Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui?

 (13)
Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.
© Shutterstock

Paukščiai paprastai nėra laikomi sodo kenkėjais, kadangi jie lesa įvairius vabzdžius ir neleidžia susidaryti kritinei kenkėjų masei, taip palaikydami balansą. Patys sodininkai į medžius kelia inkilus, kad prisišauktų šiuos sodo svečius. Uogos yra kai kurių paukščių pagrindais maisto šaltinis, todėl neišvengiamai jų lesalu tampa vyšnios, trešnės, serbentai, braškės. Paprastai su nulestomis uogomis yra siejami varnėnai, kurie būriais ant sodo uogų dažniausiai pasirodo birželio mėnesį, vėliau aprimsta ir vėl atsiranda rudenį. Bet be varnėnų uogas lesa ir kiti paukščiai: strazdai, kėkštai, kuosos, žvirbliai.

Paukščių atbaidymas garsu. Paukščiai turi stiprų savisaugos jausmą ir neskrenda ten, kur nujaučia tykantį pavojų. Tad jų atbaidymui galima pasitelkti garsines priemones, kurios keldamos triukšmą gąsdina paukščius. Galima pasigaminti savo rankų darbo tarškalynę: ant karties iškelti traškančius malūnėlius arba iš butelių išmuštais dugnais padarytus varpelius. Tačiau reikia pabrėžti, kad tokia priemonė yra laikina, paukščiai po kurio laiko paprastai perpranta, kad realaus pavojaus tarškalynė nekelia. Didesniuose soduose, kuriuose yra nemažai vaismedžių, galima naudoti ir brangesnius garsinius sprendimus. Pavyzdžiui, dujinių šūvių sukeltas garsas išgąsdina paukštį, tačiau jam nepakenkia.

Paukščių atbaidymas vaizdu. Dėl jau anksčiau minėto paukščių atsargumo jausmo, juos galima baidyti vizualiomis priemonėmis. Paukščius neblogai atbaido dirbtinis vanagas, geriausias poveikis būna, kai toks vanagas pučiant vėjui siūbuoja. Dirbtinį vanagą galima pasigaminti iš lengvos medienos (pavyzdžiui: faneros) išpjovus paukščio siluetą ir jį nudažius atitinkamomis spalvomis. Taip pat galima pasigaminti ir kitokio plėšrūno siluetą, pavyzdžiui, kai kurie žmonės iš tvirto, juodais aliejiniais dažais nudažyto kartono pasigamina katės galvą, svarbi detalė tokioje baidyklėje yra akys.

Paukščių baidymui taip pat naudojami blizgūs paviršiai (skardos, folijos gabalėliai, suverti ant virvės). Galima įsigyti ir specialias holografines juostas, kurios atlieka tą pačią funkciją – užrištos ant medžio įvairiomis kryptimis atspindi šviesą, o judinamos vėjo šlama, tad veikia paukščius ir garsu, ir vaizdu. Tačiau tokios priemonės yra trumpalaikės, nes paukščiai jas laikui bėgant perpranta, todėl reikia kas kiek laiko pakeisti vienas priemones kitomis.

Tinklų naudojimas. Tinklų naudojimas vaismedžių apsaugai nuo paukščių yra gan efektyvus. Žinoma toks medžių ir krūmų uždengimas tinklais reikalauja laiko ir investicijų, tačiau tai yra ilgalaikis apsaugos būdas. Reikia paminėti tai, kad uždengus medžius, paukščiai vis tiek gali mėginti uogas pasiekti, tam, kad jie neįsipainiotų į tinklą, rekomenduojama naudoti tinklus su smulkesnėmis akutėmis bei plonais siūlais, kad paukštis ant jų negalėtų nutūpti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip išvyti skruzdėles (10)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (13)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas (8)

Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.

Alpinariumo įrengimas: akmenys ir jų kompozicijos pagrindai (5)

Alpinariumas – nedidelė Alpių kalnų peizažo dalelė jūsų nuosavame sode. Šis akmenų sodas ypatingas tuo, kad jame jungiasi gyvoji ir negyvoji gamta ir drauge kuria harmoningą ir ramybe alsuojančią visumą. Alpinariumo įrengimas – kruopštumo ir žinių reikalaujantis darbas. Tad ką reikia žinoti apie šio sodo akmenis bei jų kompoziciją?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti? (1)

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Alpinariumo įrengimo pagrindai – nuo ko pradėti? (4)

Alpinariumas – sodo puošmena, kuria yra bandoma priartėti prie natūraliai gamtoje sukurto akmeningo kalnų peizažo. Tokio gėlyno įrengimas reikalauja tam tikrų žinių, pasiruošimo bei kruopštumo. Išmanant alpinariumo įrengimo pagrindus ir pasitelkus savo fantaziją, galima sukurti nedidelę nuosavo kiemo oazę, kuri taps tikru pasididžiavimu.

Vynmedžiai: 3 darbai vėlyvą pavasarį (10)

Vynmedžiai šiuo metų laiku pradeda busti iš žiemos miego: krauna pumpurus, augina ūglius. Šis metas taip pat yra puikiai tinkamas naujų sodinukų sodinimui. Pristatome 3 svarbius darbus, kurie vėlyvą pavasarį yra aktualūs vynuogių augintojams.

Kaip apsaugoti augalus nuo sugrįžusių šalnų? (1 dalis)

Sugrįžusios šalnos gali pridaryti nemažai problemų. Ir ne visi sodininkai iškart supranta šią tiesą. Kartais tenka mokytis iš savų klaidų, už kurias sumokame netekdami kai kurių augalų ir dalies savo būsimo derliaus. Tai jeigu norite ateityje išvengti panašių netikėtumų, išsiaiškinkime, kokią grėsmę kelia sugrįžusios šalnos ir kaip išvengti šios problemos, rašo 7dach.ru.

Svarbiausi vasario darbai sode, darže ir gėlyne (3)

Rūpestingi sodininkai ir išsiilgusieji žemės darbų jau varsto sodo ir daržo prekių parduotuvių duris. Vasario mėnesį galima pradėti sėti kai kurias gėles, daržoves – paprikas, pomidorus, baklažanus, porus, salierus. Be to, dabar pats laikas įsigyti sėklų pavasariui ir atlikti kitus paruošiamuosius darbus prieš didįjį darbymetį.