Pelenų panaudojimas sode

 (20)
Šaltuoju metų laiku kūrenant katilą malkomis ar tiesiog šildantis židinio pagalba neišvengiamai prisikaupia pelenų. Tai tik pradžia - iki sezono pabaigos būsite išvalę kilogramus šio gėrio. Būtent - pelenai yra ne dar viena atlieka, o naudinga medžiaga. Per ilgus metus taupūs sodininkai suprato, kad pelenus galima naudingai panaudoti ir ūkyje.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl ir kada gerai naudoti pelenus

Lapuočių medžių pelenai pasižymi naudingesnėmis savybėmis nei spygliuočių. Tai gera žinia, nes daug malkomis kūrenančių gyventojų renkasi būtent kaitriausios rūšies malkas, kurios ir būna lapuočių.

Prisiminkite, kad buities naudojimui tinka tik gryni medžio pelenai. Akmens anglies pelenų naudoti nepatartina, o lakuotos, dažytos, klijuotos ar kitaip chemiškai paveiktos medienos nepatartina deginti apskritai, tuo labiau naudoti liekanas dirvožemiui ar kitose srityse.

Naudinga dalį pelenų kaupti, kad vėliau galėtumėte panaudoti juos sode. Pelenus reikėtų saugoti kuo sausiau, kadangi kartu su drėgme prarandama dalis kalio ir naudingųjų mikroelementų. Elementarus saugumo patarimas - kur kas geriau yra neskubėti ir palaukti, kol pelenai atvės ir tik tada suberti juos į talpą ar į komposto dėžę.

Pelenus komposto krūvoje galima sluoksniuoti, toks sprendimas pridės ruošiamam kompostui maistingųjų medžiagų. Pelenai neutralizuoja ir komposto krūvose besikaupiančio amoniako poveikį, kuris gali kenkti dėžėje gyvenantiems skaidytojams.

Ši priemonė žinoma kaip gausus kalio bei ypatingai kalcio šaltinis. Pavasariop sukauptus pelenus galite išbarstyti išbarstyti vaismedžių ir vaiskrūmių šakų vainiko plote. Šį sumanymą galite atlikti ir rudenį. Atminkite, kad pelenų sluoksnį reikėtų plačiai išsklaidyti, kadangi paliktos jų krūvelės ilguoju laikotarpiu padarys daugiau žalos nei naudos. Nereikėtų persistengti - į kvadratinį metrą verta suberti ne daugiau nei 300 g pelenų, priklausomai nuo dirvožemio rūgštingumo.

Pelenai gali būti panaudojami verčiant sunkų molžemio dirvožemį puresniu

Kada ir kodėl pelenų darže naudoti nevertėtų

Pelenai yra viena iš priemonių dirvožemio šarminimui (dažnai vadinamo tiesiog kalkinimu). Tad jei norite dirvožemį papildyti maistingosiomis medžiagomis, tačiau jūsų dirvožemis neutralus ar netgi šiek tiek šarminis, geriau naudoti kitas priemones. Pernelyg šarminiame dirvožemyje prastai vyksta geležies ir mangano įsisavinimas, prastai auga kai kurios augalų rūšys. Pernelyg šarminį dirvožemį, atvirkščiai, reikėtų rūgštinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.