Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui?

 (13)
Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.
© Shutterstock

Paukščiai paprastai nėra laikomi sodo kenkėjais, kadangi jie lesa įvairius vabzdžius ir neleidžia susidaryti kritinei kenkėjų masei, taip palaikydami balansą. Patys sodininkai į medžius kelia inkilus, kad prisišauktų šiuos sodo svečius. Uogos yra kai kurių paukščių pagrindais maisto šaltinis, todėl neišvengiamai jų lesalu tampa vyšnios, trešnės, serbentai, braškės. Paprastai su nulestomis uogomis yra siejami varnėnai, kurie būriais ant sodo uogų dažniausiai pasirodo birželio mėnesį, vėliau aprimsta ir vėl atsiranda rudenį. Bet be varnėnų uogas lesa ir kiti paukščiai: strazdai, kėkštai, kuosos, žvirbliai.

Paukščių atbaidymas garsu. Paukščiai turi stiprų savisaugos jausmą ir neskrenda ten, kur nujaučia tykantį pavojų. Tad jų atbaidymui galima pasitelkti garsines priemones, kurios keldamos triukšmą gąsdina paukščius. Galima pasigaminti savo rankų darbo tarškalynę: ant karties iškelti traškančius malūnėlius arba iš butelių išmuštais dugnais padarytus varpelius. Tačiau reikia pabrėžti, kad tokia priemonė yra laikina, paukščiai po kurio laiko paprastai perpranta, kad realaus pavojaus tarškalynė nekelia. Didesniuose soduose, kuriuose yra nemažai vaismedžių, galima naudoti ir brangesnius garsinius sprendimus. Pavyzdžiui, dujinių šūvių sukeltas garsas išgąsdina paukštį, tačiau jam nepakenkia.

Paukščių atbaidymas vaizdu. Dėl jau anksčiau minėto paukščių atsargumo jausmo, juos galima baidyti vizualiomis priemonėmis. Paukščius neblogai atbaido dirbtinis vanagas, geriausias poveikis būna, kai toks vanagas pučiant vėjui siūbuoja. Dirbtinį vanagą galima pasigaminti iš lengvos medienos (pavyzdžiui: faneros) išpjovus paukščio siluetą ir jį nudažius atitinkamomis spalvomis. Taip pat galima pasigaminti ir kitokio plėšrūno siluetą, pavyzdžiui, kai kurie žmonės iš tvirto, juodais aliejiniais dažais nudažyto kartono pasigamina katės galvą, svarbi detalė tokioje baidyklėje yra akys.

Paukščių baidymui taip pat naudojami blizgūs paviršiai (skardos, folijos gabalėliai, suverti ant virvės). Galima įsigyti ir specialias holografines juostas, kurios atlieka tą pačią funkciją – užrištos ant medžio įvairiomis kryptimis atspindi šviesą, o judinamos vėjo šlama, tad veikia paukščius ir garsu, ir vaizdu. Tačiau tokios priemonės yra trumpalaikės, nes paukščiai jas laikui bėgant perpranta, todėl reikia kas kiek laiko pakeisti vienas priemones kitomis.

Tinklų naudojimas. Tinklų naudojimas vaismedžių apsaugai nuo paukščių yra gan efektyvus. Žinoma toks medžių ir krūmų uždengimas tinklais reikalauja laiko ir investicijų, tačiau tai yra ilgalaikis apsaugos būdas. Reikia paminėti tai, kad uždengus medžius, paukščiai vis tiek gali mėginti uogas pasiekti, tam, kad jie neįsipainiotų į tinklą, rekomenduojama naudoti tinklus su smulkesnėmis akutėmis bei plonais siūlais, kad paukštis ant jų negalėtų nutūpti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?

Būdai, kaip panaudoti obuolių actą darže bei sode

Obuolių actas neabejotinai turi daug vertingų savybių. Jį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, bet ir buityje bei sode. Pristatome keletą šio natūralaus produkto panaudojimo būdų, kurie pravers sode bei darže.

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (4)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (21)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.