Reklama

Pirmieji žingsniai sode: įrankių pasirinkimas

Besiruošiant pavasariui, svarbu ne tik sėklos, šiltnamio valymas, substratų panaudojimas, daržo planavimas, bet ir tinkamų įrankių pasirinkimas. Ar įsivaizduojate, kad darže galėtumėte apsieiti be kastuvo, grėblio ar kauptuko?
Pirmieji žingsniai sode: įrankių pasirinkimas
© Shutterstock nuotr.

Sodo peilis

Sodo peilis – nedidelis, bet labai reikalingas. Svarbiausia nenaudoti paprasto kišeninio peilio – darže jis netinkamas. Vienas pagrindinių kriterijų renkantis šį įrankį – peilio ašmenys turi būti specialaus plieno, patartina lenktais ašmenimis.

Kokio ilgio peilis turėtų būti? Pakankamas ilgis – 10 cm. Tačiau taip pat svarbus ir akiavimo peilis. Jie yra reikalingi medelių ir rožių skiepijimui, akiavimui. Patvariausi ir ilgiausiai tarnaujantys peiliai, kurių ašmenys pagaminti iš aukštos kokybės grūdinto plieno. Be to, peilis turi būti labai aštrus, nes kitaip dalis akučių neprigyja. Patariama rinktis tokį akiavimo peilį, kurio atkeliamoji mentelė yra geležtės nugarėlėje. Dėl to jums nereikės apsukti peilio, kai jį naudosite.

Kauptukas

Kauptukas dažniausiai naudojamas sodo įrankis. Juo reguliuojate dirvos drėgmę, naikinate piktžoles, formuojate lysves. Kauptukai yra kelių rūšių – kaupiamieji, ravimieji ir purenamieji. Kaupiamųjų plokštė didesnė, o aukštis didesnis už ašmenų plotį. Ravėjimui skirtų kauptukų plokštės aukštis mažesnis už plotį. Purenamųjų kauptukų, vietoj plokštės yra 3-5 nagai, kuriais galima ne tik purenti, bet ir išrauti piktžoles. Išlenktą ąsą turinčiais kauptukais lengviau dirbti negu tais, kurių ąsos tiesios. Kai kauptuko koto galas nulenktas, lengviau jį valdyti. Koto ilgis turėtų būti lygus dirbančio žmogaus ūgiui. Tiesa, dažyti ar lakuoti kotai nepatogūs.

Žirklės

Žirklės reikalingos visur – sode, darže, gėlyne. Patariama rinktis dviašmenes žirkles. Svarbu, kad kerpant būtų daromi lygūs pjūviai, kitaip galite pažeisti arba deformuoti augalus. Jeigu genėsite vaismedžius ar krūmus, pirkite 20 cm ilgio sodo žirkles, o daugiametėms gėlėms tinkami 17-18 cm įrankiai.

Sodo priežiūrai reikalingos dvinarės sodo žirklės, susidedančios iš dviejų tarpusavyje varžtu ar kniede sujungtų peilių. Sodo žirklių peiliams atidaryti naudojama tarp jų įmontuota spyruoklė. Sulaikymui nuo atsidarymo, kai to nereikia, yra fiksatorius. Kad kerpant nesugnybtų delno, ant rankenos yra ribotuvai. Dažniausiai naudojamos keturių tipų sodo žirklės. Dvipusės žirklės (prasilenkiantis sekatorius) yra skirtos smulkioms iki 10 mm storio šakoms kirpti. Jose abiejų peilių ašmenys išgaląsti. Stambesnių, iki 15 mm šakelių karpymui, naudojamos vienpusės žirklės (atraminis sekatorius), kurių apatinis peilis yra kaip priešpeilis, o pjauna tik viršutinis.

Sustiprintomis vienpusėmis žirklėmis galima karpyti iki 20 mm storio šakas, o ilgos krūminės vienpusės žirklės gali kirpti iki 30 mm storio šakas ir tinka gyvatvorių formavimui. Peilių ašmenys turi būti gerai prigludę vienas prie kito. Tai galima reguliuoti priveržiant ar atleidžiant jungiamąjį peilių varžtą.

Grėbliai

Grėblį renkamės pagal paskirtį. Jie naudojami nupjautiems augalams, nukritusiems lapams sugrėbti, dirvai purenti ir lyginti, sėkloms įterpti. Grėblį sudaro grėbliakotis su žiotimis arba lankeliu, šiekštė ir dantys. Grėblio kotai gali būti mediniai, metaliniai. Metaliniai patvaresni, su mediniais kotais dirbant šaltu oru šilčiau rankoms.

Priklausomai nuo to, kaip yra prižiūrimi ir intensyviai naudojami įrankiai, jie tarnaus ilgesnį ar trumpesnį laiko tarpą. Grėblys gali būti naudojamas daug metų arba jo gali užtekti vos vienam sezonui. Svarbu, žinoma, ir gamintojas. Brangesni, tačiau iš kokybiškesnio metalo pagaminti grėbliai tarnaus gerokai ilgiau.

Kastuvai

Kasimas – sunkus, bet svarbus procesas. Tam reikalingas kastuvas, kurio ilgį turite derinti su savo ūgiu. Jei esate žemesnis, jums pakaks 80 cm koto, jei vidutinio – 85 cm, jei aukštesnis – 90 cm. Be to, kotas turi būti lengvai apimamas ranka, apie 4 cm skersmens, apvalus. Vaikams jis turi būti 2,7–3 cm storio.

Rankenos pasirinkimas. Kastuvų būna įvairiausių formų ir dažniausią klaidą žmonės daro ją besirenkant. Apvalios rankenos tinkamos, jei kasama smėlinga dirva; D raidės formos rankena yra viena nepatogiausių, dėl to specialistai pataria rinktis šakutės formos rankeną. Kastuvo rankena turi siekti duobutę po krūtine.

Kastuvo plokštė turi būti iš gero plieno. Suaugusiems plokštės plotas yra apie 500–600 kv.cm, 8–9 metų vaikams – 180 kv.cm, 10–13 metų – 200 kv.cm, 14–15 metų – 360 kv.cm, 15–16 metų – 430 kv.cm.

Sodo ir daržo kastuvai skirstomi į perkasimo (patogu perkast viršutinį žemės sluoksnį), iškasimo (patogu kasti gilyn, dėl V formos ašmenų ir pakankamai didelio plokštės ploto) ir universalius (tinka tiek paviršiniams darbams, tiek gilesniam kasimui).

Šakės

Šakės naudojamos mėšlui krauti ir kratyti, nupjautiems augalams krauti, žemei kasti. Mešlašakės būna 3–4 nagų, šieno šakės 2–3 nagų, kurie ilgesni nei kitų šakių, gali būti išdėstyti ne vienoje plokštumoje. Kasimo šakės – keturių nagų, jie trumpi ir plokšti. Jos ypač patogios, kai dirvoje daug piktžolių. Be to, šakės gali būti naudojamos dirvos aeravimui ir ypatingai praverčia tvarkant veją po žiemos.

Post Scriptum

Taip pat darbuojantis sode pravers ir šie įrankiai:

- Rotacinis kultivatorius – labai patogus įrankis viršutiniam dirvos sluoksniui purenti;
- Batai aeratoriai – patogesnis nei šakės įrankis, skirtas vejos aeravimui. Esant kietai žemei, palengvina oro priėjimą prie šaknų.

Jei įsigysite tikrai kokybiškus įrankius, jie tarnaus daug metų. Kitas variantas – pirkti pigius įrankius, tačiau juos greičiausiai keisti teks dažnai. Be to, apgalvokite ir kur juos laikysite – ne tik dėl jų išsaugojimo, tačiau ir dėl to, kad nenužiūrėtų svetimos akys.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.