Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai

 (5)
Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.
© Shutterstock

Pavėsinių rūšys bei tipai

Nusprendus statyti šią sodo konstrukciją, šiandien galima rinktis iš daugybės pavėsinių tipų, kurios vizualiai skiriasi savo dydžiu, formomis, uždarumu, galimybe apsisaugoti nuo atitinkamų oro sąlygų (kaitinančių saulės spindulių, lietaus). Jų formos gali būti pačios įvairiausios (trikampė, kvadratinė, stačiakampė, penkiakampė, šešiakampė, aštuonkampė, apvali, ovali bei pusapvalė), stogas gali būti dvišlaitis arba daugiašlaitis. Pavėsinės formos pasirinkimas priklauso tik nuo žmogaus asmeninių norų bei fantazijos. Renkantis pavėsinės formą, paprastai rekomenduojama ją derinti su aplinka, sodo dizainu, namo išore.

Pavėsinių skirstymas pagal uždarumą: atvira pavėsinė – pats populiariausios pavėsinės tipas. Paprastai tai vizualiai grakščios, kupolo formos pavėsinės, pagamintos iš medinių lentelių arba metalinių virbų. Tokia pavėsinė gerai apsaugo nuo lietaus ir saulės. Joje galima gėrėtis sodo vaizdais iš visų pusių. Tokias pavėsines itin populiaru puošti vijokliniais augalais, taip šis statinys tampa aplinką puošiančia detale. Uždara pavėsinė – tai tarsi pavėsinės ir sodo namelio derinys. Šios pavėsinės turi sienas (grotuotas arba vientisas), todėl, ne taip kaip atviromis pavėsinėmis, jomis galima naudotis ir šaltesnėmis, vėjuotomis dienomis. Uždarose pavėsinėse populiaru įsirengti lauko židinį, taip joms suteikiant papildomo jaukumo bei šilumos.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai
© Shutterstock

Pavėsinei skirta vieta

Nusprendus statyti pavėsinę, pirmiausia reikia išrinkti jai tinkamą vietą. Svarbu parinkti tokią vietą, kad pavėsine būtų patogu naudotis ir kad iš jos atsivertų gražūs sodo vaizdai. Pavėsinei vieta dažnai yra renkama atsižvelgiant į pavėsinės paskirtį: jei pavėsinė šiltuoju sezonu taps valgomuoju, geriausia ją įrengti arčiau namų, kad nereiktų nuolat vaikščioti su su indais ir maistu į priešingą sodo kampą, o jei pavėsinė bus naudojama tik atsipalaidavimui, tuomet ji gali stovėti ir sodo pakraštyje.

Specialistai, renkantis pavėsinei skirtą vietą, pataria atsižvelgti į gruntą. Pavėsines nepatariama statyti ant juodžemio, nes tokioje vietoje jos konstrukcija anksčiau ar vėliau sukryps. Pavėsinė turi stovėti ant sausos bei tvirtos žemės. Jei sklype dirvožemis yra molingas, rekomenduojama ją statyti ant pamatinių stulpų, kurie užtikrins konstrukcijos tvirtumą.

Pavėsinės stogas

Renkantis pavėsinei skirtas statybines medžiagas, paprastai daugiausiai laiko sugaištama renkantis tinkamiausią stogo dangą. Populiariausios pavėsinės stogo dangos yra šios: metalinis pavėsinės stogas, pavėsinės danga iš stiklo pluošto arba plastmasės bei medžiaginė danga. Metalinė stogo danga pasižymi ilgaamžiškumu, tačiau nėra itin pigi. Patogu yra tai, kad metalinė stogo danga gali būti kerpama ir formuojama taip, kad atitiktų bet kokio dydžio bei formos pavėsinę. Galima rinktis gofruotą stogo dangą arba varines ir aliumines stogo plokštes.

Pavėsinės stogo danga iš stiklo pluošto arba plastmasės taip pat yra gana ilgaamžė bei, palyginus, nelabai brangi. Abi pastarosios stogo dangos medžiagos praleidžia saulės šviesą, tačiau puikiai apsaugo nuo lietaus ir UV spindulių.

Audinys taip pat yra galima pavėsinės stogo danga. Rinkoje galima įsigyti įvairiaspalves, netikėto dizaino medžiagines dangas. Specialistai pataria, nusprendus pavėsinės stogą dengti audiniu, rinktis burėms skirtą medžiagą, kuri apsaugos ir nuo drėgmės, ir nuo UV spindulių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip išvyti skruzdėles (10)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (13)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas (8)

Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.

Alpinariumo įrengimas: akmenys ir jų kompozicijos pagrindai (5)

Alpinariumas – nedidelė Alpių kalnų peizažo dalelė jūsų nuosavame sode. Šis akmenų sodas ypatingas tuo, kad jame jungiasi gyvoji ir negyvoji gamta ir drauge kuria harmoningą ir ramybe alsuojančią visumą. Alpinariumo įrengimas – kruopštumo ir žinių reikalaujantis darbas. Tad ką reikia žinoti apie šio sodo akmenis bei jų kompoziciją?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti? (1)

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Alpinariumo įrengimo pagrindai – nuo ko pradėti? (4)

Alpinariumas – sodo puošmena, kuria yra bandoma priartėti prie natūraliai gamtoje sukurto akmeningo kalnų peizažo. Tokio gėlyno įrengimas reikalauja tam tikrų žinių, pasiruošimo bei kruopštumo. Išmanant alpinariumo įrengimo pagrindus ir pasitelkus savo fantaziją, galima sukurti nedidelę nuosavo kiemo oazę, kuri taps tikru pasididžiavimu.

Vynmedžiai: 3 darbai vėlyvą pavasarį (10)

Vynmedžiai šiuo metų laiku pradeda busti iš žiemos miego: krauna pumpurus, augina ūglius. Šis metas taip pat yra puikiai tinkamas naujų sodinukų sodinimui. Pristatome 3 svarbius darbus, kurie vėlyvą pavasarį yra aktualūs vynuogių augintojams.

Kaip apsaugoti augalus nuo sugrįžusių šalnų? (1 dalis)

Sugrįžusios šalnos gali pridaryti nemažai problemų. Ir ne visi sodininkai iškart supranta šią tiesą. Kartais tenka mokytis iš savų klaidų, už kurias sumokame netekdami kai kurių augalų ir dalies savo būsimo derliaus. Tai jeigu norite ateityje išvengti panašių netikėtumų, išsiaiškinkime, kokią grėsmę kelia sugrįžusios šalnos ir kaip išvengti šios problemos, rašo 7dach.ru.

Svarbiausi vasario darbai sode, darže ir gėlyne (3)

Rūpestingi sodininkai ir išsiilgusieji žemės darbų jau varsto sodo ir daržo prekių parduotuvių duris. Vasario mėnesį galima pradėti sėti kai kurias gėles, daržoves – paprikas, pomidorus, baklažanus, porus, salierus. Be to, dabar pats laikas įsigyti sėklų pavasariui ir atlikti kitus paruošiamuosius darbus prieš didįjį darbymetį.