Kaip išvyti skruzdėles

 (20)
Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.
© Shutterstock

Skruzdės sode

* Medžių kamienus apvyniokite musių gaudymui skirta lipnia juosta.

* Sodinimo metu pastebėtą skruzdėlių apgyventą dirvožemį peliekite verdančiu vandeniu ir tik tada sodinkite augalus.

* Greta medžių šaknų gyvenančias skruzdėles galima naikinti kalkėmis arba chlorkalkėmis. Chlorkalkes arba gesintas kalkes užpilkite ant skruzdėlynų ir paliekite vandeniu.

* Pasigaminkite mišinį i vienos dalies borakso ir dviejų dalių cukraus pudros arba iš dviejų dalių medaus ir vienos dalies šviežių mielių. Išdėliokite jį ant skruzdžių takų plokščiose lėkštelėse. Susirinkusias skruzdėles pašalinkite.

* Medžių kamienus nupurškite specialiu tirpalu ir vienu litru vandens ir 30 ml linų aliejaus bei 5 g sodos.

* Ant skruzdėlių suneštų kauburėlių pabarstykite mišinio iš perpus su medienos žievės pjuvenomis sumaišytų pelenų. Tinka ir suodžiai su kalkėmis.

* Sukaskite dirvą ir ant jos išdėliokite kovai su kandimis skirtas tabletes.

* Skruzdžių užpultus medžius nupurškite juodojo muilo tirpalu. Kibire šilto vandens ištirpinkite 900 g sutarkuoto juodojo muilo, įberkite 2 valgomuosius šaukštus karbolio rūgšties ir 10 valgomųjų šaukštų žibalo. Visus komponentus kruopščiai išmaišykite. Skruzdės išnyks medį tirpalu nupurškus 2-3 kartus.

* Medžių kamienus prie pat žemės paviršiaus sutepkite degutu.

* Dirvą obelų šakų vainiko plote mulčiuokite storu durpių sluoksniu. Iš tokios aplinkos skruzdės greitai pranyks ir daugiau nepasirodys.

* Poroloninę kempinę suvilgykite cukraus sirupe, padėkite ant skruzdžių tako ir laukite, kol ją apniks skruzdės, o tada nardinkite į verdantį vandenį.

* Po namo pamatais ar šaligatvio plytelėmis įsikūrusias skruzdėles galima išvyti jų namus užtvindžius muiluotu vandeniu. Galima naudoti ir šunims skirtą šampūną nuo blusų.

* Skruzdėms nepatinka anyžių, pomidorų, petražolių, gvazdikėlių kvapas. Kartais pakanka padėti šių lapų ar šakelių, ir jos ieškosis naujos vietos.

Kaip išvyti skruzdėles
© Shutterstock

Skruzdės namuose

Į žmogaus namus skruzdės užklysta ieškodamos maisto, ypač saldumynų. Jeigu jau viena skruzdėle gardų kąsnelį aptiko, galima laukti visos skruzdžių kolonijos antplūdžio. Skruzdėlės domina bet koks maistas, kurį galima rasti neuždengtuose induose, naminių gyvūnų dubenėliuose, šiukšlių dėžėse.

* Reikia neleisti skruzdėms į namus patekti. Būtina užsandarinti galimus įėjimus: plyšius ir įtrūkimus durų ir langų rėmuose, pamatuose, grindyse bei sienose.

* Maistas visada turi būti uždengtas: mes nežinome, kur prieš užropodama ant maisto skruzdėlė buvo.

* Stenkitės, kad visų šiukšliadėžių dangčiai būtų sandarūs, jas nuolatos gerai išvalykite.

* Visą nukritusį maistą ir išsiliejusį skystį reikia greitai išvalyti.

* Išvalykite virtuvės prietaisų apačioje esančius maisto likučius.

* Šiuos padarus lauk išgina riešutmedžių, pomidorų, petražolių, pelynų, citrinų, tabako ir lauro lapai, actas, saulėgrąžų aliejus.

* Skruzdėlės nemėgsta kavos tirščių kvapo.

* Greta maisto galima pabarstyti druskos arba mėtų, pelynų lapų. Tai atbaido skruzdėles ir neleidžia joms tiesti kelius į jūsų maisto atsargas.

* Apsaugančiai veikia ir susmulkinta kreida.

* Skruzdėles surinkite drėgna kempine arba audiniu.

Kaip išvyti skruzdėles
© Shutterstock

Faktai apie skruzdėles

Visos skruzdės darbininkės. Skruzdės yra darbštumo simbolis, tačiau mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu penkis mėnesius stebėjo tris skruzdėlių kolonijas. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad 80 procentų skruzdžių dirba įvairius darbus: renka maistą, stato ar valo būstą, o kas penkta skruzdėlė vengia darbo. Tie patys rezultatai pasikartojo ir sumažinus tiriamą skruzdėlių skaičių. Anot mokslininkų, tokį elgesį galima paaiškinti skruzdėlių patologiniu tingėjimu arba senu amžiumi.

Skruzdė apšlapina. Daugelis, mokslininkų paklaustųjų apie skruzdžių daroma žalą, atsakytų, kad jos skaudžiai apšlapina ir taip nudegina žmogaus kūną. Tačiau tai nėra visiškai tiesa. Skruzdės gintis ir pulti gali kąsdamos, geldamos arba papurkšdamos cheminių medžiagų. Visgi šio mito visiškai paneigti negalime, nes geluonį turi ne visos skruzdėlės. Pavyzdžiui, Lietuvoje itin populiarios sodinės arba juodosios skruzdės jo neturi.

Skruzdė motinėlė gyvena 15 metų. 15 gyvenimo metų vabzdžiui yra išties įspūdingas laikotarpis. Tačiau kai kurios skruzdės motinėlės gyvena net iki 30 metų. Anot kenkėjų kontrole užsiimančių įmonių, taip ilgai išgyventi gali tik motinėlė. Skruzdės darbininkės gyvena 45-60 dienų. Tai galima paaiškinti tuo, kad motinėlė miega apie 9 val. per dieną, o darbininkės per pus tiek. Skruzdės darbininkės per dieną užmiegą 250 kartų po minutę. Trumpus, bet dažnus miego intervalus nulemia tai, kad nuolatos reikia skruzdžių, kurios rūpinasi kolonijos saugumu. Tuo tarpu motinėle per dieną užmiega 90 kartų, bet miega po 6 minutes. Tokie miego skirtumai paaiškina motinėlių ilgaamžiškumą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (3)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (20)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (13)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?