Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Ruduo – metas kai nukritę lapai apnuogina medžių bei krūmų šakas, todėl nevienam sodininkui kyla noras jas praretinti: pašviesinti medžių vainikus ir pašalinti nudžiūvusias krūmų šakas. Tačiau ar tai tinka daryti šiuo metų laiku?
© Shutterstock

Sodo augalus (vaismedžius, vaiskrūmius) dažniausiai yra genima ramybės metu, ankstyvą pavasarį, nors dalį iš jų galima genėti ir rudenį. Tad kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Vaismedžiai

Kai kurių vaismedžių genėti rudenį nerekomenduojama, nes jie yra mažiau atsparūs ir gali prasčiau peržiemoti. Genėti nepatariama: vyšnių, trešnių, slyvų, persikų, abrikosų. Obelys bei kriaušės yra kiek atsparesnės, todėl kai kurias jų šakas galima genėti ir rudenį. Jeigu rinkdami derlių pastebėjote, kad kuri nors šaka yra labai uždengta ir ant jos nėra vaisių, ją galite iškarto pašalinti. Reikia turėti galvoje, kad audiniai aplink tokią nupjautą vietą per šalčius gali nukentėti, todėl patariama palikti 15 cm apsauginį kelmelį, pavasarį tokį kelmelį bus galima nupjauti. Be vaisių neduodančių šakų pašalinimo, dar galima genėti mažas, silpnas šakeles, kurių storis – ne daugiau nei 3 cm.

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?
© Shutterstock

Vaiskrūmiai

Rudenį patogu genėti serbentus, agrastus ir sausmedžius, nes po žiemos šie krūmai anksti pabunda ir užmezga pumpurus, todėl pavasarį galite nespėti jų apkarpyti iki pradedant tekėti sultims. Ruduo yra tinkamas metas karpyti vaiskrūmius dar ir todėl, kad serbentų, agrastų ir sausmedžių šakelės yra kerpamos iki pat šaknų, todėl šaltis didesnio pavojaus šiems augalams nekelia. Agrastų genėjimas: nukirpti reikia senesnes nei 5 metų krūmo šakelės, taip pat jį būtina praretinti (nukarpyti maždaug ketvirtį nulinių šakelių augančių prie žemės, taip pat nukirpti silpnas, į krūmo vidų augančios šakelės). Serbentų genėjimas: genint juoduosius serbentus, reikia nukarpyti visas senesnes nei 4–5 metų šakeles, taip pat nukarpyti sužalotus, iki galo neišsivysčiusius ūglius. Raudonųjų ir geltonųjų serbentų šakelės yra ilgaamžiškesnės, todėl nukarpomos tos šakelės, kurios yra sulaukusios 9–10 metų.

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?
© Shutterstock

Vynuogės

Rudenį, nukritus lapams, vynmedžius genėti tinka. Tai daryti rudenį yra netgi patogiau, nes vynuogių krūmuose labai aktyviai teka sultys, tad jei genint pavasarį yra pažeidžiama vytelė, augalas praranda daug skysčių ir fiziologiškai aktyvių medžiagų, o tai stabdo jo augimą. Vynuogių genėjimas turi labai daug įtakos kitų metų derliui, tad nukritus lapams ir apsinuoginus šakoms reikia gerokai pasidarbuoti ir palikti augti tik pačias pagrindines šakas. Nors vynuogių genėjimas yra gan sudėtingas procesas ir jo ypatybės skiriasi, priklausomai nuo vynuogių rūšies, tačiau galima išskirti keletą universalių patarimų: šakų rekomenduojama palikti tiek vienoje, tiek kitoje pusėje – po dvi šakas bent su 6-8 pumpurais, priklausomai nuo ūglio storio (storesniam ūgliui reikėtų palikti daugiau pumpurų). Galima palikti nuo pusmetrio iki metro vienai šakai, priklausomai nuo vynmedžio dydžio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai žiemai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?