Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui?

 (13)
Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.
© Shutterstock

Paukščiai paprastai nėra laikomi sodo kenkėjais, kadangi jie lesa įvairius vabzdžius ir neleidžia susidaryti kritinei kenkėjų masei, taip palaikydami balansą. Patys sodininkai į medžius kelia inkilus, kad prisišauktų šiuos sodo svečius. Uogos yra kai kurių paukščių pagrindais maisto šaltinis, todėl neišvengiamai jų lesalu tampa vyšnios, trešnės, serbentai, braškės. Paprastai su nulestomis uogomis yra siejami varnėnai, kurie būriais ant sodo uogų dažniausiai pasirodo birželio mėnesį, vėliau aprimsta ir vėl atsiranda rudenį. Bet be varnėnų uogas lesa ir kiti paukščiai: strazdai, kėkštai, kuosos, žvirbliai.

Paukščių atbaidymas garsu. Paukščiai turi stiprų savisaugos jausmą ir neskrenda ten, kur nujaučia tykantį pavojų. Tad jų atbaidymui galima pasitelkti garsines priemones, kurios keldamos triukšmą gąsdina paukščius. Galima pasigaminti savo rankų darbo tarškalynę: ant karties iškelti traškančius malūnėlius arba iš butelių išmuštais dugnais padarytus varpelius. Tačiau reikia pabrėžti, kad tokia priemonė yra laikina, paukščiai po kurio laiko paprastai perpranta, kad realaus pavojaus tarškalynė nekelia. Didesniuose soduose, kuriuose yra nemažai vaismedžių, galima naudoti ir brangesnius garsinius sprendimus. Pavyzdžiui, dujinių šūvių sukeltas garsas išgąsdina paukštį, tačiau jam nepakenkia.

Paukščių atbaidymas vaizdu. Dėl jau anksčiau minėto paukščių atsargumo jausmo, juos galima baidyti vizualiomis priemonėmis. Paukščius neblogai atbaido dirbtinis vanagas, geriausias poveikis būna, kai toks vanagas pučiant vėjui siūbuoja. Dirbtinį vanagą galima pasigaminti iš lengvos medienos (pavyzdžiui: faneros) išpjovus paukščio siluetą ir jį nudažius atitinkamomis spalvomis. Taip pat galima pasigaminti ir kitokio plėšrūno siluetą, pavyzdžiui, kai kurie žmonės iš tvirto, juodais aliejiniais dažais nudažyto kartono pasigamina katės galvą, svarbi detalė tokioje baidyklėje yra akys.

Paukščių baidymui taip pat naudojami blizgūs paviršiai (skardos, folijos gabalėliai, suverti ant virvės). Galima įsigyti ir specialias holografines juostas, kurios atlieka tą pačią funkciją – užrištos ant medžio įvairiomis kryptimis atspindi šviesą, o judinamos vėjo šlama, tad veikia paukščius ir garsu, ir vaizdu. Tačiau tokios priemonės yra trumpalaikės, nes paukščiai jas laikui bėgant perpranta, todėl reikia kas kiek laiko pakeisti vienas priemones kitomis.

Tinklų naudojimas. Tinklų naudojimas vaismedžių apsaugai nuo paukščių yra gan efektyvus. Žinoma toks medžių ir krūmų uždengimas tinklais reikalauja laiko ir investicijų, tačiau tai yra ilgalaikis apsaugos būdas. Reikia paminėti tai, kad uždengus medžius, paukščiai vis tiek gali mėginti uogas pasiekti, tam, kad jie neįsipainiotų į tinklą, rekomenduojama naudoti tinklus su smulkesnėmis akutėmis bei plonais siūlais, kad paukštis ant jų negalėtų nutūpti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.