Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?
© Shutterstock

Lapų grėbimas

Sode nukritusius lapus būtina surinkti, nes ant dirvos paviršiaus palikti lapai gali tapti patogia vieta grybeliui bei ligų sukėlėjams veistis. Tačiau ką daryti su sugrėbtais lapais? Surinktus lapus galima užkasti toliau už daržo, kompostuoti, paversti mulčiu arba tiesiog išvežti į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles. Jokiu būdu nepatariama jų deginti, nes tai kenkia aplinkai ir kitiems žmonėms.

Mulčiavimas lapais – sudžiuvę lapai yra tinkama medžiaga lepesnių medžių bei kitų augalų šaknims, sodinukams, lysvėms apdengti. Toks mulčias padės apsaugoti augalus nuo šalčio. Lapais mulčiuoti geriausia kai žemė jau yra truputi įšalusi, juos supilti reikia apie augalo kamieną, 15–30 cm sluoksniu, lapus prispausti galite eglišakėmis.

Lapų kompostavimas – sveikus, ligų nepažeistus lapus galima kompostuoti. Kadangi lapai nėra itin lengvai skaidoma medžiaga, procesui paspartinti kartu reikia naudoti durpes, žemes arba mėšlą (medžių lapai turėtų sudaryti apie 70 procentų komposto, tada 20 procentų organinės trąšos (mėšlas) ir dar 10 procentų – žemė). Taip pat kompostuojant patariama maišyti įvairių medžių lapus, užuot sudėjus tik vienos rūšies. Prieš uždengiant kompostą, reikėtų nepamiršti įdėti skaidymą skatinančių preparatų, kuriais prekiauja specializuotos sodininkystės parduotuvės.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Vejos priežiūra

Veją būtina tinkamai paruošti prieš žiemą. Paprastai, jeigu per vasarą veja nukentėjo, ją reikia patręšti du kartus. Pirmą kartą – ankstyvą rudenį (iki rugsėjo vidurio), trąšų norma: 0,5 kg azoto – šimtui kvadratinių metrų, azotas padės sustiprinti šaknis. Antrą kartą – rudens pabaigoje, kai žolė jau nebeauga, bet vis dar yra žalia, trąšų norma yra ta pati.

Jeigu vejoje matyti nudžiuvusi žolė, ją reikia pašalinti, nes šiauduose gyvena ligas sukeliantys organizmai. Tinkamiausias metas tai daryti yra tuo pačiu metu, kai atsodinate žolę bei tręšiate pirmą kartą. Nudžiuvusią žolę pašalinti galima aeruojant arba šienaujant.

Jeigu vejoje atsirado samanų, kartu su lapais ir kitomis atliekomis jas galite tiesiog sugrėbti. Šiam darbui naudokite specialų vejai skirta grėblį.

Taip pat rudenį yra rekomenduojama išvėdinti veją, praduriant joje mažas skyles, kurios leistų orui ir mineralams pasiekti šaknis.

Medžių bei ilgamečių augalų priežiūra

Ruduo pasižymi lietingu bei vėjuotu oru, todėl šiuo metu svarbu pasirūpinti medžių šakomis. Patariama nupjauti nereikalingas šakas, sudžiuvusias šakas, kurios jūsų manymų šiaip ar taip neatlaikys didesnės audros. Šiam darbui naudokite specialios žirklės šakoms genėti su tvirtu mechanizmu. Taip pat neužmirškite pasirūpinti ilgamečiais augalais: pašalinkite nudžiuvusius lapus ir kotus. Šiam darbui pasitelkite sekatorių arba tai galite daryti tiesiog rankomis.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Gėlių svogūnėlių sodinimas

Šis metas yra tinkamas gėlių svogūnėlių sodinimui, dabar pasodinti jie iki žiemos įleis šaknis ir pavasarį pradės žydėti. Sodinant labai svarbu svogūnėliams iškasti tinkamo gylio duobutes (kasimui galite naudoti specialų daržininko kastuvėlį). Specialistai sako, kad 6 cm svogūnėliui yra reikalinga 12-18 cm gylio duobutė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.