Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį?

 (6)
Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.
© Shutterstock

Kam yra reikalingas balinimas?

Pagrindinis balinimo tikslas – apsaugoti medžio kamieną nuo ankstyvos pavasario saulės, kuri gali sukelti žievės nudegimus. Medžiai savo žievę nuo saulės natūraliai apsaugo lapija, tačiau žiemą ir ankstyvą pavasarį, lapams nukritus ir dar nespėjus prasprogti, jie tampa labiau pažeidžiami. Medžių kamienai padengti balta spalva atspindi saulės šviesą (jos nesugeria), o tai reiškia, kad jie taip smarkiai neįkaista, tokiu būdu galima išvengti didelių temperatūros svyravimų (pavyzdžiui, kai antroje žiemos pusėje dienomis spigina saulė, o naktys yra šaltos, temperatūrų kaita gali pakenkti medžio kamienui). Balinimas taip pat apsaugo žievę nuo vabzdžių-kenkėjų, kurių lervos apsigyvena žievėje.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį?
© Shutterstock

Kada geriausia balinti medžius?

Paprastai patariama medžių kamienus balinti du kartus. Pirmasis yra pats svarbiausias balinimas, jis vyksta rudenį, spalio arba lapkričio mėnesį. Antrasis balinimas – pakartotinis balinimas, tuo paprastai yra užsiimama vasario mėnesį arba kovo pradžioje. Patyrę sodininkai pabrėžia, kad veiksmingiausias yra rudeninis balinimas, o balinimas pavasarį yra daugiau dekoratyvinis.

Kaip balinti vaismedžius?

Pirmiausia reikia pasirinkti tinkamą laiką – balinimui labiausiai tinka vėsi sausa diena. Jei artimiausiu metu nusimato lietūs, geriau dar palaukti, kad nebūtų nuplautas jūsų neseniai atliktas darbas. Kita vertus, nereikia laukti per ilgai, nes šiam darbui netinka minusinė temperatūra. Esant minusinei temperatūrai, stingsta balinimui skirtas mišinys, juo sunku tepti medžio kamieną.

Specialius, balinimui skirtus mišinius, kuriuos tereikia užpilti vandeniu, galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse. Tokį mišinį galima susimaišyti ir patiems (pavyzdžiui: 2-3 kg šviežiai gesintų kalkių, 50-100 g klijų, 1-2 kg molio). Taip pat kamienų dažymui galima naudoti ir paprastus, baltos spalvos emulsinius dažus.

Prieš imantis dažymo darbų, jei medžiai yra nebejauni, jų žievė supleišėjusi, reikia nuvalyti kamienus. Žievių reikia nuimti tiek, kiek jų galimai nukristų pavasarį, arba tiek, kiek braukiant ranka jų užkliūna ir atsiplėšia. Šiam darbui galima naudoti metalinį šepetį, peilį ar kitą aštrų įrankį (tik svarbu būti atsargiems ir nepažeisti kamieno).

Paruošus ir išmaišius mišinį telieką ji užtepti ant medžių kamienų. Dažai arba balinimo mišinys ant kamieno paprastai yra tepamas iki pirmųjų šakų. Dažymui reikia naudoti paprastą statybinį teptuką. Patariama rinktis teptuką su ilgesniais šereliais, nes kuo ilgesni šeriai, tuo gilesnius tarpus tarp žievių galima pasiekti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.