Specialistai apie šiltnamio priežiūrą žiemą

 (2)
Nors didelė dalis daržininkų žiemą šiltnamiuose neaugina nieko, tai nebūtinai reiškia, kad apie šį statinį šaltuoju metų laikų reikėtų pamiršti. Jei vasarą priežiūros reikalauja tik viduje esantys augalai, žiemai kartu su savimi atsinešus sniegą ir stiprius vėjus, derėtų atkreipti dėmesį į pačią šiltnamio konstrukciją. Priklausomai nuo šiltnamio tipo, jums gali užtekti tik paruošti statinį žiemojimui ir ramiai laukti pavasario, arba nuolat stebėti, kad ant viršaus nesusikauptų per daug sniego. Kaip prižiūrėti šiltnamius žiemą, pasakoja ekspertai.
Specialistai apie šiltnamio priežiūrą žiemą
© Shutterstock nuotr.

Pagrindinė grėsmė jūsų šiltnamiui yra ant stogo viršaus susikaupęs sniegas. Mažiausiai ši problema rūpės žmonėms, pasirinkusiems arkinius, o ne stačiakampio konstrukcijos šiltnamius. Nuo arkinių šiltnamių, dėl konstrukcijos ypatybių, sniegas dažniausiai nušliuožia iškart arba užsilaiko sąlyginai trumpai. „Toks pasirinkimas yra greičiau skonio reikalas – žmonės renkasi stačiakampius šiltnamius, nes jie tiesiog atrodo gražiau, galbūt norima šiltnamio su kvadratiniu stogeliu – priežasčių gali būti daugybė. Tačiau reikia prisiminti, kad jeigu stogas kvadratinis, tuomet jį reikės dažnai valyti nuo sniego. Jeigu statinio karkasas silpnesnis, reikėtų nukasti ir šonuose sukritusį sniegą, nes kai jis tampa šlapias, o taip dažniausiai atsitinka pavasarį, būna, kad karkasą netgi sulanksto. Yra tekę matyti iš viršaus ir iš šonų suspaustą šiltnamį. O tokiu atveju, kai šiltnamis sulankstomas, vargu ar ką pakeisi, nebent patį šiltnamį, arba jeigu įmanoma, kelias detales“, – pasakoja šiltnamiais prekiaujančios UAB „Samana Plius“ atstovė Erika Rinkevičienė.

Šiltnamiams taip pat svarbu ne tik konstrukcija, tačiau ir danga. Jie tradiciškai dengiami polietilenine plėvele, stiklu arba polikarbonatine danga. Vis dėlto, didelių priežiūros skirtumų, lyginant šiltnamius su skirtingomis dangomis praktiškai nėra, teigia polikarbonatinius šiltnamius gaminančios įmonės UAB „Meistro kodas“ atstovas Marius Stanionis. „Polietileniniams šiltnamiams, priklausomai nuo naudojamos plėvelės storio, praktiškai kas 2-3 metus reikia pakeisti dangą. Dažnai taupydami žmonės renkasi ploniausią, kuri paprastai būna pigiausia, plėvelę, ją prastai įtempia ant karkaso. Žiemą tokia plėvelė įdumba, ant jos prikrenta daug sniego – dažniausiai sniego svorio karkasas neatlaiko ir šiltnamį kito sezono metu reikia iš naujo perstatyti. Tokia plėvelė keičiama kas metai. Tai kainuoja ir laiką, ir pinigus“, – teigia pašnekovas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Skubėkite apsaugoti vaismedžius nuo šalčio
Orchidėjų ligos: kaip jų išvengti
Šildymo problemos: trumpas sprendimų gidas

Jis pažymi, kad tinkamas plėvelės įtempimas šiuo atveju yra itin svarbus. „Sniegas ant polietileninine danga dengto šiltnamio stogo užsilaiko tuo atveju, jei danga neįtempta, arba priklausomai nuo konstrukcijos ypatumų. Ant šlaitinio – namelio tipo – šiltnamio stogo sniegas dažniausiai užsilaiko ties sienos ir stogo sankirta – tokios formos dažniausiai būna stikliniai šiltnamiai. Tokiais atvejais susikaupusį sniegą būtina valyti. Kitu atveju atsiranda rizika, kad karkasas neatlaikys sniego apkrovų“, – teigia M. Stanionis.

Vis dėlto, pašnekovas pastebi, kad sniegas yra tiesiog linkęs lipti prie dangų. „Ypatingai kimba šlapias sniegas. Esant ekstremalioms sąlygoms, kuomet per trumpą laiko trapą iškrenta daug sniego, didesnę nei 20 cm storio sniego dangą privaloma valyti“, – pasakoja pašnekovas.

Sniego valymui nuo paviršių, ypatingų reikalavimų nėra. Vienintelis patarimas – tai reikia daryti atsargiai, kad nepažeistumėte dangos. Lengviausia yra nuvalyti sniegą nuo polikarbonatinės dangos. E. Rinkevičienė teigia, kad polikarbonatinius šiltnamius galima valyti paprasčiausiu būdu – padėti jam nukristi nuo šiltnamio konstrukcijos padaužant iš vidaus, o šonuose susikaupusį sniegą nukasti kastuvu.

Šiltnamiui kenkia ir sniegas, ir vėjas. „Reikia žiūrėti, kokia šiltnamio konstrukcija. Jei žmogus ketina statyti šiltnamį ypač vėjuotose vietose, pavyzdžiui, kur nors Klaipėdos rajone, jiems iš karto patariame nepirkti pigesnių šiltnamių, kadangi tokius statinius gali sulaužyti net ir vėjas. Tvirtam šiltnamiui, tvirtam karkasui nėra jokio skirtumo, o silpną šiltnamį stiprus vėjas nugali“, – pataria E. Rinkevičienė.

Tvirtinimas. M. Stanionis teigia, kad pakanka pasirinkti tvirto karkaso, mūsų klimato sąlygoms pritaikytus šiltnamius ir nebereikės rūpintis papildomu jų ramstymu. Papildomos atramos yra aktualiausios silpnesnės konstrukcijos šiltnamiams su polietilenine danga. Tai taip tokios atramos gali būti naudingos tuo atveju, jeigu žinote, kad neturėsite galimybės nuolatos valyti sniego nuo šiltnamio, tarkime, turite šiltnamį kolektyviniame sode. Papildomos vertikalios atramos turėtų remtis į kietą pagrindą. Kuo kruopščiau visa tai atliksite, tuo mažiau reikės jaudintis dėl sniego storio.

Paruošimas žiemojimui. M. Stanionis pataria nutolusį šiltnamį prieš žiemą nuvalyti iš vidaus, sukasti žemę lysvėse, sandariai uždaryti duris bei langus. Tuomet statinį galima palikti žiemoti. „Pasibaigus sezonui, žiemą nenaudojamus šiltnamius reikia sandariai uždaryti, patikrinti ar vėjas neatidarys stoglangių bei durų. Jei naudojate automatinius durų arba stoglangių atidarytuvus – juos būtina išimti ir per žiemą laikyti šiltai. Iš laistymo sistemų būtina išleisti vandenį. Taip pat rekomenduojama prieš žiemą nuplauti nuo šiltnamio vidinės pusės susikaupusias dulkių ir žiedadulkių apnašas, kad ilgainiui danga nepažaliuotų ir neprarastų estetinio vaizdo“, – pataria pašnekovas.

Jo teigimu, stiklinės ir polikarbonatinės šiltnamių dangos prieš žiemą paprastai niekada nebūna nuiminėjamos. Aplink šiltnamį susikaupusio sniego rekomenduojama prinešti į vidų ant lysvių, kad tirpstantis sniegas atnaujintų žemę ir ji taptų drėgnesnė.

Šiltnamiams, kuriuose ir žiemą vyksta augalų auginimas, augintojai ar gėlininkai paprastai visada įrengia šildymą. Tokiu būdu palaikoma augalams auginti tinkama temperatūra. Tokiems šiltnamiams pašnekovas pataria naudoti storesnes dangas – tokias kaip 10 mm kanalinis polikarbonatas. „Polikarbonatiniai šiltnamiai pasižymi geresnėmis šiluminėmis savybėmis, lyginant juos su stikliniais ir polietileniniais šiltnamiais. Kanalėliuose esantis oras yra puiki šilumos izoliacija – juose ilgesnį laiką išsilaiko šiluma, kai oras lauke atvėsta“, – teigia M. Stanionis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.