Rudeniniai lapai – kur juos dėti ir kaip panaudoti?

 (11)
Tai tikrai nėra pirmi metai, kai nuo medžių krinta lapai, todėl tikriausiai esate radę kokį nors jums priimtiną būdą jais pasirūpinti. Vis dėlto, egzistuoja keli aspektai, kuriuos būtina žinoti – gal tai padės jums savo ūkį tvarkyti efektyviau, o galbūt netgi išvengsite galimos baudos.
© Shutterstock nuotr.

Kai kurie naujoviškai į kiemo tvarkymą žiūrintys žmonės apskritai klausia, kodėl negalima palikti nenugrėbtų lapų. Tikriausiai, jei esate buvę lapuočių miške, žinote, kad po laukiniu medžiu niekas lapų nenugrėbia, tačiau jie kaip augo, taip auga. Galbūt ir kiemo medžiams taip būtų naudingiau?

Lapai iš tiesų anksčiau ar vėliau bus suskaidyti ir pavirs naudingomis mineralinėmis medžiagomis, tačiau tam pačiam rezultatui pasiekti yra ir kitas būdas - kompostavimas. Maža to, rudenį nukritusiuose ir paliktuose pūti lapuose prieglobstį randa grybinės ligos, tad kur kas saugiau, o taip pat ir gražiau yra lapus sugrėbti. Ypač tai galioja tuo atveju, jei medelis ar krūmas šiais metais jau sirgo. Gali tekti imtis ir kitų priemonių, tarkime, nupurškimo, tačiau lapų sugrėbimas yra pusė paprasto, tačiau reikalingo darbo. Be to, tai leis pajudėti.

Tačiau kur dėti sugrėbtus lapus? Teigiama, kad lapus galima kompostuoti, tačiau natūraliai jie greitai nesuyra, todėl reikia žinoti su kuo juos kompostuoti. Tiesiog sudėjus juos ir palikus pūti, procesas užtruks gana ilgai. Jei norime komposto sulaukti racionaliai greitai, juos reikėtų sluoksniuoti su durpėmis, žemėmis ar mėšlu. Geriausia, jei visos augalinės medžiagos sudarys iki 70 proc komposto. Likę 20 proc. galėtų būti organinės trąšos (arba jau subrendęs kompostas, pridedant kalkinių trąšų), kiti 10 proc. – dirva.

Ką verta dėti į kompostą: į lapų kompostą tinka dėti įvairių medžių lapų: obelų, kriaušių klevų, liepų, beržų, ir kitų medžių lapų. Geriausia į vieną komposto dėžę dėti ne vienos rūšies medžių lapus. Ąžuolo lapai įprastomis sąlygomis yra labai ilgai, daugiau nei 3 metus. Jei auginate riešutmedžius jų lapų nereikėtų dėti į kompostą, kadangi tai ne tik nepadės, tačiau ir stabdys augalų augimą dėl aktyvių lapuose esančių medžiagų.

Lapų deginimas anksčiau būdavo gana populiari priemonė atsikratyti lapų pertekliaus. Kai kurie gyventojai taip elgiasi iki šiol, tačiau šiandien, nors tai daryti su kai kuriomis išlygomis galima, sąlygos kur kas griežtesnės.

Būtina prisiminti:
- Deginti tokio tipo atliekas draudžiama miestuose, miesteliuose, miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 100 m nuo miško.
- Deginti galima tik kaimo vietovėse – lapai deginami lauke, prieš tai juos būtina sugrėbti arba surinkti į vieną krūvą.
- Tai daryti reikia ne arčiau nei 30 metrų nuo bet kokio tipo pastatų.

Žaliųjų atliekų aikštelės. Jeigu nenorite lapų kompostuoti, juos galite surinkti ir nuvežti į vieną iš daugelyje Lietuvos gyvenviečių yra žaliųjų atliekų aikštelių, kur vėliau jie bus kompostuojami.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.