Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?
© Shutterstock

Kenkėjai, kurie žiemoja sode

Obeliniai amarai. Šie kenkėjai žiemoja ant jaunų obelų šakelių. Šių kenkėjų buvimą išduoda ūgliuose esantys blizgūs, juodi, maždaug 0,5 mm ilgio kiaušinėliai. Dėl šių savybių juos yra gan lengva pastebėti.

Obelinės blakutės. Obelinių blakučių buvimą yra kiek sunkiau pastebėti. Jos žiemoja ant plonų šakelių, šalia pumpurų. Kiaušinėliai būna padėti po vieną arba kelis žievės įdubose, jie yra maždaug 0,3-0,4 mm ilgio, gelsvos spalvos.

Obelinė lapsukinė kandis. Tiek lapsukinių obelinių kandžių drugiai, tiek vikšrai žiemoja po lapais arba po žievės atplaišomis.

Obelinė vortinklinė kandis. Šios kandies vikšrai žiemą slepiasi po rudais, beveik pumpuro dydžio skydeliais ant šakelių.

Obeliniai žiedgraužiai. Šie kenkėjai sau prieglobstį žiemos metu randa dirvoje, po nukritusiais lapais, arba plyšiuose esančiuose žievėje.

Obeliniai vaisėdžiai. Šie, daug žalos pridarantys, kenkėjai žiemoja po žievės atplaišomis arba dirvoje prie kamienų.

Mažasis žiemsprindis bei didysis žiemsprindis. Abu šių kenkėjų tipai peržiemoja žievės tarpeliuose bei pumpurų „pažastyse“.

Medžių apžiūra

Jeigu norite sužinoti ar jūsų sode žiemoja kenkėjai, reikia apžiūrėti medžius. Aukščiau išvardinti kenkėjai yra tikrai ne visi, bet šie pavyzdžiai puikiai parodo, kur žiemoje šie sodo parazitai. Juos galima rasti dirvoje, po nukritusiais lapais, žievėje, ant šakelių ir panašiai. Žiemą apžiūrint medelius reikia gerai patikrinti žievę, ypač tuo atveju, jei rudenį medeliai nebuvo balinti. Taip pat reikia neužmiršti ir šakelių, reikia ieškoti ar ant jų nėra kiaušinėlių arba nedidelių voratinklių.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?
© Shutterstock

Būdai, kaip kovoti su sodo kenkėjais žiemą

Natūralūs kenkėjų priešai. Paukščiai – natūralūs šių kenkėjų priešai, kurie gali padėti sumažinti jų kiekį nuosavame sode. Kad pritraukti tokius sąjungininkus į savo sodą, reikia pakabinti lesyklėlių ir nuolat jas papildyti maistu, kad paukščiai sugrįžtų.

Paukščius tinka lesinti įvairiomis kruopomis, džiovintomis uogomis, galite paberti ir šiek tiek kiaušinių lukštų. Beje, vabzdžiais mintantys paukščiai labai mėgsta šviežius lašinius. Patariama kas kartą prieš beriant lesalo, pirmiausia pavalyti lesyklėlę drėgna kempine, pamirkyta dezinfekuojamajame tirpale.

Lapų surinkimas. Jeigu dėl kokios nors priežasties rudenį nenurinkote lapų, esant tinkamoms sąlygoms, padarykite tai dabar, nes tokie lapai yra itin tinkama vieta kenkėjams žiemoti. Lapuose žiemoja tokie kenkėjai, kaip: straubliukai ir voratinklinės erkės.

Dirvos purenimas. Nemažai kenkėjų žiemoja dirvožemyje, tiesiai po medeliu. Su jais tinka kovoti šiuo metų laiku. Kadangi jie slepiasi negiliai, tereikia pasirinkus tinkamą laiką, kai dirvožemis aplink obelį šiek tiek atitirpęs, negiliai išpurenti dirvą. Išmesti į dirvos paviršių kenkėjai sušals ir žus. Šiuo būdu dažnai yra naikinami straubliukai. Dirvoje taip pat slepiasi agrastų ir serbentų kandys, kurias galima gerokai apmažinti mulčiuojant šviežiu mėšlu (užtenka 5 cm sluoksnio, kad jos pavasarį negalėtų išslysti iš po mėšlo sluoksnio).

Medelių balinimas. Medelių balinimas yra skirtas ne tik apsaugoti žievę nuo temperatūros svyravimų, bet ir nuo kenkėjų. Svarbiausias medelių balinimas vyksta rudenį, o antrasis – vasario pabaigoje arba kovo pradžioje. Tad jei to nepadarėte rudenį, teks palaukti žiemos pabaigos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.