metodas. Šis metodas yra paremtas nuolatiniu ūglių pinciravimu. Pinciravimu yra siekiama sustabdyti jų augimą ir paversti juos mažosiomis vaisinėmis šakelėmis. Svarbu pabrėžti, kad genėjimas vasarą labiau stabdo vaismedžių augimą, negu genėjimas žiemą, tad jeigu reikia susilpninti vaismedžių augimą tankiai susodintuose soduose, vasara yra tam geriausias metas. Intensyviuose vaismedžių soduose dažnai yra genima šiuo laikotarpiu, kad pagerėtų vaisių spalva.

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas
© Shutterstock

Kokie įrankiai yra reikalingi genėjimui?

Kad būtu galima tvarkingai ir teisingai atlikti vaismedžių genėjimą, be tinkamai parinkto laikotarpio, labai svarbūs yra darbo įrankiai. Išskiriami trys pagrindiniai genėjimui skirti įrankiai: sodo žirklės, genėjimo peilis bei sodininko pjūklas.

Sodo žirklės. Sodo žirklės, kartai dar vadinamos genėtuvais, yra skirstomos į dvi rūšis: nedideles, viena ranka valdomas žirkles (vadinamas sekatoriumi) bei didesnes, dviem rankomis valdomas žirkles. Taip pat reikia paminėti, kad sodo žirklių ašmenys būna dviejų rūšių: prasilenkiantys bei atraminiai. Pasirinkus žirkles su prasilenkiančiais ašmenimis, genėjant dalyvauja tiek viršutiniai, tiek apatiniai ašmenys, o pasirinkus žirkles su atraminiais ašmenimis, procese apatinis peilis veikia kaip atrama, o viršutinis pjauna medžiagą. Sekatorius yra naudojamas smulkiems darbams, jį tinka naudoti genint mažas šakeles. Jis gali įveikti šakas, kurių storis yra iki 2 cm. Dviem rankomis valdomos žirklės yra tvirtesnės, jos reikalingos didesnėms šakoms genėti (iki 5 cm).

Genėjimo peilis. Genėjimo peilis, nuo paprasto kišeninio peilio, skiriasi savo ašmenimis, kurie yra lenktos formos. Būtent dėl tokios formos, šiuo peiliu galima lengvai ir efektyviai genėti medžius ir krūmus. Specialistai jį rekomenduoja naudoti medžių skiepijimui, nes juo naudotis yra lengva ir patogu.

Sodininko pjūklas. Sodininko pjūklas yra skirtas storiausių šakų genėjimui, kurių neįveikia sodo žirklės. Šie pjūklai, lyginant juos su įprastais medienos pjūklais, yra mažesni ir lengvesni. Pastarosios savybės yra svarbios todėl, kad sodininko pjūklas yra laikomas viena ranka. Tokio pjūklo dantukai yra tankūs, dėl patogumo ašmenys dažnai būna šiek tiek lenktos formos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.