Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?
© Shutterstock

Lapų kompostavimas

Nukritę lapai yra naudinga organinė atlieka, galinti praturtinti dirvožemį, nes juose yra susikaupę daug naudingų mineralinių medžiagų bei ląstelienos. Kaip ir daugumą kitų natūralių sodo atliekų, taip ir lapus galima naudoti kompostui. Kompostas yra puiki trąša skirta dirvožemio kokybei gerinti. Nusprendus kompostuoti lapus, reikia turėti galvoje, kad jie yra sunkiau skaidoma medžiaga, o tai reiškia, kad procesui pagerinti reiks pasitelkti durpes, žemes arba mėšlą.

Tad kaip kompostuoti lapus? Pirmiausia, specialistai pataria į komposto dėžę ar krūvą dėti skirtingų medžių lapus, užuot naudojus vienos rūšies (tai galėtų būti: obelų, klevų, beržų, liepų lapai). Lapai turėtų sudaryti didžiąją dalį komposto (maždaug 70 procentų). Likusi dalis – organinės trąšos (maždaug 20 procentų) bei žemė (maždaug 10 procentų). Kadangi lapai yra sunkiau skaidoma medžiaga, rekomenduojama papildomai į kompostą įdėti skaidymą skatinančių preparatų, kurių galima nusipirkti sodo ir daržo prekių parduotuvėse.

Lapų įterpimas į lysves

Kitas naudingas lapų panaudojimo būdas – nuėmus derlių, juos galima įterpti į daržovių lysves. Į lysves galima įterpti smulkintus arba nesmulkintus lapus. Per žiemą lysvėse įterpti lapai paprastai suyra, o tada pavasarį galima perkasti tai kas liko. Kad lapai per žiemą greičiau suirtų ir pavasarį nebūtų matyti jų likučių, visgi rekomenduojama juos susmulkinti, tai padaryti galima lapų smulkintuvu arba žoliapjove.

Lapų susmulkinimas į veją

Veją mulčiuoti lapais galima tiesiog lapus susmulkinant tiesiais ant jos paviršiaus. Tai galima padaryti žoliapjove turinčia mulčiavimo funkciją. Susmulkinti lapai žolėje turėtų būti ne giliau kaip du centimetrai. Per žiemą jie sutrūnys, ir susimaišys su dirvožemiu. Tokie susmulkinti lapai kartu su susmulkinta žole praturtina dirvožemį anglimi ir azotu.

Augalų mulčiavimas lapais

Mulčiuojant dirvos paviršius yra padengiamas sausų lapų sluoksniu. Mulčias apsaugo dirvą nuo temperatūros svyravimų, išlaiko ją purią, neleidžia augti piktžolėms, taip pat dirva tokiu būdu yra papildoma maistinėmis medžiagomis. Lapų mulčias paprastai yra naudojamas lepesnių medžių ir kitų augalų šaknims, sodinukams, lysvėms apdengti. Lapai supilti nestoru sluoksniu, supūva maždaug per metus. Sausais lapais mulčiuoti geriausia tada, kai žemė jau truputi įšalusi, nes paklojus mulčią per anksti, augalai gali sušusti ir susirgti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (2)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?

Kokie sodo darbai laukia šį mėnesį?

Spalio mėnuo sodininkams – ganėtinai intensyvus laikas. Laukia tokie darbai, kaip: vaismedžių sodinimas, vynuogių genėjimas, lapų grėbimas ir t.t.. Tad kokie yra patys svarbiausi spalio darbai sode?

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Ruduo – metas kai nukritę lapai apnuogina medžių bei krūmų šakas, todėl nevienam sodininkui kyla noras jas praretinti: pašviesinti medžių vainikus ir pašalinti nudžiūvusias krūmų šakas. Tačiau ar tai tinka daryti šiuo metų laiku?

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?