Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?
© Shutterstock

Sodo įrankių parengimas žiemai skiriasi priklausomai nuo jų tipo. Sodo inventorių galima skirstyti į darbui rankomis skirtus įrankius (kastuvus, grėblius, laistytuvus, sekatorius ir pan.) bei elektrinius, benzininius ir panašius įrankius (elektrinius pjūklus, žoliapjoves, lapų pūstuvus ir t.t.). Niekas nenuginčytų, kad tokį įrankį kaip – kastuvą, nuvalyti ir padėti žiemai yra kur kas paprasčiau nei žiemai paruošti benzininį prietaisą. Taigi toliau pateikiame kelis svarbius patarimus, kaip paruošti ir laikyti šiuos įrankių tipus per žiemą.

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?
© Shutterstock

Metalinių įrankių, laistymo žarnų, tręšimo bekelių parengimas

Uždarius sodo darbų sezoną, ateina metas įrankių apžiūrai. Pastebėjus inventoriaus defektus, juos reikia eliminuoti – aplūžusius įrankius suremontuoti. Tada metalinius įrankius (kastuvus, grėblius, sekatorius ir t.t.) reikia nuvalyti ir apsaugoti nuo rūdžių. Tokius įrankius reikia nuplauti ir gerai išdžiovinti. Žemes, purvą, žoles nuo įrankių galima nuplauti paprastu vandeniu, bet po to be galo svarbu įrankius išdžiovinti.

Plaunama yra taip: įrankiai iki koto yra užpilami vandeniu ir palaikomi 30 min. Kad purvas lengviau atliptų, galima patrinti kempine ar šepetėliu. Jeigu purvą vis tiek sunku nugremžti, į vandenį rekomenduojama įdėti ūkinio muilo, indų plovimo skysčio ar kitos ne itin stiprios cheminės valymo priemonės. Išdžiovinus įrankius, briaunas ir metalinius paviršius reikia sutepti alyva. Aštrius įrankius (genėjimo įrankius, pjūklus ir pan.) reikia pagaląsti. Medines įrankiu dalis reikia nuvalyti, nusausinti ir sutepti saulėgrąžų ar linų sėmenų aliejumi (tai apsaugo rankenas nuo įtrūkimų).

Taip pat reikia neužmiršti tręšimo bakelio: jį reikia gerai išplauti ir išvalyti, kad neliktų trąšų likučių, tada gerai išdžiovinti. Laistymo žarnas reikia apžiūrėti, išvarvinti paskutinius vandens likučius, susukti ir pakabinti ant sienos. Kad nuo šalčio vandens žarna nesuskeldėtų, ją būtinai reikia laikyti patalpos viduje.

Sodo technikos parengimas

Elektros prietaisus taip pat labai svarbu tinkamai parengti kitam sezonui. Pirmiausia reikia ištuštinti bakelį, o tada pakeisti variklio tepalą. Svarbu patikrinti visas mechanizmo detales (varžtus, įjungimo laidą ir pan.). Atradus pažeistas dalis, jas reikia pakeisti, atsilaisvinusias – pritvirtinti. Aštriųjų įrankių peilius reikia nuvalyti, nusausinti, pagaląsti bei sutepti. Varžtus, vyrius taip pat būtina sutepti.

Kur laikyti sodo inventorių?

Sodo įrankius reikia laikyti sausoje, vėdinamoje patalpoje (tam gali tikti rūsys, garažas ar kita panaši ūkinės paskirties patalpa). Taip pat svarbi pati įrankių išdėliojimo tvarka: didelius ir sunkius daiktus reikia dėti ant grindų, prie įėjimo. Nedidelius, lengvus įrankius reikėtų kabinti ant kablių arba laikyti dėkluose, pritvirtintuose prie sienų. Išdėstymo tvarka priklauso nuo naudojimo dažnumo (dažniau naudojami įrankiai, arba tie įrankiai, kurių gali prireikti žiemą, yra dedami arčiau įėjimo, o mažiau naudojami toliau).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.