Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Ruduo – metas kai nukritę lapai apnuogina medžių bei krūmų šakas, todėl nevienam sodininkui kyla noras jas praretinti: pašviesinti medžių vainikus ir pašalinti nudžiūvusias krūmų šakas. Tačiau ar tai tinka daryti šiuo metų laiku?
© Shutterstock

Sodo augalus (vaismedžius, vaiskrūmius) dažniausiai yra genima ramybės metu, ankstyvą pavasarį, nors dalį iš jų galima genėti ir rudenį. Tad kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Vaismedžiai

Kai kurių vaismedžių genėti rudenį nerekomenduojama, nes jie yra mažiau atsparūs ir gali prasčiau peržiemoti. Genėti nepatariama: vyšnių, trešnių, slyvų, persikų, abrikosų. Obelys bei kriaušės yra kiek atsparesnės, todėl kai kurias jų šakas galima genėti ir rudenį. Jeigu rinkdami derlių pastebėjote, kad kuri nors šaka yra labai uždengta ir ant jos nėra vaisių, ją galite iškarto pašalinti. Reikia turėti galvoje, kad audiniai aplink tokią nupjautą vietą per šalčius gali nukentėti, todėl patariama palikti 15 cm apsauginį kelmelį, pavasarį tokį kelmelį bus galima nupjauti. Be vaisių neduodančių šakų pašalinimo, dar galima genėti mažas, silpnas šakeles, kurių storis – ne daugiau nei 3 cm.

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?
© Shutterstock

Vaiskrūmiai

Rudenį patogu genėti serbentus, agrastus ir sausmedžius, nes po žiemos šie krūmai anksti pabunda ir užmezga pumpurus, todėl pavasarį galite nespėti jų apkarpyti iki pradedant tekėti sultims. Ruduo yra tinkamas metas karpyti vaiskrūmius dar ir todėl, kad serbentų, agrastų ir sausmedžių šakelės yra kerpamos iki pat šaknų, todėl šaltis didesnio pavojaus šiems augalams nekelia. Agrastų genėjimas: nukirpti reikia senesnes nei 5 metų krūmo šakelės, taip pat jį būtina praretinti (nukarpyti maždaug ketvirtį nulinių šakelių augančių prie žemės, taip pat nukirpti silpnas, į krūmo vidų augančios šakelės). Serbentų genėjimas: genint juoduosius serbentus, reikia nukarpyti visas senesnes nei 4–5 metų šakeles, taip pat nukarpyti sužalotus, iki galo neišsivysčiusius ūglius. Raudonųjų ir geltonųjų serbentų šakelės yra ilgaamžiškesnės, todėl nukarpomos tos šakelės, kurios yra sulaukusios 9–10 metų.

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?
© Shutterstock

Vynuogės

Rudenį, nukritus lapams, vynmedžius genėti tinka. Tai daryti rudenį yra netgi patogiau, nes vynuogių krūmuose labai aktyviai teka sultys, tad jei genint pavasarį yra pažeidžiama vytelė, augalas praranda daug skysčių ir fiziologiškai aktyvių medžiagų, o tai stabdo jo augimą. Vynuogių genėjimas turi labai daug įtakos kitų metų derliui, tad nukritus lapams ir apsinuoginus šakoms reikia gerokai pasidarbuoti ir palikti augti tik pačias pagrindines šakas. Nors vynuogių genėjimas yra gan sudėtingas procesas ir jo ypatybės skiriasi, priklausomai nuo vynuogių rūšies, tačiau galima išskirti keletą universalių patarimų: šakų rekomenduojama palikti tiek vienoje, tiek kitoje pusėje – po dvi šakas bent su 6-8 pumpurais, priklausomai nuo ūglio storio (storesniam ūgliui reikėtų palikti daugiau pumpurų). Galima palikti nuo pusmetrio iki metro vienai šakai, priklausomai nuo vynmedžio dydžio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (2)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?

Kokie sodo darbai laukia šį mėnesį?

Spalio mėnuo sodininkams – ganėtinai intensyvus laikas. Laukia tokie darbai, kaip: vaismedžių sodinimas, vynuogių genėjimas, lapų grėbimas ir t.t.. Tad kokie yra patys svarbiausi spalio darbai sode?

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Ruduo – metas kai nukritę lapai apnuogina medžių bei krūmų šakas, todėl nevienam sodininkui kyla noras jas praretinti: pašviesinti medžių vainikus ir pašalinti nudžiūvusias krūmų šakas. Tačiau ar tai tinka daryti šiuo metų laiku?

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?