Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.
© Unsplash

Sausio darbai sode

Sausio darbai sode dažnai priklauso nuo oro sąlygų ir iškritusio sniego sluoksnio. Nors sodo augalai tokiu metu miega, vis tiek reikia kartas nuo karto apsilankyti sode ir pasižiūrėti, kaip sekasi žiemoti vaismedžiams bei uogakrūmiams.

Jeigu pasnigę yra nedaug, bet spaudžia šaltukas, reikia nuo takelių, aikštelių ir panašių plotų nukasti sniegą ir juo užkloti žemaūgių vaismedžių pomedžius. Taip pat tokį sniegą galima pažerti ant braškių lysvių bei sva­rainių krūmų (sniegas žiemą gali pasitarnauti kaip žemės „patalas“). Jeigu nenorite naudoti sniego, arba jo nėra pakankamai, avietes, braškių lysves galite uždengti žabais arba eglišakėmis. Tuo atveju, jei sausio mėnesį lauke yra prikritę daug sniego, purų sniegą reikia nuvalyti prie medžių kamienų ir gerai jį sumindžioti, kad po juo medžio žievės negraužtų pelės.

Apžiūrėdami sodą, jeigu ruošdamiesi žiemai aprišote jaunus medelius, atkreipkite dėmesį ar vėjas nenuplėšė jų aprišimų. Jeigu gyvenate netoliese miško, taip pat stebėkite ar medelių nepradėjo graužti kiškiai arba kiti graužikai.

Dar vienas svarbus darbas sode – pasirūpinimas paukštelių gerove. Norėdami išsaugoti čiulbuonėlius savo sode, kurie ne tik praturtina sodą savo balsais, bet ir prisideda prie kenkėjų naikinimo, kabinkite lesyklėles. Geriausia įrengti lesyklėlę su stogeliu, kuris apsaugo mažuosius paukštelius nuo lietaus ir sniego. Kadangi tokia lesyklėlė nėra skirta didiesiems paukščiams (balandžiams ar kuosoms), joje galima įrengti groteles, kurios į tokia konstrukciją leis patekti tik nedideliems sodo paukščiams.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?
© Unsplash

Sausio darbai darže

Nors šį žiemos mėnesį konkrečių darbų darže nėra, tačiau tai yra geras metas apmąstyti praėjusiais metais nudirbtus darbus, įvertinti jų duotą derlių ir pradėti planuoti naują daržą. Patyrę daržininkai rekomenduoja savo pamąstymus apie būsimą daržą perkelti ant popieriaus lapo, taip bus geriau matyti kiek ir kokių lysvių reikės, taip pat bus galima numatyti darbų etapus ir patikrinti ar kiekvienam darbų etapui turite rei­kalingą inventorių.

Taip pat iš anksto pagalvokite apie dirvą. Ką reikia padaryti, kad dirva būtų gerai įdirbta, patręšta ir, jei reikia, nurūgštinta atėjus sėjos metui. Beje, žiema yra tinkamas metas or­ganinėms trąšoms kaupti.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?
© Unsplash

Neužmirškite kambarinių augalų

Sausis dažnai yra sunkus mėnuo kambariniams augalams, todėl šiuo metu jiems reikia skirti ypatingą dėmesį. Visiems yra gerai žinoma, kad augalams svarbiausia yra tinkama temperatūros, apšvietimo ir drėgmės pusiausvyra. Šį mėnesį tokio balanso palaikymas priklauso tik nuo mūsų įdėtų pastangų.

Šiuo metu kambarines gėles rekomenduojama laistyti tik kambario temperatūros vandeniu, nes šaltu vandeniu laistomų gėlių šaknys ima pūti, lapai ima džiūti ir kristi. Spaudžiant itin stipriems šalčiams, lepius augalus patariama nuimti nuo palangių ir sustatyti šiltesnėje vietoje. Vėdinant kambarius, rekomenduojama augalus iš kambario išnešti, nes staigi temperatūros kaita jiems gali pakenkti ar net būti lemtinga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.