Medžių balinimo ABC: viskas paprasčiau, nei gali pasirodyti

 (24)
Vaismedžių balinimo nauda – neabejotina. Tačiau ne visų sodų kamienai vėlų rudenį nudažomi baltai. Kaip atlikti šį svarbų ir netgi smagų darbą, trumpą abėcėlę sudarė modernūs apželdinimo kursai Geltonas karutis.
© Fotolia nuotr.

A. Pasiruošimas

Tinkamas laikas – lapkritis. Pasirinkite vėsią sausą dieną: jei prognozuojami lietūs, vėliau jie gali nuplauti visą jūsų darbą; jei bus minusinė lauko temperatūra, balinimo mišinys stings ir bus sunku padengti juo kamienus. Tad dabartinės gražios lapkričio dienos – tobulos vaismedžių balinimui.

Pradėkite nuo gero nusiteikimo ir specialaus mišinio medžių balinimui. Jau nebe tie laikai, kai reikėjo žinoti, kaip gesinti kalkes, kokiomis proporcijomis maišyti ir pan. Dabar galite nusipirkti gatavą mišinį, kurio miltelius sumaišysite su vandeniu. Viskas! Jame yra visų reikalingų dalykų: tinkamas kalkių ir klijų santykis, taip pat gali būti molio, antiseptikų ar kitų priedų. Maišykite plastikiniame tvirtame kibire. Palikite pastovėti kelioms valandoms ir eikite gerti kavos.

Pagrindinė balinimo užduotis – apsaugoti medžio kamieną nuo ankstyvos pavasario saulės poveikio. Tamsus kamienas gerai sugeria saulės spindulius, tačiau naktys būna dar šaltos. Dėl tokių ekstremalių temperatūrinių skirtumų kamieno žievė gali supleišėti, tapti neatspari ligoms. Nudažytas baltai kamienas atmuša saulės spindulius, tad tampa ne toks pažeidžiamas. Sakoma, kad jaunus medelius, kurių kamienas dar lygus ir elastingas, galima dažyti net ne su specialiu mišiniu, o tiesiog baltais dažais. Bet kuriuo atveju tokį darbą darome vėlų rudenį, nes pavasarį dažyti jau nėra prasmės.

B. Kamienų nuvalymas

Jei medelis jaunas, tai kamieną dažyti reikia, tačiau specialiai papildomai ruošti visiškai nebūtina. Tad jeigu jūsų vaismedžių sodas dar visai naujas, šitą abėcėlės dalį praleiskite.

Jei vaismedžiai jau subrendę, žievės storos ir supleišėjusios, šitą darbą teks padaryti. Jūsų paruoštas mišinys turi pastovėti, todėl dabar imkitės žievių šalinimo. Nuimkite jų tiek, kiek galimai nukristų pavasarį, arba tiek, kiek braukiant su ranka tiesiog užkliūna ir atsiplėšia. Patogu šitą darbą daryti su kietu metaliniu šepečiu – braukote per kamieną ir žievės pačios krenta. Taip pat galima naudoti peilį ar kitokį aštrų įrankį. Nereikia pernelyg gramdyti, kad kamieno nepažeistumėt. Ant žemės paklokite audeklą ar agroplėvelę, kad žievės kristų ant jos ir galėtumėte vėliau išnešti sudeginti.

Sodininkystės specialistė Ingė Auželienė pasakoja, kad brandiems vaismedžiams pavasario saulė gal ir nepadarys didelės žalos. Tokius vaismedžius baliname daugiau dėl apsaugos nuo kenkėjų. Būtent rudens pabaigoje vabaliukai, kirminukai ir kitokie gyviai sulenda po žievėmis pasislėpti ir peržiemoti. Nuimdami žieves ir balindami medžius, tuo pačiu pašaliname kenkėjus ir dezinfekuojame. O nuimtas žieves geriausia išnešti ir sudeginti, jei tik turite tokią galimybę.

Kamienų žievių valymas – aktyvus darbas, todėl jei sodas didelis, bus gera mankšta ir kojoms, ir rankoms, ir nugarai stiprinti. Juk pasirinkote gerą rudenišką dieną, išnaudokite ją.

C. Balinimas

Paskutinė žavingoji darbo dalis. Praėjo kelios valandos nuo mišinio užmaišymo (etiketėje ieškokite kiek reikia palaukti), dabar dar kartą permaišykite, kad visi elementai pasiskirstytų tolygiai. Kai mišinys jau geros tirštos konsistencijos, kai medžių kamienai jau paruošti, pradedam balinimą. Tinkamai apsirenkite, kad nebijotumėt apsitaškyti, pasiimkite teptuką ir pirmyn. Tokiam darbui tinka paprastas platus statybinis teptukas. Kuo ilgesni jo šeriai, tuo gilesnius tarpus tarp žievių pasieksite. Medžio kamienas balinamas daugmaž iki pirmųjų šakų.

Rudeninis medžių balinimas smagus tuo, kad darbo rezultatas aiškiai matomas. Vaismedžių sodas tampa ne tik apsaugotas nuo ankstyvos pavasario saulės, išvaduotas nuo dalies kenkėjų, bet ir tiesiog gražus pažiūrėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.