Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai

Spygliuočius galima sodinti sulaukus dirvožemio atšilimo iki pat rudens. Pušys, tujos, eglės ir kiti medeliai papuoš ir paįvairins jūsų sklypą, be to, spygliuočiai dažniausiai nereiklūs, todėl didelių problemų su jais neturėsite. Sodinimo eigą aptaria želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.
Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Kada sodinti spygliuočius

Persodinant augalus, šiek tiek pažeidžiamos šaknys, sutrinka jų maitinimasis, nuo to priklauso, ar gerai ir greitai prigis augalas. Žiemą galime pavadinti augalų miego metu, nes tuo metu šaknys negali intensyviai maitintis, kaip pavasarį ar vasarą. Tačiau ir žiemos saulė augalą veikia, nes išgarina iš jo dalį drėgmės. Štai čia ir slypi svarbiausios priežastys, kodėl rudenį lapuočius ir spygliuočius derėtų sodinti skirtingu metu.

Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Kol lapuočiai su lapais, jiems reikalingos maisto medžiagos ir drėgmė. Rudenį numetę lapus, augalai pereina į poilsio režimą, tad vandens jiems reikia minimaliai. Žiemos pabaigoje, suaktyvėjus saulei, augalai išgarina nedaug vandens, nes lapų jie neturi. Todėl verta lapuočius sodinti jau numetusius lapus, kad ramiai peržiemotų, o įsišaknytų atšilus pavasarį.

Spygliuočiai žaliuoja ir žiemą, todėl jei saulė išgarina drėgmę per spyglius, augalui telieka drėgmę kompensuoti siurbiant šaknimis. Todėl šaknys jau turi būti tvirtos, įsišaknijusios, prieš žiemą gerai palaistytos. Tam spygliuočius sodiname dar rugsėjį arba spalio pradžioje, kad spėtų įsišaknyti ir pasiruošti žiemai.

Atvira ar uždara šaknų sistema

Sodinukai parduodami su atvira arba uždara šaknų sistema. Atvira šaknų sistema – kai išauginta tiesiog grunte, iškasta ir paruošta sodinimui. Kadangi iškasant pažeidžiamos šaknys, labai svarbus persodinimo laikas.

Uždara šaknų sistema – kai išauginta specialiai vazonuose (vad. konteineriuose). Taip auginant, šaknys nenukertamos, nenumarinamos perkeliant, ilgai laikant ar transportuojant. Todėl augalus su uždara šaknų sistema galima sodinti iš esmės bet kada šiltuoju laikotarpiu.

Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Kaip atpažinti, ar augalas augintas vazonėlyje, ar tiesiog iškastas ir ten perkeltas? Jei uždara šaknų sistema, išėmus augalą, kartu išimta visa žemių ir šaknų masė išlaiko vazonėlio formą. Jei šaknų labai daug, jos susiraizgiusios ir žemių beveik nematyti, vadinasi, vazonėlyje buvo auginta per ilgai, jau turėjo būti perkelta į didesnį. Kad žemės išlaikytų vazonėlio formą, turi būti auginta jame mažiausiai vienerius metus.

Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Jei, išėmus augalą, žemės iškart subyra ir krenta į šonus, vadinasi, augalas augintas grunte ir tik pardavimui įkeltas į vazoną. Tokio ilgai nelaikykite ir sodinkite tuoj pat.

Šaknų įvertinimas

Apžiūrėkite šaknis. Augalas maitinasi ne didžiosiomis šaknimis, o smulkiomis baltomis šaknelėmis (šakniaplaukiais). Būtent jos siurbia vandenį ir maisto medžiagas iš dirvos. Jei radote tokių šaknelių, turite puikių galimybių sėkmingai persodinti augalą.

Augalai draugauja su įvairiais grybais – tik ne visada juos galime pamatyti plika akimi. Tačiau pirkdami pušis, ypač uždaros šaknų sistemos, nenustebkite pamatę grybiena padengtas šaknis. Tai ne pelėsis, kaip galima pamanyti. Ši grybiena – sveikos pušelės požymis.

Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Pirkdami augalus atvira šaknų sistema, įvertinkite ne tik kamieną, stiebą ar šakas, normalu paprašyti pardavėjo parodyti ir šaknis, pasinaudokite tuo.

Spygliuočių sodinimas

Duobė spygliuočiams paruošiama nemaža – užaugusio medžio ar krūmo lajos aukštis ir plotis atitinka ir šaknų užimamą tūrį. Nors dabar augalėlis dar mažas, paruoškite duobę tokio dydžio, kad jos užtektų ir jau brandžiam augalui. Pušims ypač derlingos žemės nereikia, todėl užteks, jei duobėje įmaišysite komposto.

Suraskite šaknies kaklelį – šaknies viršutinės dalies sustorėjimą, kuris pereina į žievę. Jei pirkote augalą su uždara šaknų sistema, gali tekti nuimti net 3-5 cm viršutinio sluoksnio žemių. Sodinkite taip, kad šaknies kaklelis būtų truputį virš grunto, tarkim 2 cm. Geriau pasodinti šiek tiek per aukštai negu per giliai, kalbant ne tik apie pušis, bet ir apie daugelį kitų augalų. Jei jau anksčiau pasodinote ir augalai skursta, apžiūrėkite, ar ne per giliai šaknies kaklelis – gal jau esate padarę šią klaidą. I. Auželienė kursuose „Modernus sodas ir daržas“ pataria skersai duobės permesti lentą arba tiesiog kastuvo kotą – tada matysite, kokiame aukštyje sodinate augalą ir galėsite iškart pasikoreguoti.

Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai
© Shutterstock nuotr.

Baigiamieji darbai

Pasodinus pušelę ar kitą spygliuotį, žemes sutrypkite - ne prie pat šaknų, o aplink. Dosniai palaistykite, jei žemių labai sukrito, jų papildykite ir tada apmulčiuokite. Mulčias reikalingas, kad išlaikytų drėgmę ir sukurtų tinkamą terpę naudingiems mikroorganizmams gyvuoti. Net jei sodinate ne miško augalus, o dekoratyvinius medelius ar krūmus, turime imituoti miško paklotę, kad augalas gerai jaustųsi ir puikiai augtų. Jei nemulčiuojate, sodinkite įvairius kiliminius augalus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.