Jūsų vynuogynas pavasarį: kokių klaidų nedaryti

Jei jūsų sode ar darže auga vis dar šaltoms Lietuvos žiemoms nelabai atsparios vynuogių rūšys, tikriausiai esate jas uždengę. Balandžio ir gegužės sandūra bus kaip tik tas laikas, kai vynmedžiai bus iš žiemos miego – juos reikės pamažu atidengti, jie kraus pumpurus ir augins ūglius,ant kurių formuosis vėliau formuosis kekės ir lapai. Tad pradžia yra labai svarbi. Sužinokite, kokius pagrindinius darbus reikėtų atlikti vynuogyne šį pavasarį bei kokių klaidų nedaryti.
© Shutterstock nuotr.

Atsakingiausiai rūpinkitės pirmaisiais pumpurais. Ant lauke auginamo vynmedžio šakų šylant orui po truputį brinksta pumpurai, o vėliau auga ūgliai. Patyrę vynuogių augintojai gerai žino, kad iš pagrindinių pumpurų vėliau išauga didžiausios kekės, žinoma, jei jų nenušaldo šalnos. Šiems nušalus, netrunka išaugti pakaitiniai ūgliai, tačiau derlius bus menkesnis.

Neankstinkite vegetacijos. Jeigu žiemai vynmedžius uždengėte, nereikia skubinti atidengimo – pumpurai sureaguos ir pradės greičiau brinkti. Deja, bet jau minėta netikėtų šalnų problema, gali užklupti pačiame veiksmo įkarštyje. Tad geriau atidengimo neankstinti ir netgi jį pavėlinti. Tiesa, verta kartas nuo karto atidengus vynmedžius patikrinti – jei matote, kad pumpurai šunta, perkaista ar gali nudegti, dienomis juos atidenkite, nakčiai vėl uždenkite. Tai patogu, jei turite nedidelį vynuogyną, o vynuogių šakos dar nepritvirtintos prie atramų. Tačiau tai reikia daryti atsargiai, kad nenulaužtumėte pumpurų.

Jeigu žiemai nuo atramų buvote atrišę daugiametes šakas, jas pririšti atgal geriausia dar prieš pumpurų skleidimąsi. Pirmamečius ūglius galima pradėti rišti prie atramų jiems paaugus apie 30 cm.

Jeigu turite didesnį vynuogyną ir apie kiekvieną medelį neaptupinėsite, galite įsirengti purkštukus ir nakčiai sudaryti dirbtinį rūką. Paprastesnis būdas būtų nupurkšti medelius 3 % vario sulfato tirpalo, kuris pavėlina vegetaciją. Būtina tiksliai atitaikyti, kad preparato koncentracija būtų ne didesnė, antraip pakenksite pumpurams. 

Jūsų vynuogynas pavasarį: kokių klaidų nedaryti
© Shutterstock nuotr.

Apsaugokite medelius nuo ligų. Purškimas 3 % vario sulfato tirpalu ar 2 % geležies sulfatu gali apsaugoti medelius nuo pirmųjų sezono ligų. Jie suveikia kaip fungicidai, iki aktyvios vegetacijos laikotarpio jų ir pilnai užteks.

Neperlaistykite peržiemojusių vynmedžių. Peržiemojusių suaugusių vynmedžių (jauniems sodinukams vandens dar reikia) pavasarį geriau apskritai nelaistyti. Apskritai laistyti vynuoges reikia labai retai, nes tipinė lietuviška vasara suteikia joms pakankamai drėgmės. Jei vasara pasitaikys netipiška, tai yra užklups ilgalaikė sausra, vynuoges palaistyti reikėtų.

Formuokite ir genėkite. Vynuogės, jeigu tikrai iš jų kažko tikitės, tiesiog reikalauja būti formuojamos. Vienaip ar kitaip tai darome visą vegetacijos laikotarpį, o pradedame gegužės mėnesį, kai vynmedžiai pradeda intensyviai auginti ūglius. Reikėtų pašalinti tuos ūglius, kurie yra be žiedynų bei tuos, kurie nereikalingi formavimui.

Taip nuskabytas medelis, ypač pavasarį, atrodys labai kukliai, tačiau nereikia jaudintis – vasarą vynmedis vis viena sulapos, o derlius bus gausesnis ir cukringesnis.

Sodinkite. Balandžio pabaiga ir gegužės pradžia laikoma geriausiu laiku sodinti naujus sodinukus. Žinoma, nereikėtų pasikliauti tik kalendoriumi - tikslų sodinimo laiką nulemia orai dirvos temperatūra – ji turėtų būti siekti bent 7-10 °C. Neskubėkite – jauni sodinukai dar labiau bijo pavasarinių šalnų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.