Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?
© Shutterstock

Lapų kompostavimas

Nukritę lapai yra naudinga organinė atlieka, galinti praturtinti dirvožemį, nes juose yra susikaupę daug naudingų mineralinių medžiagų bei ląstelienos. Kaip ir daugumą kitų natūralių sodo atliekų, taip ir lapus galima naudoti kompostui. Kompostas yra puiki trąša skirta dirvožemio kokybei gerinti. Nusprendus kompostuoti lapus, reikia turėti galvoje, kad jie yra sunkiau skaidoma medžiaga, o tai reiškia, kad procesui pagerinti reiks pasitelkti durpes, žemes arba mėšlą.

Tad kaip kompostuoti lapus? Pirmiausia, specialistai pataria į komposto dėžę ar krūvą dėti skirtingų medžių lapus, užuot naudojus vienos rūšies (tai galėtų būti: obelų, klevų, beržų, liepų lapai). Lapai turėtų sudaryti didžiąją dalį komposto (maždaug 70 procentų). Likusi dalis – organinės trąšos (maždaug 20 procentų) bei žemė (maždaug 10 procentų). Kadangi lapai yra sunkiau skaidoma medžiaga, rekomenduojama papildomai į kompostą įdėti skaidymą skatinančių preparatų, kurių galima nusipirkti sodo ir daržo prekių parduotuvėse.

Lapų įterpimas į lysves

Kitas naudingas lapų panaudojimo būdas – nuėmus derlių, juos galima įterpti į daržovių lysves. Į lysves galima įterpti smulkintus arba nesmulkintus lapus. Per žiemą lysvėse įterpti lapai paprastai suyra, o tada pavasarį galima perkasti tai kas liko. Kad lapai per žiemą greičiau suirtų ir pavasarį nebūtų matyti jų likučių, visgi rekomenduojama juos susmulkinti, tai padaryti galima lapų smulkintuvu arba žoliapjove.

Lapų susmulkinimas į veją

Veją mulčiuoti lapais galima tiesiog lapus susmulkinant tiesiais ant jos paviršiaus. Tai galima padaryti žoliapjove turinčia mulčiavimo funkciją. Susmulkinti lapai žolėje turėtų būti ne giliau kaip du centimetrai. Per žiemą jie sutrūnys, ir susimaišys su dirvožemiu. Tokie susmulkinti lapai kartu su susmulkinta žole praturtina dirvožemį anglimi ir azotu.

Augalų mulčiavimas lapais

Mulčiuojant dirvos paviršius yra padengiamas sausų lapų sluoksniu. Mulčias apsaugo dirvą nuo temperatūros svyravimų, išlaiko ją purią, neleidžia augti piktžolėms, taip pat dirva tokiu būdu yra papildoma maistinėmis medžiagomis. Lapų mulčias paprastai yra naudojamas lepesnių medžių ir kitų augalų šaknims, sodinukams, lysvėms apdengti. Lapai supilti nestoru sluoksniu, supūva maždaug per metus. Sausais lapais mulčiuoti geriausia tada, kai žemė jau truputi įšalusi, nes paklojus mulčią per anksti, augalai gali sušusti ir susirgti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.