Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai

 (5)
Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.
© Shutterstock

Pavėsinių rūšys bei tipai

Nusprendus statyti šią sodo konstrukciją, šiandien galima rinktis iš daugybės pavėsinių tipų, kurios vizualiai skiriasi savo dydžiu, formomis, uždarumu, galimybe apsisaugoti nuo atitinkamų oro sąlygų (kaitinančių saulės spindulių, lietaus). Jų formos gali būti pačios įvairiausios (trikampė, kvadratinė, stačiakampė, penkiakampė, šešiakampė, aštuonkampė, apvali, ovali bei pusapvalė), stogas gali būti dvišlaitis arba daugiašlaitis. Pavėsinės formos pasirinkimas priklauso tik nuo žmogaus asmeninių norų bei fantazijos. Renkantis pavėsinės formą, paprastai rekomenduojama ją derinti su aplinka, sodo dizainu, namo išore.

Pavėsinių skirstymas pagal uždarumą: atvira pavėsinė – pats populiariausios pavėsinės tipas. Paprastai tai vizualiai grakščios, kupolo formos pavėsinės, pagamintos iš medinių lentelių arba metalinių virbų. Tokia pavėsinė gerai apsaugo nuo lietaus ir saulės. Joje galima gėrėtis sodo vaizdais iš visų pusių. Tokias pavėsines itin populiaru puošti vijokliniais augalais, taip šis statinys tampa aplinką puošiančia detale. Uždara pavėsinė – tai tarsi pavėsinės ir sodo namelio derinys. Šios pavėsinės turi sienas (grotuotas arba vientisas), todėl, ne taip kaip atviromis pavėsinėmis, jomis galima naudotis ir šaltesnėmis, vėjuotomis dienomis. Uždarose pavėsinėse populiaru įsirengti lauko židinį, taip joms suteikiant papildomo jaukumo bei šilumos.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai
© Shutterstock

Pavėsinei skirta vieta

Nusprendus statyti pavėsinę, pirmiausia reikia išrinkti jai tinkamą vietą. Svarbu parinkti tokią vietą, kad pavėsine būtų patogu naudotis ir kad iš jos atsivertų gražūs sodo vaizdai. Pavėsinei vieta dažnai yra renkama atsižvelgiant į pavėsinės paskirtį: jei pavėsinė šiltuoju sezonu taps valgomuoju, geriausia ją įrengti arčiau namų, kad nereiktų nuolat vaikščioti su su indais ir maistu į priešingą sodo kampą, o jei pavėsinė bus naudojama tik atsipalaidavimui, tuomet ji gali stovėti ir sodo pakraštyje.

Specialistai, renkantis pavėsinei skirtą vietą, pataria atsižvelgti į gruntą. Pavėsines nepatariama statyti ant juodžemio, nes tokioje vietoje jos konstrukcija anksčiau ar vėliau sukryps. Pavėsinė turi stovėti ant sausos bei tvirtos žemės. Jei sklype dirvožemis yra molingas, rekomenduojama ją statyti ant pamatinių stulpų, kurie užtikrins konstrukcijos tvirtumą.

Pavėsinės stogas

Renkantis pavėsinei skirtas statybines medžiagas, paprastai daugiausiai laiko sugaištama renkantis tinkamiausią stogo dangą. Populiariausios pavėsinės stogo dangos yra šios: metalinis pavėsinės stogas, pavėsinės danga iš stiklo pluošto arba plastmasės bei medžiaginė danga. Metalinė stogo danga pasižymi ilgaamžiškumu, tačiau nėra itin pigi. Patogu yra tai, kad metalinė stogo danga gali būti kerpama ir formuojama taip, kad atitiktų bet kokio dydžio bei formos pavėsinę. Galima rinktis gofruotą stogo dangą arba varines ir aliumines stogo plokštes.

Pavėsinės stogo danga iš stiklo pluošto arba plastmasės taip pat yra gana ilgaamžė bei, palyginus, nelabai brangi. Abi pastarosios stogo dangos medžiagos praleidžia saulės šviesą, tačiau puikiai apsaugo nuo lietaus ir UV spindulių.

Audinys taip pat yra galima pavėsinės stogo danga. Rinkoje galima įsigyti įvairiaspalves, netikėto dizaino medžiagines dangas. Specialistai pataria, nusprendus pavėsinės stogą dengti audiniu, rinktis burėms skirtą medžiagą, kuri apsaugos ir nuo drėgmės, ir nuo UV spindulių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?

Būdai, kaip panaudoti obuolių actą darže bei sode

Obuolių actas neabejotinai turi daug vertingų savybių. Jį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, bet ir buityje bei sode. Pristatome keletą šio natūralaus produkto panaudojimo būdų, kurie pravers sode bei darže.

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (4)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (21)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.