Kaip paruošti vaismedžius žiemai?

 (1)
Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?
© Shutterstock

Tvarkos palaikymas

Artėjant žiemai, medeliai baigia numesti paskutinius lapus, tad prieš iškrentant sniegui reikia atlikti tvarkymo darbus. Svarbu sugrėbti paskutiniuosius nukritusius lapus ir nuskinti nuo medelių supuvusius vaisius, nes šios organinės atliekos yra tinkama terpė ligoms ir kenkėjams daugintis.

Medelių aprišimas

Jaunus, jautresnius šalčiui medelius rekomenduojama prieš žiemą aprišti. Medelių aprišimas – apsaugos priemonė, kuri gelbsti nuo ryškios temperatūrų kaitos, atšiauraus vėjo bei nuo į kiemą atklydusių gyvūnų. Aprišti medelius galima specializuotoje sodininkų parduotuvėje įsigytu polistirolo tinkleliu arba tuo ką randate namuose: popieriumi, užsilikusiais šviesiais tapetais, sviestiniu popieriumi, kartonu, tinkavimo tinkleliu su siauromis akutėmis ir panašiai. Tačiau jokiu būdu aprišimui negalima naudoti medžiagų, kurios yra nelaidžios orui ir vandeniui, nes po jomis patekusi ir užsilaikiusi drėgmė gali pakenkti medeliui.

Paprastai medelius patariama rišti iki penktų metų. Kamienui subrendus ir sustorėjus, to daryti nebereikia, nes jis pasidaro pakankamai stiprus ir gali atlaikyti net kieme apsilankiusius graužikus. Pirmaisiais metais rekomenduojama aprišti tiek medelio kamieną, tiek šakas. Vėliau rišti galima tik kamieną.

Kaip paruošti vaismedžius žiemai?
© Shutterstock

Medelių balinimas

Medelių balinimas yra apsauginė priemonė skirta apsaugoti kamieną nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų. Šiuo darbu galima užsiimti du kartus metuose. Pirmasis ir svarbiausias balinimas vyksta rudenį (spalį arba lapkritį), o antrasis (pakartotinis) balinimas vyksta vasario mėnesį arba kovo pradžioje. Balinimui svarbu pasirinkti tinkamą dieną, ji turėtų būti vėsi bei sausa. Balinimui galima naudoti specialų mišinį įsigyta sodo prekių parduotuvėje, arba mišinį galima pasidaryti patiems (pavyzdžiui: 2-3 kg šviežiai gesintų kalkių, 50-100 g klijų, 1-2 kg molio). Dažymui tinka ir paprasti, baltos spalvos emulsiniai dažai. Medelių kamienai paprastai yra dažomi iki pirmųjų šakų.

Mulčiavimas

Nors medelių neprivaloma rišti, jeigu jie yra atsparūs didesniems šalčiams, tačiau svarbu žinoti, kad jų šaknys paprastai yra kur kas jautresnės žemai temperatūrai, todėl mulčiavimas gali būti labai naudingas. Mulčiuoti galima pjuvenomis arba sausomis durpėmis. Prieš dedant mulčią, dirvą maždaug 5 cm gylyje reikėtų supurenti (tai pagerina dirvos aeraciją) ir tada dėti pjuvenas arba durpes apie 5 cm storio sluoksniu. Aplink kamieną reikėtų palikti apie 5 cm skersmens nemulčiuotą plotą, nes ten įsikūrusios pelės gali pridaryti žalos.

Kaip paruošti vaismedžius žiemai?
© Shutterstock

Apsauga nuo graužikų

Jeigu gyvenate netoli miško, pirmas žingsnis, norint apsaugot savo sodą nuo gyvūnų – tvora. Jeigu tvorą turite, nepamirškite jos kartas nuo karto apžiūrėti, patikrinti ar joje neatsirado plyšių per kuriuos galėtų patekti tokie nepageidaujami svečiai. Pačius medelius galima aprišti anksčiau straipsnyje aprašytu būdu, arba panaudoti vielą – ja, neliečiant paties augalo, reikia kelis kartus įvairiame aukštyje apjuosti medelį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.