Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos

 (2)
Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.
© Shutterstock

Grėblys

Grėblys – iš pirmo žvilgsnio labai paprastas, įvairiems su žeme susijusiems darbams (lapų bei kitų augalinių liekanų grėbimui, purenimui ir lyginimui) skirtas įrankis, tačiau reikia neapsigauti, gamintojai šiandien siūlo ne vieną šio įrankio variantą, tad svarbu gerai pagalvoti prieš renkantis. Grėblys susideda iš grėbliakočio ir grėbliagalvės, šios dalys paprastai yra parduodamos atskirai, o tai yra patogu, jeigu turite universalų grėblio kotą, nes prie jo galima pritvirtinti keletą skirtingų galvų.

Grėblių būna skirtingų tipų, tad renkantis tinkamiausią variantą savo sklypui, reikia atsižvelgti į plotą, kurį reikia sugrėbti, taip pat į vietą, kurioje yra prikritę lapų. Vieni grėbliai yra tinkamesni vejai, kiti aukštesnei sodo žolei. Pavyzdžiui, vejos trumpai žolytei tvarkyti labiausiai tinka standartinis, platus grėblys su lanksčiais virbais, tačiau sode su aukštesne žole toks grėblys netiks. Sode geriau naudoti universalaus tipo grėblį su pritaisytomis atraminėmis „auselėmis“, kurios neleidžia virbams susmigti į žemę.

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos
© Shutterstock

Grėblio dalys bei rūšys

Grėbliakotis. Renkantis grėbliakotį, reikia atkreipti dėmesį į jo ilgį, medžiagiškumą bei kokybę. Ši grėblio dalis gali būti pagaminta iš medienos arba metalo. Mediniai grėbliakočiai paprastai yra malonesni rankoms (šaltuoju metu jie nepasidaro šalti, todėl dirbant su jais nėra būtinos pirštinės). Metaliniai grėbliakočiai dažniausiai yra gaminami iš aliuminio ir dažnai būna padengiami plastmase. Pastarieji grėbliakočiai yra šaltesni už medinius, kita vertus, jie yra ilgaamžiškesni. Renkantis grėbliakotį taip pat svarbu įvertinti jo ilgį. Trumpesnis grėblio kotas yra patogesnis purenimo darbams, o ilgesnis – patogesnis grėbti didelius plotus.

Grėbliagalvė. Grėblio galva dažniausiai būna metalinė arba plastikinė. Svarbiausia yra grėbliagalvės forma, kuri nulemia kokią vietą bus galima grėbti pasirinktu grėbliu. Pagal jos formą taip pat galima nusakyti paties grėblio tipą.

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos
© Shutterstock

Tradicinis sodo grėblys. Šio grėblio dantys yra tvirti ir stori, jų nėra daug ir jie yra išdėstyti pakankamai retai. Tokio tipo grėblys yra gan universalus, juo galima grėbti žemes, mulčą, žvyrą, smėlį. Paprastai tokį grėblį turi kiekvienas sodininkas, nes juo (lengviau ar sunkiau) galima nudirbti visus reikalingus darbus.

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos
© Fotolia

Vėduoklinis grėblys. Šis grėblys yra skirtas lapų grėbimui. Jo galva yra trikampio formos. Ji turi daug dantukų, kurie yra ilgesni bei lankstesni už tradicinio grėblio. Kokį plotą galėsite grėbti tokiu grėbliu lemia išdėstymo kampas (kuo kampas platesnis, tuo didesnį plotą galima apgrėbti). Nuo tradicinio grėblio vėduoklinio grėblio galva skiriasi dar ir tuo, kad ji gali būti bambukinė. Bambukiniai grėblio dantukai yra patys švelniausi ir trapiausi, todėl jais užkliudyti augalai nėra pažeidžiami.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?

Kokie sodo darbai laukia šį mėnesį?

Spalio mėnuo sodininkams – ganėtinai intensyvus laikas. Laukia tokie darbai, kaip: vaismedžių sodinimas, vynuogių genėjimas, lapų grėbimas ir t.t.. Tad kokie yra patys svarbiausi spalio darbai sode?