Kur ir kaip laikyti sodo įrankius: sumanių sodininkų patarimai

 (1)
Pačiame sodininkystės sezono įkarštyje kiekvienas įrankis turi būti po ranka. Žiūrėk, prireikia kastuvo, grėblio ar genėjimo įrankių, ir tenka bėgioti, ieškoti, mąstyti – kurgi aš juos padėjau? O surasti patogią vietą nėra lengva. Norėtųsi, jog kiekvienas tuo momentu reikalingas įrankis būtų kuo arčiau po ranka, tačiau iš kitos pusės – tikrai nesinori prižiūrėtame sklype – darže ar sode – žvilgsiu kliuvinėti už visur ar bet kaip primėtytų, pridėliotų įrankių. Geriausia išeitis – įrengti vasaros darbams reikalingų įrankių saugojimo vietą.
© Shutterstock nuotr.

Erdvė po terasa ar veranda

Jei projektuodami savo sodybą numatėte nors ir mažą verandą ar terasą, galite būti ramūs – kastuvus ir grėblius jau turite kur susidėti – po jomis. Idealu, jei terasos ar verandos grindys būtų nuo žemės bent per pusę metro. Kuo didesnis atstumas nuo žemės paviršiaus – tuo daugiau įrankių sandėliavimo galimybių.

Erdvę po terasa galima uždengti durelėmis – susidarys maža originali daržinės kopija, kuri, tarp kita ko, sutvirtins ir pačią terasą. Jei vietos ne per daugiausiai – tuomet apsiribokite ištraukiamomis dėžėmis – terasa taps padidintu komodos variantu. „Komodos“ dizainą parinkite pagal savo norus, fantaziją. 

Sodo suolelis

Dažniausiai niekas net nepagalvoja apie erdvę po sodo suoleliu. Tegul vieta po suoleliu tampa dėže, kurioje saugiai ilsėsis mūsų įrankiai. Juolab, kad ir žolę iš po suolelio ravėti nėra didelis malonumas. Dabar niekam nebereikės ravėti, o ir genėjimo žirklės, laistymo žarnos ir kiti sodininkystės instrumentai bus visuomet šalia jūsų darbo vietos.

Saugojimo dėžė

Kadangi tai bus baldas, pagamintas specialiai tam tikram inventoriui, visų pirma reikėtų tiksliai apskaičiuoti, kokio dydžio dėžės reikės, kad tilptų visi sodininkystei ar daržininkystei reikalingi įrankiai. Patartina daryti dėžę su keliais skyriais, ir atminkite, jog ją galita panaudoti ne tik įrankiams. Tarkime, suprojektavote sandėliavimo dėžę su ištraukiamomis lentynomis arba durelėmis, o gal net kombinuotą variantą: apatinė baldo dalis – su keliais stalčiais baldo apačioje, o viršutinė dalis, kurioje laikomi ilgesnių parametrų įrankiai – grėbliai, kastuvai – su durelėmis. Tokios dėžės viršutinę plokštumą galima panaudoti kaip stalą sodinukams daiginti.

Kur ir kaip laikyti sodo įrankius: sumanių sodininkų patarimai
© Shutterstock nuotr.

Originali obelisko formos konstrukcija

Tokia dekoratyvi sodybos eksterjero detalė gali būti ne tik graži, bet ir naudinga. Niekam net nešaus mintis į galvą, kad šluotos ir kastuvai sandėliuojami būtent čia, nes tokios formos konstrukcija atrodo estetiškai bei patraukliai – kaip sodo puošmena. Apatinėje konstrukcijos dalyje galima laikyti, pavyzdžiui, kondicionierių, aukščiau – ilgesnių išmatavimų sodo ar daržo įrankius. Taip pat čia galite saugoti ir žvejybos įrankius.

Kaip žinia, ne visi sodo ar daržo įrankiai yra dideli. Sodyboje reikalingos ir smulkmenos – žirklės, pirštinės, siūlai, virvelės, semtuvėliai, vinys. Kur juos sudėti, kad prireikus būtų galima tuoj pat rasti? Galima įsirengti netikrą „inkilą“ ant stovo, atitinkančio šeimininko ūgį. Tai bus ir daili, originali aplinkos detalė, ir labai naudinga saugykla. Kiekviena smulkmenėlė turės dabar savo vietą. O ant didesnio „inkilo“ vidinės durelių pusės kreida bus patogu susirašyti reikiamą informaciją ar pastabas.

Besivejantiems žydintiems augalams, agurkams ar vynuogienojams dažniausiai naudojamos įvairios atramos. Ant jų nesunku pritvirtinti kabliukus – jie bus naudingi, kai norėsite prireikus pakabinti tuo momentu nereikalingus įrankius. Tokios sienelės nauda taip pat ir estetinė – įrankis beveik bus nematomas, pridengtas augalo. Sienelės panaudojimas ypač aktualus sauso klimato atveju, kuomet įrankiai gali būti atviroje erdvėje. Jei visgi dažnai lynoja – pritaisykite įvairiame aukštyje daug kabliukų prie bet kokios pastato sienos, kur yra bent minimali stogo suteikiama apsauga. Išvis, visą vieno kokio nors pastato sieną galima paversti savotišku sandėliuku. 

Cilindro formos stovas

Jei po statybų atliko geležinių ar plastmasinių vamzdžių gabalėlių, neskubėkite jų išmesti. Pritvirtinus atokesnėje vietoje (šalia namelio, pavėsinės sienos), galėsite juose laikyti įrankius, kurie turi kotą – į vamzdį puikiai tilps grėbliai, šakės. Taip kiekvienas įrankis turės tik jam skirtą vietą. Naudojant šį metodą, atkreipkite dėmesį į saugumą – nepridengti aštrūs šakių galai neturi sukelti pavojaus.

Originali kabykla

Jei esate darbščių rankų ir turite nuo statybų atlikusių medžiagų, siūlome susimeistrauti įrankių kabyklą. Pagrindui pasirinkite ne trumpesnę kaip 1 m. ir 40 mm storio lentą. Taip pat pasiruoškite lentų, lentjuosčių bei faneros likučių. Faneros gabalus išpjaukite vienodo dydžio trikampio formos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.