Ką reikia žinoti sodinant spygliuočius

 (7)
Ankstyvas ruduo, teigiama, yra bene geriausias laikas sodinti spygliuočius. Tiesa, reikėtų pernelyg nesusivėlinti, kadangi pasodinti medeliai dar turi spėti pasiruošti žiemai. Patariame, į ką atkreipti dėmesį.
© Shutterstock nuotr.

Kaip pirkti. Spygliuočiai pardavimui gali būti auginami dviem būdais – vazonėliuose arba grunte.Tiesa, tokiu atveju parduodant sodinukai vėliau vis tiek perkeliami į vazonėlį. Pirmasis būdas saugesnis, nes augalas toje pačioje terpėje auga nuolat, jo šaknys turi tik minimalią galimybę būti pažeistos, kai antruoju atveju augalo prigijimo tikimybė priklauso nuo sodininko persodinimo įgūdžių. Iš pirmo žvilgsnio to galite ir neatskirti, tačiau vazonėlyje augintas augalas paprastai savo šaknimis sutvirtina gruntą taip, kad žemė net ir išėmus augalą iš vazonėlio išlaiko jo formą.

Grunte augintus augalus reikėtų greičiau pasodinti – nežinote, kiek laiko jis praleido vazonėlyje auginimui,tad jei norite, kad augalas turėtų daugiau galimybių prigyti, nerizikuokite.

Ką galima įsigyti. Tradiciškai Lietuvos kiemuose augantys spygliuočiai medžiai – tai eglės (Picea), pušys (Pinus), kėniai (Abies), kadagiai (Juniperus) maumedžiai (Larix), tujos (Thuja). Žinoma, netgi šios populiariausios rūšys turi ir nemažai porūšių, o kur dar kiti medžiai, tokie kaip pocūgės, puskiparisiai, kedras ar kukmedis.

Žinia, kad auginti medį nėra vienas sunkiausių sodo darbų, kadangi tinkamai pasodinus, jie reikalauja minimalios priežiūros. Vis dėlto, jei tai pirmasis jūsų kiemo spygliuotis, geriau rinktis vieną iš žinomesnių ar bent jau Lietuvoje auginamų rūšių. Spygliuočių įvairovė pasaulyje yra labai didelė, tačiau šiltųjų kraštų spygliuočiai, kokie įspūdingi jie bebūtų, mūsų klimato juostoje gali ir neprigyti. Tad renkantis egzotišką spygliuotį, geriausia būti įsitikinus, kad jis pas kurį nors sodo savininką yra praktiškai prigijęs.

Taip pat atsižvelkite ir į augalo pritaikymą sklype. Tankiosios eglės labai tinka,jei norite natūraliai padidinti savo sklypo privatumą. Ypatingai reikia pasidomėti perkamos rūšies galimybėmis augti. Yra gana neaukštų ir gana nesunkiai „sukontroliuojamų“ spygliuočių, tokių kaip dekoratyvi kalninė pušis (Pinus mugo), tačiau yra ir vietinių galiūnų, išaugančių iki keliolikos metrų, tokių kaip paprastoji eglė (Picea abies) ar europinis maumedis (Larix decidua).

Spygliuočių sodinimas

Visų pirma, kaip ir kiekvieno medžio atveju, nepamirškite pagrindinių atstumų nuo kaimyninio sklypo.

Daugiau apie tai galite rasti ČIA

1. Iškasame duobę. Galite kasti ir šiek tiek didesnę nei esamas šaknų tūris – likusią ertmę užpildysite žeme.
2. Paruošiame duobę. Naudinga į paruoštą duobę įberti šiek tiek komposto ar šiek tiek drėgnų durpių. Tiesa, kaip ir laukinėje gamtoje, spygliuočiai puikiai auga gana nedėkingame dirvožemyje, tad tiek komposto, tiek durpių užteks minimalaus kiekio.
3. Sodiname. Naudingiausia šaknies kaklelį į žemę įkišti tiek, kiek giliai jis augo vazonėlyje ar dirvožemyje, tačiau ne žemiau. Užpilame iškasta žeme.
4. Suslegiame ar sutrypiame žemę. Jei ji sukrito, papildome. Saugokite šaknis!
5. Palaistykite.
6. Mulčiuokite. Galite panaudoti tas pačias durpes bei kompostą, taip pat specialų mulčą. Tokia priemonė maitina dirvą bei sulaiko drėgmę, jame gali veistis naudingi mikroorganizmai, o šiltuoju metų laiku nereikės rūpintis piktžolėmis.
7. Laistykite ir toliau. Augančiam augalui labai reikalinga drėgmė. Žemė turi būti šlapia, tačiau neturi būti nuolatos permirkusi, tiesa, atvėsus orams ir pradėjus šalti gruntui, laistymą reikėtų retinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.